Login lub e-mail Hasło   

Najdziwniejsze śmierci znanych ludzi

Postacie znane z historycznych kart czasem ginęły w naprawdę groteskowy, dziwny lub zaskakujący sposób.
Wyświetlenia: 116.534 Zamieszczono 15/01/2009

Większość przytaczam z forum historycy.org

Caryca Katarzyna, została zamordowana "za karę" rozbiorów Polski. Stało się to w wychodku. Sprytny mechanizm polegał na tym, że półmetrowy szpikulec wbił się w miejscu nader wrażliwym w ciało Jaśnie Wielmożnej Imperatorowej, nie muszę chyba dodawać, po co siadała.

Co ciekawe - Katarzyna II Wielka kazała przerobić oryginalny tron polskich Królów na wychodek. I właśnie na tym wychodku zginęła!

***

Mieszko Otyły z dynastii piastów,zmarł z przejedzenia. Zjadając 15 pieczonych kurczaków,  przepijał kilkoma litrami wina.

***

Podobno hetman Koniecpolski umarł z miłości. Ożenił się z jakąś magnatką (chyba Zamoyską) i po miesiącu opuścił ziemski padół. Cóż, on miał około 50 lat, a ona gdzieś 17... Chciał być buhajem w łóżku - no i się przeliczył...

***

Pyrrus, król Epiru, został zabity w bitwie ......dachówką zrzuconą z dachu, przez matkę jednego z wrogich żołnierzy...!

***

A Michał Korybut Wiśniowiecki- podobno zadławił się kiszonym ogórkiem. Cóż... jaki król-taka śmierć

***

Stanisław Leszczyński spalił się podczas odpoczynku na fotelu bujanym. Zapalił się od ognia w kominku.

***

Wspomnę o niechlubnym końcu dynastii Rurykowiczów. Iwan IV Groźny roztrzaskał w jednym z napadów szału głowę swego syna Iwana, przy pomocy monarszego berła. Jego następca Fiodor był tak chorowity, że zmarł bezpotomnie kilka lat po ojcu. Sam Iwan Groźny zmarł podczas partii szachów.

***

Królowi Anglii Edwardowi II (temu niedorajdzie z filmu "Waleczne Serce") wsadzono w odbyt rozżarzony pręt,aby pokazać potem,że umarł śmiercią naturalną.

Siepacze którzy to zrobili byli prawdopodobnie nasłani przez żonę króla - Izabelę Francuską.
I pomyśleć ze w "Braveheart" Mela Gibsona ową Izabelę grała słodka i niewinna Sophie Marceau. No cóż pozory mylą.

***

O rozpustne życie oskarżano Władysława Laskonogiego. Zginął na wygnaniu w 1231 r. w wieku 70 lat. Niemiecka dziewucha, którą próbował zgwałcić, rozbiła mu głowę świecznikiem.

***

Ajschylos został zabity przez żółwia, którego jakiś ptak drapieżny z dużej wysokości upuścił mu na głowę, chcąc rozbić skorupę gada.

***

Władysław Jagiełło przeżył (cudem) Grunwald, pił tylko wodę - bo ją trudno zatruć, a zginął, bo poszedł na spacer do lasu, z którego słyszał śpiew słowika - przeziębił się śmiertelnie.

***

J.H.Dąbrowski, wracając ze swoich rodzinnych stron koło Bochni, poślizgnął się przy wysiadaniu z powózki na podjeździe pałacu w Winnej Górze, w wyniku czego otwarła sie mu zadawniona rana na nodze - co wywołało gangrenę...

***

Zabójca króla Francji Henryka IV został podczas egzekucji "niezaplanowanie" rozerwany na części przez tłum widzów, a następnie te części zostały dosłownie pożarte przez tłum. "Kąski" były ofiarowywane oglądającym egzekucje Polakom, ale oni odmówili, czym wzbudzili nieprzychylność paryżan. Widział to wszystko Jakub Sobieski ojciec Jana, późniejszego króla.

***

Bolesław Śmiały, po tym, jak skazał na śmierć biskupa krakowskiego Stanisława,musiał uciekać na Węgry. Umarł jako mnich-pokutnik,w tamtejszym klasztrorze w Osjaku

***

Makabra: egzekucja Jerzego Dozsy, przywódcy powstania węgierskich chłopów w 1514 roku. Ranny w bitwie pod Timisoarą, wzięty do niewoli, na rozkaz Jana Zapolyi został spalony żywcem na rozpalonym żelaznym tronie, a następnie... zjedzony przez swych współtowarzyszy (w wypadku odmowy groził im ten sam los)

***

Ludwik II - biegnąc za wieśniaczką z zamiarem gwałtu nie spostrzegł że drzwi są za małe dla niego i śmiertelnie uderzył się o futrynę

***

Myślę, że bardzo tajemnicza jest śmierć Grigorija Rasputina. Feliks Jusupow zaprosił go do domu, gdzie poczęstował zatrutym (cyjankiem potasu) jadłem. Rasputin po godzinie czasu skarżył się jedynie na ból brzucha.

Tak więc zamachowiec zaczął mu polewać zatrutym winem. Po wypiciu całej beczułki Rasputinowi jedynie polepszył się humor. Zrozpaczony Jusupow namówił "przyjaciela" do wyjścia na dwór, gdzie strzelił mu z rewolweru w klatkę piersiową. Feliks wraz z kompanami zaciągnął "trupa" do piwnicy, tam jednak Rasputin ocknął się i rzucił się w pogoń za zamachowcem wykrzykując "Caryca się o wszystkim dowie!".

Na zewnątrz towarzysze Feliksa Jusupowa oddali kilka strzałów w plecy i jeden w głowę temu potężnemu mnichowi. Później okładali go policyjną pałką, w końcu wrzucając go do lodowatej rzeki. Gdy go wyłowili, lekarz stwierdził obecność pęcherzyków powietrza i wody w płucach - co znaczy, że Rasputin jeszcze po tym wszystkim oddychał. Po prostu się utopił.

***

Ciekawie zginął Empedokles. Chciał udowodnić że jest bogiem i wskoczył do wulkanu. Eksperyment chyba się nie udał, bo nikt go już potem nie widział.

***

Kazimierz Wielki spadł z konia i złamał nogę. Wdało się zakażenie i król umarł.

***

Nie najlepiej skończył "bohater" dymitriad - Dymitr I, którego Rosjanie najpierw spalili, a potem jego prochy wystrzelono z armaty w kierunku Polski, aby wracał skąd go przysłano...

***

Król Grecji  Aleksander zginął w 1920 r. zabity przez swoją małpkę

***

Książe Filip,francuski następca tronu został przygnieciony przez własnego konia, który potknął się o świnie. Wtedy król zabronił wyprowadzania świń na paryskie ulice.

***

Prezydent USA William Henry Harrison umarł z powodu... swojego przemówienia. Gadał tak długo, że zaziębił się biedaczek i wkrótce potem zmarł...

***

Jeszcze jedna historia o chciwym konkwistadorze Pedro de Valdivii. Schwytany przez Araukanów został nadziany na pal, serce wycięto i zjedzono, ale pierwej nalano mu do gardła rozpalonego złota aby nasycił się tym, czego tak chciwie pożądał.

***

Pierwszy elekcyjny król Polski - Henryk Walezy, zginął na wychodku, zasztyletowany przez szalonego mnicha. Nim zginął zdążył krzyknąć "Zabijcie go!" i jego straż to właśnie z mnichem uczyniła.

***

A nikt nie wspomniał o tym, że Attyla, przywódca Hunów i postrach całej Europy zmarł w młodym wieku w noc poślubną. Rzekomo zapił się tak, że dostał krwotoku z nosa i zadusił się własną krwią.

***

Ryszard Lwie Serce zginął z rąk jednego z panów francuskich, gdy Ryszard przybył do jego posiadłości po nowo odkryte złoto. Sprytny możny ustrzelił Ryszarda z kuszy. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że tuż przed śmiercią Ryszard Lwie Serce pogratulował listownie swojemu zabójcy świetnego strzału.

***

Król Sparty, Pauzaniasz, dowódca spod Plateji, miał zostać zabity w swoim rodzinnym polis. Skrył się w świątyni, gdzie go zamurowano. Pierwszą cegłę położyła matka Pauzaniasza.

***

Myślę, że najlepszą śmierć miał Marszalek de Saxe. Zmarł 30 listopada 1750 roku, po wizycie ośmiu "aktorek". W akcie zgonu napisano, ze przyczyną śmierci było nadużywanie kobiet "un surfeit des femmes". Sobie bym takiej życzył.

***

Także mamelucki sułtan Egiptu Bajbars miał dziwną śmierć. Przyrządził zatruty kumys dla pewnego egipskiego dostojnika, który go obraził, a potem przez nieuwagę napił się z tego samego kubka zanim służba zdążyła go umyć.

***

Karol (VII?), król Francji - Poślizgnął się na ludzkich odchodach w swoim zamku i uderzył głową o podłogę.

***

Jakub Szela, po tym jak osiadł w Rumunii, zmarł, utopiwszy sie w kałuży, w którą wpadł wracając z pijackiej nocy. Idealny kandydat do nagrody darwina;]

***

W początkach rozwoju artylerii,panowała swoista moda na działa ogromnych rozmiarów. Jeden z królów szkockich, zamówił sobie takie coś,co miało budzić powszechny respekt wśród wroga. Było jednakże owo ustrojstwo tak duże, że bali go się także jego poddani, a żaden z puszkarzy nie chciał podpalić lontu. Król się zdenerwował, i chciał pokazać tym wszystkim frajerom, jaki to on jest dzielny i wogóle, i sam podpalił lont.

Efekt: ogromna siła wybuchu cofnęła armatę wprost w króla, którego słudzy musili zbierać w promieniu kilku metrów.

***

Kazimierz II zwany Sprawiedliwym w końcu XII wieku umarł z powodu... nadużycia alkoholu. Po prostu zachlał się na śmierć.

***

Żołnierze niemieccy na U-boot'cie U-1206 zgineli przez awarię toalety ;/

***

Dosyć nietypową śmiercią zginął baron Ungern von Sternberg. Otóż na kilka sekund przed rozstrzelaniem połknął swoje odznaczenie bojowe - Krzyż Świętego Jerzego.

***

Fryderyk Nietzsche doznał ponoć załamania nerwowego widząc, jak ktoś bije batem konia. Nigdy po tym wydarzeniu nie odzyskał już świadomości, więc można powiedzieć że go to zabiło.

***

Heraklita z Efezu zjadły psy. Według legendy był tak brudny, że jego własne psy nie poznały go i zagryzły na śmierć. Ale nie ma co się spierać, bo to tylko legenda.

 ***

Ryszard Siwiec podpalił się w ramach protestu przeciwko wkroczeniu polskich wojsk do Czechosłowacji w 1968 roku.

***

A ja słyszałem o Krzysztofie Arciszewskim: przewidział, że jego zwłoki nie zostaną na cmentarzu złożone. I rzeczywiście, w chwili pogrzebu w zbór uderzył piorun. Kościół spłonął, a z nim zwłoki naszego genarała artylerii.

***

Podobno do Jana Filipa Rousseau, gdy ten leżał na łożu śmierci, przyszedł ksiądz, by udzielić ostatniego namaszczenia. Po tym zaczął śpiewać umierającymu pieśń żałobną. Rousseau miał wtedy powiedzieć : "Jak można tak fałszywie śpiewać?". Po czym zmarł.

***

Ostatnie słowa Woltera brzmiały : "To nie najlepszy czas, na robienie sobie wrogów". Tak odpowiedział na pytanie księdza, czy ten wyrzeka się diabła.

***

Siódmy Prezydent Republiki Francuskiej, Współksiąże Andory Félix Faure zmarł w trakcie sprawowania urzędu, w wieku lat 58. Stało się to 16 lutego 1899 roku. Faure stał sobie w swoim gabinecie, oparty plecami o ścianę, a między jego nogami klęczała naga, 20 letnia Marguerite Steinheil. To co robiła, przyprawiło Prezydenta Republiki o atak apopleksji

***

Może to nie śmierć...ale to okropne.

Książę czeski Udalryk, działając z inspiracji Rychezy, uwięził Mieszka II Lamberta  i jako karę za zdradzenie jego córki kazał wykastrować władcę poprzez ściśnięcie genitaliów skórzanym rzemieniem. Kastracja ta sprawiła, iż Mieszko miewał od czasu do czasu chwile przemijającego obłędu

***

Jak umarł Chodkiewicz, to żołnierze nic o tym nie wiedzieli i nie chcieli walczyć, dopóki nie zobaczą wodza. I ktos wystawił jego ciało przez okno i pomachał jego reką i żołnierze walczyli :)

***

"Ciekawą" śmierć miał Dymitr "Bajda" Wiśniowiecki: sprzedany do niewoli tureckiej powiesili go na haku i tak wisiał przez trzy dni. Dopiero wtedy zaczął przeklinać Mahometa - i Turkowie go zabili.

***

Gen. Sedgewick, który zagrzewał do walki swoich żołnierzy (ponoć chowających się przed strzelcem wyborowym), mniej więcej takimi okrzykami: "wstyd mi za was! dorośli mężczyźni chowający się przed jedną kulką! przecież to jasne, że nawet słonia nie trafiliby z tej odleg..." w tym momencie niestety został postrzelony w  głowę.

***

Król Francji Henryk II uwielbiał turnieje rycerskie. Kapitan jego własnej Gwardii Szkockiej trafił go kopią tak nieszczęsliwie, że przebił się przez ochronny hełm prosto do mózgu. Król zmarł parę godzin później. Ponoć tę śmierć przepowiedział Nostradamus i tak zaczęła się jego kariera :)

***

Jedną z ciekawszych śmierci miał król Anglii Karol II. Gdy w 1685r. dostał jakiegoś ataku wezwano dwunastu medyków, którzy rozpoczęli kurację. Najpierw upuścili władcy całą kwartę krwi, następnie za pomocą środków wymiotnych i lewatywy usunęli płyny ustrojowe. W następnych dniach ogolili królowi głowę i przypalali ją gorącym żelazem, napełniali nos tabaką i oklejali jego ciało gorącymi plastrami, które następnie zdzierali. Kiedy nic nie skutkowało zastosowali ostateczne środki i wydrążyli królowi otwory w głowie.
Takiej kuracji biedny król nie wytrzymał.

***

Gen. Albert Syd Johnson w czasie bitwy o Shiloach został ranny kulą ,która przerwała tętnicę kolanową. Aby zatamować upływ krwi należało założyć opaskę uciskowa powyżej rany, jednak żaden ze sztabowców takiej nie posiadał, a także nie umiał zaimprowizować. Wszyscy stanęli nad umierającym generałem i patrzyli jak konał z upływu krwi. Kiedy składano zwłoki znaleziono opaskę w kieszeni munduru zmarłego.

***

Admirał Villeneuve (jeden z przeciwników Nelsona) znaleziony został z sześcioma sztyletami wbitymi w ciało. Oficjalnie podana do wiadomości przyczyna śmierci- samobójstwo.

***

Ja słyszałem o samobójcy w naszej armii za PRL ,który złamawszy sobie obie nogi strzelił sobie 2 razy w plecy z kałacha :-) Przynajmniej taki był raport ŻW

***

Gdy w 1492 roku śmiertelnie zachorował papież Innocenty VIII medycy zalecili przetoczenie krwi. Poproszono trzech zdrowych młodzieńców (bodajże mnichów), z których spuszczono krew i wtoczono ją do sześćdziesięcioletniego ciała pontyfika. Innnocenty oczywiście nie przeżył eksperymentu (był to pierwszy historycznie potwierdzony przypadek transuzji krwi). Żaden z młodzieńców również.
Dzieje papieży to skarbnica "dziwnych" śmierci.

***

I mój ulubiony typ..

 

Filozof grecki, Chryzyp widząc jak nieporadnie jego osioł próbuje zrywać z drzewa figi, umarł ze śmiechu w 207 r. p.n.e. :)

 

Wypowiedzi z forum poprawiłem pod względem ortograficznym, składniowym, interpunkcyjnym itd.

Podobne artykuły


11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 860
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 692
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 843
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 835
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 364
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1028
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 348
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 842
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 553
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 784
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 561
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 678
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 791
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 925
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 561
 
Autor
Artykułzajebiste Xd

  Jana,  20/01/2009

Drobne uściślenie w kwestii śmierci Edwarda II - istotnie był homoseksualistą i dlatego ten rodzaj śmierci przypadł mu w udziale, ale w celu zmylenia medyków, czy też raczej cyrulików, ów rozżarzony pręt wprowadzono mu do odbytnicy przez wydrążąny róg bawoli.

A do tej nieco turpistycznej wyliczanki dodałbym śmierć która mnie niemal rozczuliła. Otóż mój ulubiony pisarz Bohumil Hrabal zginął

...  wyświetl więcej

„Stanisław Leszczyński spalił się podczas odpoczynku na fotelu bujanym. Zapalił się od ognia w kominku.”

Stanisław leszczyński był wielkim amatorem zupy cebulowej. Zreformował też przepis. Zupę cebulową przyrządzał nie na bulionie, tylko na wodzie. Dzięki temu można ją był spożywać w poście. Zginął, kiedy przyrządzał sobie zupę cebulową. Zapiekał grzankę z serem w rondlu nad płonieniem kom

...  wyświetl więcej

Istnieje kilka teorii :)
Ale za Mieszka dziękuję, już poprawiam

Służę uprzejmie.

  pangloss,  16/01/2009

Co jest dziwnego w śmierci Bolesława Śmiałego?

  Zarmus,  16/01/2009

Dzięki ci za artykuł Coperfield:)

mozna zablysnac taką wiedzą :) bardzo ciekawe!

poza tym, że połowa jest wyssana z palca, to całkiem fajnie się czyta ;). takie historyjki w większości są opowiadane przez przeciwników danych władców/filozofów, lub też dziwnych historyków-zwolenników wszechobecnych teorii spiskowych. ogólnie plus za fajne bajki ;)

pangloss
To , że król umarł jako pustelnik

Mateusz Schabek,
Cieszę się, że się podoba :)

ziom666
Tak? A masz jakieś dowody na to? ;) Żadnych. W większości jest to prawda historyczna, co do niektórych - jest kilka wersji (tyle, że takiego typu : Korybut Wiśniowiecki zadławił się ogórkiem/przejadł się ogórkami/udławił się śliwką)
Jeśli jakaś historia jest

...  wyświetl więcej

Bardzo fajny artykuł!

Ciekawy artykuł!

"Pyrrus usiłował już tylko wycofać się z wiru bitwy. Byt prawie sam, rozproszyli się jego towarzysze. Tym, którzy jeszcze zostali, oddał świetny wieniec ze swego hełmu. Zaraz potem popędził rumaka, ufając w swe szczęście i w silę ręki. Przebijał się przez tłum, obalał jezdnych i pieszych, odpierał ataki wrogów, nacierających z tylu. Wtem na drodze stanął mu pewien zbrojny Argejczyk. Zadał cios i p ...  wyświetl więcej

  Adam-M,  12/04/2009

Fajne....
Muszę dodaćjeszcze jedną śmierć.
Henryk Walezy został zasztyletowany siedząć na "kiblu".
Był w toalecie :D

Tak, śmierć Henryka też znajduje się w artykule ;)

A to bardzo przepraszam, ponieważ nie przeczytałem całego i miałem potem dokończyć...

  Mateusz S.  (www),  07/06/2009

Ze śmiercią Rasputina to nie było do końca tak jak napisałeś. :)
Za książką, "Święty demon Rasputin i kobiety", śmierć ta wyglądała następująco:
Rasputin został zaproszony do posiadłości Jusupowa pod pretekstem zapoznania go z jego żoną. Domniemany mnich został od razu zaprowadzony do pomieszczenia w piwnicy, gdzie razem z Jusupowem, i tylko z nim, pił wino. Jego wino zatruto cyjanki ...  wyświetl więcej

Świetne! Tylko jak autor znalazł tyle przykladów? ;D

Caryca Katarzyna prawdopodobnie zmarła na wylew krwi do mózgu. Wersja z bagnetem w kiblu lansowana była przez kilku sensatów, np. Łysiaka.
Korybut Wiśniowiecki zmarł w wyniku pęknięcia krwiaka, bodajże w przełyku. Wiadomo o tym, bo poddano jego zwłoki sekcji.

  korek,  25/08/2009

Artykuł I klasa!

Caryca Katarzyna, została zamordowana przez konia:D wystarczy dotrzec do historii romansów monarchini. Ponieważ nikt nie sprostał jej wymogom seksualnym sprytni służacy aby nie stracic zycia posłuzyli sie podstepem. Efekt był rozszarpujący, wiec caryca zmarła:) Przynajmniej podczas tego, co lubiła najbardziej;p

Świetny artykuł ! Najbardziej jednak zniszczyła mnie śmierć Dymitra "Bajdy"...Ci muzułmanie są udani ;} I oczywiście śmierć ze śmiechu Chryzypa też była bardzo "ciekawa"

  Marek Lee  (www),  31/08/2010

Super artykuł.....

Faktyczne dziwne zrządzenia losu

Chryzyp najlepszy ;) jak umrzeć, to ze śmiechu ;)

  hussair  (www),  06/04/2011

Daje się zauważyć, że nie brak tu śmierci naprawdę... zasłużonych.

Chryzyp umarł nieco inaczej - osioł zjadł mu figi, a ten kazał służącej aby podała osłu wino i jak się osioł upił to Chryzyp zmarł ze śmiechu patrząc na to.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska