Login lub e-mail Hasło   

Ninjitsu, Ninja

Ninjutsu poza techniką wiązało się z filozofią wyrażania wnętrza oraz sztuką bycia. Samodyscyplina,doskonalenie się i dążenie do ciągłego rozwoju fizycznej siły,mentalności,umysłu.
Wyświetlenia: 12.986 Zamieszczono 03/01/2009

Ninjutsu poza techniką wiązało się z filozofią wyrażania wnętrza oraz sztuką bycia. Samodyscyplina, doskonalenie się i dążenie do ciągłego rozwoju fizycznej siły, mentalności, umysłu.

Ninjitsu obejmuje wiele dziedzin przydatnych w czasie działań Ninja. Jest nią sztuka walki, akcesoria, które składają się na wyposażenie oraz wiedza praktyczna tj.: -medycyna, chemia, taktyka działania, kamuflaż oraz psychologia  (cała ta wiedza była dziedziczna, przechodziła z ojca na syna. Nikt z poza rodu nie mógł jej poznać. Tajemnica obowiązywała nawet za cenę utraty życia)

Otwarty umysł pod pełną kontrolą był m.in. narzędziem do wykonania zadania jakie zostało wyznaczone. W celu uzyskania wiarygodności potrafili się kamuflować na terenie, w którym przyszło im działać wykonując zawody, czynności jakie obowiązywały w danym otoczeniu. Ninja idealnie wtapiał się w folklor używając, języka i każdego innego detalu niezbędnego dla jego potrzeby.Niewątpliwą siłą jaką dysponował Ninja była umiejętność kamuflażu, dbano o zachowanie całkowitej anonimowości. Ninja mógł mieć kilka rodzin, kilka tożsamości pozostając nierozpoznanym. Ninja uczyli się wykorzystywać słabości swoich ofiar i przeciwników takich jak strach,  gniew, lenistwo, pycha. Potrafił sklasyfikować każdego człowieka i wiedział, na której z jego słabości się oprzeć. Każda potrzeba lub jej brak był wychwytywany i wykorzystywany.

Sztuką stawania się niewidzialnym, polegała na umiejętności skradania się i ukrywania przy wykorzystaniu wszystkiego co tylko się dało.

Potrafili przewidzieć pogodę dzięki sztuce poznania. Znali astrologię, religię i meteorologię, dlatego przy obserwowaniu zmian pogodowych byli w stanie przewidzieć wpływ panujących warunków na ludzi i otoczenie.Analizowali odmiany psychiki danego człowieka na podstawie obserwacji, przez co zapoznawali się z zachowaniem i przyzwyczajeniami. Posługiwano się zasadą "pięciu uczuć", polegającą na wykorzystywaniu ludzkich słabości:

-         Słabość do płci pięknej i próżność, erotyzm, zmysły. Chcąc zdobyć zaufanie i osłabić czujność osoby tego typu starał się zaspokoić jej próżność.

-         uczono wykorzystywania osób o gwałtownym charakterze. Podrzucano oskarżenia i podejrzenia by osoba wybuchowa sama wprowadziła zamieszanie.

-         pozwalano wykorzystać osoby współczujące i litujące się nad krzywdą bliźnich, posługiwano się np. jakąś tragiczna lub smutna historią.

-         przedstawiało repertuar zagrań i chwytów pozwalających omamić osobę leniwą i lubującą się w rozrywkach.

-         zagrania przeciwko tchórzowi to taktyka terroru i zastraszenia.

Poza  fizycznymi umiejętnościami Ninja był wszechstronnie przygotowany również od strony nauki. Posiadał znajomość chemii w zastosowaniu, medycynie i ziołach co pozwalało przygotować odpowiednią truciznę lub lekarstwo.Trucizny przez niego podawane przynosiły różne efekty: senność, otępienie umysłu, napady śmiechu, brak kontroli nad własnym ciałem, poprzez obłęd aż do natychmiastowej lub odwleczonej w czasie śmierci.

Obserwacja jest jednym z najważniejszych środków poznania, dzięki niej można wyostrzać swoje zmysły do maksimum. Widzieć rzeczy niedostępne dla postronnych funkcjonujących w tej samej rzeczywistości. Umysł i ciało stają się jednym, połączone ze sobą przez dopracowanie jednego i drugiego aby w momencie zagrożenia nie dopuszczały zewnętrznych stanów odpowiedzialnych za niedoskonałości w działaniu, które prowadzą do porażki. Opanowanie i sztuka kamuflażu prawdziwych emocji oraz wytworzenie tych, które są niezbędne do nawiązania kontaktu to podstawowe działanie. Perfekcyjna forma zaangażowania bez względu na wykonywaną czynność oraz dążenie do doskonałości umysłu, który panuje nad ciałem. Równoczesne rozwijanie ciała względem umysłu aby funkcjonowały jednocześnie przez balansowanie na granicy poznawanych możliwości.Rozwój świadomości jest techniką, która czerpie swoją wiedzę z tego co składa się na otoczenie, na jego wartości i miejsce jakie pełni w naturze.

Peter Lewis Tajemna sztuka ninja, przełożyła Joanna Grabiak, Rebis :Początki Ninjitsu sięgają kilku wieków przed naszą erą, rozkwit przypada na okres feudalizmu. Głównymi zajęciami Ninja były szpiegostwo i zabójstwa na zlecenie. Dopiero w latach siedemdziesiątych naszego stulecia Ninjitsu weszło do grona uznanych sportów walki.

Wojownicy Ninja w walce wykorzystywali różne rodzaje broni, m.in. miecz, sztylet, włócznię, łańcuchy, a także metalowe kolce pokryte trucizną. Współczesny trening Ninjitsu nie uczy już jak bezgłośnie zabijać czy prowadzić działania sabotażowe, ale uczy doskonalić siłę fizyczną i psychiczną. "To nauka przez kontaktowanie się z dzieckiem w sobie i pobudzanie duchowych potrzeb i pragnień" - pisze Peter Lewis.

Przykładowa broń, którą posługiwali się Ninja

* BO

   

Zostały one w większości wykonane z litego drewna. Szeroki wachlarz zastosowania.

* KATANA

 

Miecz preferowanej przez samurai. Precyzyjnie wykonany z wysokiej jakości stali, ostry jak brzytwa. Ostrza było często lekko wygięte, w celu skuteczniejszego cięcia.

* WAKIZASHI

  

krótszy niż Katana

* SHURIKEN

 

Małe, w kształcie gwiazdy kawałki metalu wykorzystane jako pociski. Shurikeny służyły do ranienia przeciwnika. Ostrza zwykle pokrywano trucizną.

* KYOKETSU-SHOGEI Ninja rzucał obręcz z przywiązanym sznurem, sznur oplatał ramiona, nogi lub szyje przeciwnika. Szybkim i mocnym szarpnięciem linki ninja zmuszał wroga do zbliżenia się i zadawał mu cios sztyletem.


* MANRIKI-GUSARI

 

wyposażony w długi łańcuch, służył do oplatania wroga lub jego broni.

* HANKYU

Łuk wraz ze strzałami, bezszelestna broń najczęściej używana nocą.

* SHIKOMI-ZUE


Przypomina klasyczny kij Bo, ale po rozłożeniu ukrywa zwykle ostrze lub łańcuch.

* KUSARIGAMA


Kama z umocowanym łańcuchem, na końcu którego znajduje się obciążnik, wyrzucony wraz z rozwiniętym łańcuchem w kierunku przeciwnika może opleść jego szyję, kończynę, opleść i wyrwać trzymaną w ręku broń.

* Shinobi-shuko/Shinobi-ashiko

Ostrza znajdowały się po wewnętrznej stronie dłoni aby ułatwić wspinaczkę, mogły służyć również jako broń w bezpośrednim starciu.

* Tetsubishi

Kawałki metalu rzucone na ziemię zawsze tak aby jeden z ich kolców sterczał do góry. Rany w stopach osłabiały przeciwnika ograniczając jego możliwości.

* Nageteppo


Bomba wydmuszkowa jest to skorupka którą wypełniają lotne substancje o różnorodnym zastosowaniu: oślepiające, usypiające, dymne, paraliżujące oraz śmiertelne.

Po rzuceniu w cel skorupka pęka uwalniając w powietrze chmurę pyłu.

* Fukiya


Jest wiele rodzajów dmuchawek - krótszych (łatwiej je ukryć) i dłuższych (dysponują większym zasięgiem strzału). Zdjęcia pokazują fukiya najczęściej spotykaną: krótką i łatwą do ukrycia choćby w szerokim rękawie kimona.

 

źródło: (zdjęcia oraz materiały pomocnicze) internet

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 817
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1069
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 686
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 646
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 962
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 907
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1278
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 607
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 427
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 541
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 582
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 818
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 516
8
komentarze: 28 | wyświetlenia: 645
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 727
 
Autor
ArtykułBardzo fajny artykuł.

Ninjitsu- to jest po prostu piękne! Nie wiem dlaczego ta sztuka mnie tak fascynuje, może za dużo filmów w dzieciństwie oglądałem. Najbardziej ciekawi mnie ich chemia i psychologia. Ciekawe co tam za sekrety skrywali.

  ,  13/01/2009

Bardzo ciekawy artykuł! Pozdrawiam i życzę więcej sukcesów :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska