Login lub e-mail Hasło   

Kurkuma - kwiat i przyprawa

Ten niezwykły, egzotyczny kwiat rośnie dziko w wilgotnych lasach i na wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Z kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę znaną w Azji.
Wyświetlenia: 6.070 Zamieszczono 20/01/2009

Aby ją otrzymać młode kłącza parzy się wrzątkiem, a następnie suszy na słońcu. Później usuwa się z nich skórkę, a resztę mieli się na drobny proszek. Na wschodzie kurkuma jest popularną przyprawą do fasoli czy soczewicy. Na zachodzie stosuje się ją do potraw z drobiu, wątróbki, krabów, omletów, serów, sałatek, a także do ryżu, który zdecydowanie lepiej wtedy smakuje. Ponadto kurkuma wchodzi w skład popularnej przyprawy Curry, sosu Worchester i wielu gatunków musztardy. 

Smaczna i zdrowa kurkuma zdobyła tez uznanie jako środek rozkurczowy i bakteriobójczy. Współcześnie prowadzone badania wykazały, że związki zawarte w kłączu kurkumy długiej działają leczniczo w przypadku reumatyzmu, chorób serca i wątroby. Pomagają w walce z otyłością, obniżają poziom cholesterolu, a czasami hamują nawet rozwój komórek nowotworowych. Dlatego ten gatunek kurkumy wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, jako lek żółciopędny czy działający osłonowo na wątrobę. 

Dziko rosnąca kurkuma dochodzi wysokością do 70 cm. W okresie suszy rośliny zamierają i wchodzą w stan spoczynku. Gdy spadną pierwsze deszcze z podziemnych kłączy ponownie wyrastają liście.  

W polskich kwiaciarniach można czasami kupić kurkumę doniczkową w pięknym, liliowym kolorze. Delikatne kwiaty przypominają nieco egzotyczne szyszki o szerokiej łusce i są niezwykle dekoracyjne. 
   
Aby roślina ponownie zakwitła należy jesienią przestać ją podlewać. Po zaschnięciu liści kłącze musi przejść 3 mies. okres spoczynku w temperaturze ok. 14 ° C. W lutym lub w marcu sadzimy kłącze dość płytko do doniczki wypełnionej lekką, żyzną ziemią. Ważne jest ,żeby pamiętać o warstwie drenażu na dnie naczynia. Następnie przenosimy roślinę do temperatury 24 ° C i umiarkowanie, ale regularnie podlewamy. Gdy pojawią się nowe liście stawiamy ją w słonecznym miejscu i co 2 tygodnie zasilamy ją nawozami wieloskładnikowymi. Zwykle po 3 mies. kurkuma ponownie zakwita i jest przepiękną , żywą ozdobą naszego domu.

Studio Florystyczne Green-Line  

http://www.green-line.com.pl 

Podobne artykuły


157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 257111
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8296
43
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4119
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 27246
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28888
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 23044
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 109750
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91994
11
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4331
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 105233
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4369
 
Autor
ArtykułGłosuję na artykuły, które piszesz, ale czy mógłbyś je choć trochę wydłużyć? Temat ciekawy, ale informacji zbyt mało, a pewnie byłoby wiele osób zainteresowanych tą przyprawą egzotyczną przecież. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska