Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego wymierają samce?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/news/czytaj/dlaczeg(...)a_samce
Antykoncepcja hormonalna to najbardziej prawdopodobna przyczyna groźnej dla ekosystemu feminizacji samców. Mimo to, autorzy publikacji o naukowym i popularnonaukowym char...
Wyświetlenia: 1.319 Zamieszczono 03/01/2009

Antykoncepcja hormonalna to najbardziej prawdopodobna przyczyna groźnej dla ekosystemu feminizacji samców. Mimo to, autorzy publikacji o naukowym i popularnonaukowym charakterze, starannie pomijają związek obu zjawisk.

Działy naukowe polskiej prasy rozpisują się szeroko na temat zagrożenia związanego z feminizacją samców - wymieraniem gatunków, zaburzeniem równowagi ekosystemów. Podstawą do wysuwania daleko idących wniosków jest dla redaktorów raport CHEM Trust. Możemy w nim przeczytać o różnych substancjach chemicznych, które dostając się do wody wpływają na żyjące w niej, a także w jej pobliżu, zwierzęta. Szeroko omawiane są też dane obserwacyjne - samce o małych narządach płciowych, zbyt duża liczba samic. Raport wielokrotnie podkreśla, że "przypuszcza się, iż można połączyć to zjawisko z faktem wysokiego zanieczyszczenia wód". Co zrobić, żeby zapobiegać tej sytuacji? Redaktorzy radzą na przykład, żeby nie używać chemicznych środków ochrony roślin.

W raporcie CHEM Trust nie uwzględniono jednak badań doktor Karen Kidd z Uniwersytetu New Brunswich i Kanadyjskiego Instytutu Rzek (Canadian Rivers Institute) W 2007 roku udowodniła eksperymentalnie, iż powodem feminizacji ryb płci męskiej jest skażenie wód estrogenem pochodzącym z zażywanych przez kobiety pigułek antykoncepcyjnych.

Eksperyment prowadzony był w jeziorze, w którym umieszczono dawkę estrogenu odpowiadającą stężeniu tegoż hormonu w rzecze przepływającej przez średniej wielkości miasto (200 tysięcy osób). Kidd wyjaśnia: - Wiedzieliśmy już od pewnego czasu, że estrogen może niekorzystnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne ryb, jednak mój zespół jako pierwszy przeprowadził badanie wykazujące długoterminowy wpływ na trwałość populacji ryb. Udowodniliśmy, że estrogen może spowodować całkowite wymarcie populacji mniejszych ryb, będących kluczowym źródłem pokarmu dla większych ryb, których przetrwanie zostaje w rezultacie zagrożone.

Pominięcie badań Kidd w raporcie CHEM Trust, nie jest chyba przypadkowe, bo w innych przytoczonych w bibliografii raportu badaniach, także pada hipoteza o związku między skażeniem wód antykoncepcją hormonalną a feminizacją samców. Związek ten jest w opracowaniu starannie pominięty. Zamiast tego sugeruje się np. wycofanie z rynku chemicznych środków ochrony roślin. To trochę tak, jakby lekarz radził: "masz problemy z nogą? Amputuj sobie rękę".

BB

Zobacz też

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1277
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1006
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 786
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1413
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2039
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1612
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1518
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 785
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1016
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2112
 
Autor
Dodał do zasobów: Grzegorz Rossa.
Artykuł  ulmed,  03/01/2009

Tak, tak-kiwa głową babcia.. Jak jeszcze trochę pożyjemy to efekty będą widoczne gołym okiem.
Szkoda, że nie możemy zobaczyć jaki los gotujemy naszym praprawnukom, o ile one będą.
Może jakiś jasnowidz, by coś zobaczył?

Jeżeli praprawnuki będą, to znaczy, że jednak ktoś rozmnożył się.

  ulmed,  03/01/2009

Oj, tych co się będą rozmnażać ubywać będzie w postępie...?
To nie tylko hormony, równie ważny jest system leczenia.
Dość mocno otarłam się o ten problem.

Czy te zaburzenia rozwoju mają własną nazwę medyczną? Czy w ogóle są traktowane jako jednostka chorobowa?

  ulmed,  03/01/2009

Podejrzewam, że nikt by się nie odważył nazwać rzeczy po imieniu. Mówi się o chorobach genetycznych i cywilizacyjnych. Ludzie to kupują. Wyjścia brak

Ale to są zaburzenia determinacji płci w okresie rozwoju płodowego z przyczyn hormonalnych.

  ulmed,  04/01/2009

Zaburzenia hormonalne są nie tylko z 'konsumpcji' hormonów, one są również generowane przez zakażoną genetycznie komórkę. Uważam, że to jest większy problem hormonalny,bo jest to już wpisane do DNA, bo dotyka właściwie całą populację. Zajrzyj do moich domniemań-'Płodność, a genetyczne zakażenia bakteryjne'.
Jeśli estrogeny 'z kranu' byłyby jedynymi sprawcami tego problemu to musielibyśmy mi ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska