Login lub e-mail Hasło   

Windykacja: jak wycenić, czyli dobrze sprzedać swoją wierzytelność

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://animatek.w.interia.pl/wycena.html
Jeśli dłużnik unika spłaty swojego zobowiązania, a wierzyciel zainteresowany jest szybkim odzyskaniem gotówki, może dokonać sprzedaży wierzytelności / o sprzedaży prz...
Wyświetlenia: 1.463 Zamieszczono 21/01/2009

Jeśli dłużnik unika spłaty swojego zobowiązania, a wierzyciel zainteresowany jest szybkim odzyskaniem gotówki, może dokonać sprzedaży wierzytelności / o sprzedaży przeczytasz tutaj /.
Sprzedać można wyspecjalizowanej firmie lub też /gdy wierzyciel zna innych dłużników/ spróbować sprzedać wierzytelność innemu podmiotowi, który zalega z płatnościami dłużnikowi /kompensaty/. Najczęściej firmy specjalizujące się w obrocie wierzytelnościami /chociaż czasami proszą wierzyciela o zaproponowanie ceny za wierzytelność/ same określają konkretną cenę, która jest uzależniona od wielu czynników. Warto ich kilka poznać, aby zorientować się, czy oferta złożona przez firmę jest atrakcyjna.
1.Wartość wierzytelności uzależniona jest od terminu wymagalności świadczenia. Im "starsza" jest wierzytelność tym w zasadzie jej wartość jest mniejsza.
2.Czy i ewentualnie jak jest zabezpieczona wierzytelność /o rodzajach zabezpieczeń znajdziesz tutaj/. Także rodzaj zabezpieczenia może mieć wpływ na jej wartość. Zazwyczaj wierzytelności zabezpieczone rzeczowo są mają wyższą wartość
3.Jaki podmiot gospodarczy jest dłużnikiem /spółka osobowa, czy kapitałowa/. Większą cenę można uzyskać gdy dłużnikiem jest spółka kapitałowa. Najlepiej, gdy są to S.A., ale trzeba pamiętać że cena też jest uzależniona od jej aktualnej kondycji finansowej
4.Wpływ na wartość ma również struktura finansowa, czyli wysokość kwoty głównej, wysokość odsetek, ewentualnych kosztów sądowych , itp. Oczywiście większą wartość mają należności główne.
5.Sposób, rodzaj udokumentowania wierzytelności oraz czy jest sporna, część firm bierze pod uwagę posiadanie przez wierzyciela nakazu zapłaty /może to obniżyć jej wartość/
6.Olbrzymie znaczenie ma fakt czy dana wierzytelność jest aktualnie poszukiwana na rynku.
Należy pamiętać, że w/w czynniki w mniejszym stopniu maja zastosowanie przy sprzedaży wierzytelności firmie, która będzie je chciała potrącić.
Wierzyciel zainteresowany zbyciem zobowiązań powinien pamiętać, że ofertę należy kierować nie tylko do jednej firmy zajmującej się obrotem wierzytelnościami, ale do co najmniej kilku a następnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę / pamiętaj, że spróbować sprzedać możesz także tutaj /.
Ważną rzeczą na którą również powinno zwracać się uwagę jest, oprócz ceny termin zapłaty za wierzytelność. Oczywiście bez względnie należy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami umowy sprzedaży /najlepiej przed podpisaniem umowy skonsultować ją z prawnikiem/, gdyż niestety występują przypadki nieuczciwości.

Podobne artykuły


19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4594
15
komentarze: 61 | wyświetlenia: 1615
131
komentarze: 42 | wyświetlenia: 101832
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17609
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2978
80
komentarze: 98 | wyświetlenia: 32688
11
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1110
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5486
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7456
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11373
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7784
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7518
18
komentarze: 29 | wyświetlenia: 3380
17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2343
 
Autor
Artykuł




Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska