Login lub e-mail Hasło   

Ciemna strona portalu nasza-klasa.pl

Leczenie kompleksów, ogólnopolska baza danych, autoreklama, komercja ...czyli tekst ukazujący kilka prawd na temat naszej-klasy.
Wyświetlenia: 10.230 Zamieszczono 28/12/2008

Nasza-klasa.pl jest serwisem społecznościowym, który od ponad dwóch lat skupia w jednym miejscu kilkanaście milionów  polaków. Przewodnią myślą tego projektu było przywracanie starych znajomości ze szkolnych lat. Co prawda można śmiało stwierdzić, że im się to udało jednak z biegiem czasu patrzę na ten serwis z coraz to bardziej mieszanymi uczuciami. Jest wiele czynników które sprawiają, że portal w niedalekiej przyszłości może stać się zwykłym śmietnikiem. Poza aspektami przemawiającymi przeciwko nk postaram się przedstawić również inne momentami nawet żenująco śmieszne tegoż serwisu cechy.

Kompleksy

Internet jest miejscem w którym każdy może napisać co chce i pokazać się w taki sposób jak chce.  Pozwala nam na przedstawienie siebie w sposób jaki nie jest do końca zgodny z rzeczywistością, bądź ukazuje nas w świetle beztroskich i szczęśliwych ludzi, którym w życiu wszystko się udaje i powodzi. Można się też ukazać w sztucznym świetle przez któro ludzie nas nieznający wyrobią sobie o nas jakąś jak najbardziej pozytywną opinię.  Chodzi w tym wszystkim zazwyczaj o dowartościowanie się w ten oto sposób. Przykładów można wymieniać sporo. Dajmy na to foto na nk przy jakimś luksusowym samochodzie bądź z palmami i wyspami kanaryjskimi w tle. Ludzie w ten sposób okazują wszystkim jak to im się nie powodzi, do czego doszli i na jakim poziomie żyją. Zwykła chęć zaimponowania znajomym. Kolejne przykłady to, gdy ludzie którzy od zawsze uchodzili za spokojnych i nigdy nie imprezowali przedstawiają siebie jako szalonych imprezowiczów nie jednokrotnie z jakimś towarzystwem w dyskotece bądź na innym tam festynie. Ponad to portal ten może służyć zdesperowanym kobietom w celu poprawienia sobie humoru poprzez wstawianie swoich zdjęć i domagania się pod nimi pochlebiających komentarzy na ich temat, co więcej zazwyczaj mogą być pewne, że będą one bardzo pozytywne lecz w większości przypadków nieszczere. Idealna okazja dla brzydkich, mało atrakcyjnych kobiet, które mogą poczytać na swój temat jakie to nie są one piękne i jak bardzo zmieniły się od czasów podstawówki.

Użytkownicy

Niektórzy z użytkowników nk posiadają różne dziwne odchyły od normy przejawiające się przeróżnych postaciach. Pierwszym “trendem” jaki każdy zapewne zauważył jest przeniesiony z fotka.pl zwyczaj dodawania do znajomych na ilość. Nie jest ważne czy znamy daną osobę czy nie, czy widzieliśmy ją raz czy widzimy ja codziennie, zawsze można do takiej osoby wysłać zaproszenie. Tym oto sposobem w bardzo szybki sposób nasz licznik znajomych wyświetla liczby rzędu 500 czy nawet ponad tysiąca znajomych. Jeżeli jeszcze komuś mało to zawsze może powysyłać zaproszenia do przeróżnych kont fikcyjnych bądź fanowskich, np. takich jak “wielbiciele dody” czy “zwolenników emo”.
Kolejnym kalectwem tego serwisu jest plaga różnych łańcuszków i spamu. Chodzi mi tu oczywiście o obrazki utworzone z różnych znaków i liter zajmujących swoją objętością pół monitora. Jeżeli już jestem przy znakach to warto zauważyć, że niektórzy do “odpicowania” swojego profilu w pola imię i nazwisko wpisują poza właściwymi danymi szereg przeróżnych znaków specjalnych które nie służą absolutnie niczemu a już na pewno nie ozdobie. Przykład: Jan √ιק Kowalski czy ♥ღ ٠Marysia ♥Krysia ♥Basia♥ღ ٠ Kowalska♥ღ . Niektórzy bardziej zaawansowani użytkownicy posiadają już gotowe szablony na komentarze, co wygląda mniej więcej tak, iż mamy obrazek utworzony oczywiście z tysięcy znaków i jego środku dajemy tekst w stylu: “Śliczne fotki, całuski” bądź “Cudo, pięknie wyglądasz”. Oczywiście każdy może wstawić sobie coś swojego, ale zazwyczaj nie jest to praktykowane z racji, że szkoda czasu na takie modyfikacje. Tak spreparowany komentarz jest wstawiany w identycznej formie do dziesiątek znajomych na minute by uzyskać jakiś bliżej nieznany efekt. Domyślam się, że gdyby na nk każdy w profilu posiadałby licznik komentarzy, to automatycznie ilość ich wystawiania zwiększyła by się kilkunastokrotnie, a 75% z nich brzmiało by “ślicznie wyszłaś, zapraszam do mnie”…

Baza danych

Może nie każdy jest tego świadomy, ale nasza-klasa jest obecnie największą bazą danych na temat Polaków. Każdy bez żadnych problemów może w kilka minut dowiedzieć się o drugim człowieku takich informacji jak jego nr. tel, nr.gg, miejsce zamieszkania, wiek, ponadto może zobaczyć kilka zdjęć danej osoby i niejednokrotnie zdjęcia z jego domu bądź samochodu jakim jeździ. Po zdjęciach dowiedzieć się możemy również, zależnie od zdjęć jakie wstawiła dana osoba gdzie była na wakacjach, na ostatniej imprezie, z kim Szokujące, ale prawdziwe. Powoli przemija era rozmów na gg w których na początku pytamy się o imię, wiek, czy foto, gdyż teraz wystarczy wpisać dany numer gg w wyszukiwarce naszej-klasy i mamy za chwilę wszystkie informacje o danej osobie jakie chcemy, ba nawet więcej niż byśmy chcieli jeżeli chodzi o zdjęcia…

Miejsce autoreklamy

Przeglądając kolejne profile możemy natknąć się na przeróżne i specyficzne, które zostały stworzone w celu autoreklamy bądź po prostu reklamy własnych stron internetowych. Jeżeli ktoś dobrze poszuka, znajdzie setki profili których właściciele maja nam coś do zaoferowania. Miejsce na imię i nazwisko mówi wszystko, przykład? : Basia(wyślę swoje nagie fotki za doładowanie telefonu) bądź następny Marysia (szukam sponsora)… Kolejnym sposobem na reklamę swojej strony jest utworzenie konta o nazwie własnej strony, do którego zapraszani są wszyscy użytkownicy odwiedzający daną stronę. Tak, kolejny sposób na sztuczne podwyższanie liczy swoich znajomych.

Komercja

Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, żeby nasza-klasa na siebie zarabiała. Ale jeżeli w przyszłości zamierzają wyciskać ze swoich użytkowników ostatnie grosze poprzez zasypywanie tonami reklam, udostępnianiu kolejnych opcji jedynie za opłatą bądź przerabiania obecnie darmowych na płatne to śmiało mogę powiedzieć, że będzie to początek końca tego portalu. Od tego momentu słupek oglądalności przestanie rosnąć, kolejne osoby zaczną usuwać swoje konta a dalej to już jak lawina wszystko poleci w dół. Zapewne w tym czasie pojawi się jakiś kolejny nowy serwis społecznościowy, na który wszyscy się przeniosą a jego popularność będzie równie wielka co naszej-klasy. Przykładem niech będzie przejście masowe użytkowników z fotka.pl na właśnie naszą-klasie.pl Na fotce możemy zobaczyć teraz więcej reklam niż samej strony co poskutkowało tym, iż oglądalność strony w przeciągu ostatniego roku spadła ponad dwukrotnie. Co będzie dalej? Dowiemy się za jakieś dwa do trzech lat.

Podobne artykuły


21
komentarze: 34 | wyświetlenia: 3264
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3164
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1428
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3463
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 5747
41
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5408
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33206
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34402
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 11405
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3922
28
komentarze: 53 | wyświetlenia: 8793
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4417
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1894
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3805
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8765
 
Autor
ArtykułPowiedzieć że Nasza-klasa.pl w niedługim czasie (np. 2-3 lat) upadnie to po prostu nieprzemyślane wizje. Wystarczy spojrzeć za ocean, gdzie Facebook - który jest tamtejszym odpowiednikiem naszej-klasy - ma się znakomicie. I fakt że są na nim "różni" ludzie wcale mu nie ujmuje popularności.

  Liquid,  28/12/2008

Może nie upadnie aczkolwiek chodzi mi o to, że nie będzie tak popularna jak teraz. Będzie na pewno jakiś spadek oglądalności jeżeli nic nowego autorzy strony nam nie zaoferują.

Co do upadku naszej klasy to byłbym sceptyczny.Straci ona na popularnosci i to duzo w stosunku do apogeum sprzed dokładnie roku.Mysle,że nasza klasa zderzy sie z zdrowa konkurencja w internecie i bedzie musiała sie zadowolic odswieżaniem podobnym do Onet czy Wirtualna lub nawet mniejszym.
Co do informacji prywatnych to na dobra sprawe nasza klasa rozwiazała problem w stopniu dobrym.Jezeli n ...  wyświetl więcej

mam tam konto, ale przyznam, nie używam go za często. po prostu to mnie już dobija. najgłupsze są chyba te obrazki które niektóre lekkomyślne osoby wstawiają zamiast zdjęc, np: Jaki jest twój ulubiony sport a) siatkówka b) piłka nożna itd. a obok miejsce dla pinezek z nazwiskami osób, które zostawiły odpowiedź w komentarzu...no ludzie, proszę was!

  Eart,  15/11/2009

nie podajesz nr telefonu, gg udostępniasz znajomym imie i nazwisko dowiem się z ksiązki telefonicznej gdzie jest ponad połowa polski + nr teleofnu tego osobnika. Nasza klasa nie niesie niebezpieczeństw. Równie dobrze można krytykować widelec za to że jest niebezpieczny. Nawet łyżka jest niebezpieczna w łapach debila.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska