Login lub e-mail Hasło   

W kolorach tęczy. Przegląd narzędzi do wizualnego kojarzenia barw

Kolory odgrywają w naszym życiu ważną rolę i często mają zasadniczy wpływ na opinię i podejmowane decyzje. Właściwy wybór ulubionych barw może zaowocować lepszym samopocz...
Wyświetlenia: 3.709 Zamieszczono 03/01/2009

Kolory odgrywają w naszym życiu ważną rolę i często mają zasadniczy wpływ na opinię i podejmowane decyzje. Właściwy wybór ulubionych barw może zaowocować lepszym samopoczuciem a prawidłowe zestawienie kolorów, z jakimi będzie kojarzony dany produkt, większym zainteresowaniem konsumenta oferowaną usługą. Właściwe dopasowanie do siebie barw i odcieni bądź tylko precyzyjne zdefiniowanie nazwy wybranego koloru, może być jednak czasem trudne bez odpowiednich palet i wzorników. Na internetowych stronach znajdziemy jednak stosowną pomoc w postaci narzędzi do kalibrowania kolorystycznych schematów i identyfikowania kolorów w różnych jednostkach miar.

Kuler
http://kuler.adobe.com
Internetowa witryna opracowana przez światowego potentata w graficznej branży, firmę Adobe Systems. Dostępne na stronie narzędzia pomogą wybrać a następnie precyzyjnie zidentyfikować każdy kolor w przestrzeni barw RGB; CMYK; LAB; HSV oraz w zapisie szesnastkowym HEX. Kolorystyczny zestaw barw można tu stroić na podstawie wybranego koloru bazowego bądź wczytanej grafiki. W pierwszym wypadku (Create From a Color), mamy do dyspozycji koło kolorów, liczne suwaki do regulowania pojedyńczych tonacji oraz sześć zdefiniowanych palet o różnych schematach dopasowywania odcieni. W przypadku strojenia na bazie graficznego pliku (Create From an Image), mamy do wyboru dwa warianty ładowania grafiki: z dysku lub z serwisu Flickr. Z dysku możemy załadować dowolny plik o rozszerzeniu jpg, gif, png lub bmp. Flickr oferuje natomiast możliwość przejrzenia galerii ciekawych zdjęć bądź przeszukania serwisu pod kątem określonego hasła. Po wczytaniu zdjęcia możemy sami określić barwną paletę przesuwając myszką specjalne punkty odniesień, bądź też skorzystać ze zdefiniowanych wzorców, które automatycznie wyszukają na fotografii jasne bądź ciemne obszary i zaproponują odpowiednią do wybranego schematu paletę kolorów. Inny wariant wyboru palety to wykorzystanie gotowych szablonów barw, jakie udostępniają publicznie użytkownicy serwisu (Themes). Dostępna wyszukiwarka i system rankingu najpopularniejszych bądź najwyżej ocenianych palet pomaga w wyborze interesującej kompozycji. Aby w pełni skorzystać z możliwości Kulera niezbędna jest rejestracja darmowego konta. Dopiero po zalogowaniu uzyskujemy możliwość zapisywania w swoim profilu na koncie własnych lub cudzych schematów kolorystycznych i ściągania ich na komputer w celu późniejszego zaimportowania do wybranego programu graficznego (Photoshop, Illustrator lub InDesign).
Zrzut ekranu

Copaso
http://www.colourlovers.com/copaso
Serwis pozwala identyfikować kolory w barwnych przestrzeniach RGB, HSV, CMYK oraz w szesnastkowej jednostce HEX. Podstawowy kolor określa się tu przy pomocy kwadratowej lub kolistej palety odcieni, w której trzema suwakami reguluje się właściwy kolor. Inny wariant to zaimportowanie graficznego pliku a następnie poddanie go pikselizacji w celu łatwiejszego wyodrębnienia poszczególnych kolorów. Korzystając ze zdefiniowanych ustawień i na podstawie wybranego wzorca koloru podstawowego, można tworzyć palety dwu, trzech, czterech lub pięciokolorowych odcieni. O ile zdecydujemy się założyć w serwisie własne darmowe konto, to schematy własnych palet można zapisywać na stronie i to wraz z obszernym opisem zawierającym nawet plik graficzny wykorzystany do określenia koloru podstawowego.
Zrzut ekranu

Color Schemer
http://www.colorschemer.com/online.html
Prosty schemat identyfikowania lub dobierania kolorów na podstawie palety próbek lub wytycznych HEX/RGB. Można wizualnie wybrać z palety kolor i sprawdzić, jakie są jego wartości szesnastkowe, albo odwrotnie, wpisać wartość RGB lub HEX i wizualnie podejrzeć jaki reprezentują kolor. Polecenia jaśniej/ciemniej umożliwiają też szybkie przesunięcia na palecie próbek odcieni w jedną lub druga stronę.
Zrzut ekranu

Color Blender
http://meyerweb.com/eric/tools/color-blend
Tu na podstawie dwóch wybranych z palety kolorów sporządza się paletę kolorów pośrednich. Rozwijana lista opcji pozwala określić ich ilość - od 1 do 10. Kolory pośrednie można też zdefiniować według wartości HEX, RGB i w takich samych wartościach przedstawiane są też wyniki.
Zrzut ekranu

Color Wizard
http://www.colorsontheweb.com
Paleta narzędziowa z suwakami regulowania wartości składowych red, green, blue. Kolor podstawowy można też określić wprowadzając precyzyjną wartość szesnastkową HEX. Po wyregulowaniu podstawowej barwy, na paletach pomocniczych można podejrzeć zbliżone wartościowo kolory bądź skorzystać z sześciu zdefiniowanych ustawień, które zasugerują najbardziej optymalne palety kolorów pośrednich. Inny wariant dobierania kolorystyki to zdanie się na przypadek i losowe wyszukiwanie najodpowiedniejszej palety kolorów (opcja Randomize).
Zrzut ekranu

ColorZilla
http://www.iosart.com/firefox/colorzilla
Rozszerzenie dla przeglądarki internetowej Mozilla Firefox, które umieszcza na pasku stanu niewielki zakraplacz kolorów. Wystarczy na niego kliknąć, najechać kursorem celownika na obszar z interesującym nas kolorem i ponownie kliknąć. Pobrana wartość zostanie automatycznie skopiowana do schowka w ustalonym wcześniej w opcjach schemacie rozpoznawania kolorów RGB lub HEX. Wartości kolorów pokazywane są także na bieżąco na pasku stanu w czasie przesuwania kursorem celownika po obszarze strony.
Zrzut ekranu

Kuler w praktyce

Kuler to jeden z najlepiej rozbudowanych internetowych serwisów do składania kolorystycznych palet. Szeroki wachlarz ustawień i trochę nietypowy interfejs mogą jednak przysparzać użytkownikom nieco problemów z obsługą. Prześledźmy zatem na prostym przykładzie kolejne etapy przygotowywania palety i eksportowania jej do programu graficznego.

Aby można było wyeksportować na zewnątrz przygotowaną paletę, lub skopiować którąś z publicznie dostępnych należy utworzyć w serwisie własne konto. Po otwarciu strony głównej (http://kuler.adobe.com), szukamy w prawym górnym rogu polecenia "Register" i przechodzimy przez kolejne etapy rejestracji. Mając już aktywne konto, logujemy się na nie ("SignIn"), po czym klikamy na polecenie "Create". Domyślnie w pierwszej kolejności otwiera się kreator składania palety na podstawie wytyczania tzw. koloru bazowego ("Create From a Color"). Kolor ten można zdefiniować podając precyzyjne wartości liczbowe lub szesnastkowe w tabeli widocznej pod próbką koloru, lub też manipulując dostępnymi wyżej suwakami. Po ustaleniu podstawowej barwy możemy przystąpić do składania palety kolorów pośrednich. Kuler ma zdefiniowanych kilka schematycznych wzorców dopasowywania, z których każdy generuje paletę według nieco innych założeń: Analogous, Monochromatic, Triad, Complementary, Compound, Shades, Custom. Uzyskane wyniki na poszczególnych próbkach można jeszcze indywidualnie modyfikować przy pomocy suwaków. Jeśli ocenimy, że uzyskana paleta nam odpowiada, opisujemy ją jakimś tytułem i poleceniem "Save" zapisujemy w swoim profilu. Serwis automatycznie przenosi nas do sekcji "MyKuler, Themes", skąd możemy zarządzać wszystkimi zapisanymi paletami: reedytować paletę, usunąć ją z profilu lub skopiować na dysk. Wybierając to ostatnie polecenie, zapisujemy profil palety na komputerze w formacie pliku .ASE. Plik ten, można następnie zaimportować do Photoshopa, Illustratora lub programu InDesign, a wykorzystując zewnętrzne rozszerzenia także do Flasha i Dreamweavera.

Softdesign Studio
www.softdesign.prv.pl

Podobne artykuły


25
komentarze: 22 | wyświetlenia: 106940
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1718
10
komentarze: 18 | wyświetlenia: 900
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20939
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10871
35
komentarze: 19 | wyświetlenia: 8245
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6635
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 87510
16
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1344
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 30035
6
komentarze: 103 | wyświetlenia: 836
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7745
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29887
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska