JustPaste.it

N.R.M. - białoruski krzyk wolności

Ich płyt próżno szukać na półkach Empików. Na BIałorusi koncertują rzadko, a jeżeli grają to w ukryciu. Chcesz wiedzieć jak wygląda muzyczny underground? Jedź na Białoruś.

Ich płyt próżno szukać na półkach Empików. Na BIałorusi koncertują rzadko, a jeżeli grają to w ukryciu. Chcesz wiedzieć jak wygląda muzyczny underground? Jedź na Białoruś.

 

9235ef51f30a0d758f48b3459d1c2f4b.jpgPrzez wielu zespół uznawany jest nie tylko jako ciekawe zjawisko muzyczne, ale przede wszystkim jako swoisty fenomen socjologiczny. W kraju gdzie cenzura i ucisk są wszechobecne, oni śpiewając wyśpiewują swoje wolnościowe teksty, dając ludziom nadzieję na to, że w końcu zwyciężą nad dyktaturą władz. Grupa śpiewa po białorusku, języku który w ich ojczyźnie jest w zaniku. 

N.R.M. - w wolnym tłumaczeniu: „Niepodległa Republika Marzeń” – to najważniejszy i najpopularniejszy zespół rockowy na Białorusi, śpiewający po białorusku. Grupa powstała w 1994 roku jako kontynuacja kultowej białoruskiej formacji punk rockowej „Mroja”. Muzycy N.R.M. zawsze byli związani z ruchem odrodzenia narodowego i opozycją demokratyczną. Koncerty N.R.M. przyciągają młodzież do sprawy „niepodległej Białorusi”. Przez krytyków za granicą zespół jest określany jako białoruska „Nirwana”. Ich muzyka to spektakularna forma protestu przeciw systemowi władzy i manifest wolności. Stanowi też interesującą alternatywę do rosyjskiej kultury masowej, zalewającej białoruskie media.

Kawał dobrej muzyki

Nie bez powodu o N.R.M. mówi się jako o „białoruskiej Nirvanie”. Zespół gra muzykę z pogranicza hard-rocka, punka, grunge z elementami lirycznej, tradycyjnej muzyki białoruskiej. Wiele z ich piosenek zyskało miano hymnu ludzi walczących o wolność swojej ojczyzny. Grupa ma na swoim koncie kilka płyt, lecz próżno ich szukać na półkach sklepów muzycznych. nagrywane są w małych przydomowych studiach nagrań, rozprowadzane w taki sposób aby władza ich nie skonfiskowała. W ojczyźnie koncertują niewiele. Każdy kolejny występ to strach i obawa czy wogóle się odbędzie. Jeżeli już do niego dojdzie to jest pilnie obserwowany przez milicję. Więcej koncertują poza granicami. Corocznie grają na koncertach pod hasłem „Wolna Białoruś” na białostocczyźnie i w Warszawie. Poza tym grywają w innych krajach europejskich. Niejednokrotnie mają potem problemy z powrotem do swojego ojczystego kraju, lecz nie poddają się i bezustannie od kilkunastu lat pokazują ludziom, że trzeba walczyć z systemem totalitarnym na Białorusi. 

Śpiewać po białorusku

W 1991 roku po rozpadzie ZSSR język białoruski stał się jedynym prawnie obowiązującym językiem państwowym na Białorusi. Od 1994 roku wskutek zmian władz jako język urzędowy sprowadzono także rosyjski. Język białoruski został coraz bardziej wypierany przez tzw. trasiankę – hybrydę łączącą w sobie elementy białoruskiego i rosyjskiego. Zespół N.R.M od początku swojego powstania śpiewa w czystym, białoruskim języku. W ten właśnie sposób chcą pokazać i kultywować to co dla narodu najważniejsze – swoją narodową kulturę, nie odcinając się od korzeni. 

POLSKA STRONA O ZEPSOLE N.R.M.

STRONA INICYATYWY "WOLNA BIAŁORUŚ"

POSŁUCHAJ N.R.M.

I UTWÓR

II UTWÓR

III UTWÓR

IV UTWÓR 

Pisząc artykuł korzystałem z materiałów zawartych w:
- portalu www.nrm.info.pl
- wikipedia.pl
- artykułów w "Codziennej Gazecie Muzycznej".