Login lub e-mail Hasło   

Okna pasywne

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.artelis.pl/artykul-8459,6,13.html
Stolarka okienna nowoczesnych domów pasywnych. Cechy, jakie powinny mieć okna pasywne aby spełniały restrykcyjne normy, stosowane w budownictwie pasywnym.
Wyświetlenia: 1.262 Zamieszczono 29/12/2008

Za sprawą jednego słowa w technologiach budowlanych nastała nowa moda. Pasywne - oto przyczynek do poszukiwań nowych technologii budownictwa nisko energetycznego, energochłonnego, energoprzepuszczalnego itp. Kluczowe znaczenie dla uzyskania możliwie niskiego zapotrzebowania na energię ma więc maksymalnie duże ograniczenie strat ciepła.

W budownictwie pasywnym chodzi o zachowanie jak najniższego współczynnika przenikania ciepła dowolnego elementu domu. Aby to osiągnąć musimy stosować zaawansowane technicznie rozwiązania i materiały budowlane. Budownictwo pasywne wymaga materiałów budowlanych wysokiej jakości, o bardzo dużej izolacyjności termicznej. Stolarka okienna domów pasywnych po stronie wewnętrznej jest tak ciepła, że nie powstaje prąd zimnego powietrza od okna. Dzieje się tak, gdyż temperatura powierzchni szyby wewnętrznej, nawet w najzimniejszych okresach nie spada poniżej 17°C.

Okna pasywne to nowoczesny element domu w budownictwie pasywnym. Ich konstrukcja oparta jest na sprawdzonych rozwiązaniach technologicznych. Dodatkowe zastosowanie nowych rozwiązań zmniejsza współczynnik przenikania ciepła tego rodzaju okien do U≤ 0,8 W/m2K

Dzięki dodatkowym uszczelnieniom okna i zmniejszonemu mostkowi termicznemu, okna spełniają najbardziej restrykcyjne normy energetyczne. Zastosowanie "ciepłej ramki", polepsza izolację termiczną. Ciepła ramka dzięki podniesionej i zrównoważonej temperaturze wewnętrznej powierzchni szyby ogranicza ryzyko kondensacji pary wodnej na obrzeżach szyby.

Stosowanie zwiększonej ilości szyb w zestawach zespolonych, gdzie hermetyczna przestrzeń między nimi wypełniona jest zazwyczaj gazami szlachetnymi, daje kolejne zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła. Wypełnienie przestrzeni między szybami Argonem poprawia izolacyjność cieplną, ale także zmniejsza przenikanie hałasu.

Szyby mają zwiększony współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego, tak aby energia słoneczna w jak największym stopniu przenikała do wnętrza pomieszczania. Szkło szyb musi charakteryzować się współczynnikiem całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego, większym niż 50%.

Producenci elementów domów pasywnych w celu potwierdzenia jakości swoich wyrobów starają się o uzyskanie certyfikatu Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Okna www.pol-skone.pl

Podobne artykuły


50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64173
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19824
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19907
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34387
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13302
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9026
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9408
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55500
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80065
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10891
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7435
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6934
 
Autor
Inne teksty autora
Artykuł

Powiązane tematy

Tekst typowo reklamowy i bardzo pobieżny. Tym niemniej dość rzetelny. Dlaczego "(...)Argonem(...)" napisane jest z Dużej litery ?
Gdyby tekst nieco rozbudować mógłby być niezłym źródłem informacji o ww. technologiach oszczędzania energii - w obecnej formie niestety to tylko parę linijek rodem z ulotki reklamowej.

  ayden  (www),  19/04/2010

Mimo wszystko to garść informacji dla kogoś kto nie miał styczności z tym tematem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska