JustPaste.it

Windykacja: jak ocenić kondycję finansową partnera

Chcąc ocenić kondycję finasową firmy, perspektywy jej rozwoju nie trzeba być analitykiem.

Trzeba "nauczyć" się czytania bilansu, spółki, a także innych źródeł informujących o finansach spółki, które są zawarte w raporcie rocznym takich jak:

  • zobowiązania pozabilansowe,
  • zestawienie zmian w kapitale własnym,
  • rachunek zysków i strat,
  • rachunek przepływów pieniężnych.

Na bilans składają się aktywa i pasywa. Aktywa to całość majątku, którą można podzielić ze względu na możliwość upłynnienia na: majątek obrotowy-łatwy do zamienienia na pieniądze /np.papiery wartościowe/
majątek trwały-który trudniej sprzedać /np. technologie, maszyny, budynki, grunty/
Pasywa są źródłem finasowania majątku firmy /np.kapitał własny, pożyczki, rezerwy/.
Rachunek zysków i strat-spółka powinna jak najwięcej zysku generować ze swojej podstawowej działalności. Im większa różnica między przychodami ze sprzedaży, a kosztem produkcji tym większy zysk brutto. Po odjęciu od niego kosztów związanych z funkcjonowaniem firmy /np.koszty sprzedaży, wydatki na reklamę/otrzymujemy zysk ze sprzedaży.
Przychody z całokształtu działalności-to suma przychodów operacyjnych na które składają się przychody z tytułu /np.odsetek, prowizji, udziałów/.
Zysk operacyjny-to suma przychodów ze sprzedaży towarów i innych składników majątku, oraz pozostałych przychodów operacyjnych pomniejszonych o koszty działalności operacyjnej.
Wynik finansowy brutto-wynik działalności gospodarczej skorygowany o saldo zysków i strat nadzwyczajnych-wynik dodatni zysk-ujemny strata przedsiębiorstwa.
Wynik finansowy netto-otrzymuje się po pomniejszeniu wyniku finansowego brutto o obowiązkowe obciążenia.
Wskaźnik rentowności brutto-to relacja wyniku finansowego brutto do przychodów z całokształtu działalności.
Nadwyżka finansowa-wynik finasowy netto powiększony o amortyzację. Specjaliści giełdowi sugerują, by przy analizie kondycji spółki najlepiej skupić się na wyniku operacyjnym, a nie jak to często bywa na zysku netto, gdyż zdarza się że spółki ponosiły bowiem wysokie straty operacyjne, a jednak mogły mimo to pochwalić się zyskami.
Wynik na działalności operacyjnej pozwala bez uwzględnienia dźwigni finansowej i opodatkowania ocenić, jakie rezultaty osiągają spółki ze swojej bezpośredniej działalności. Daje odpowiedź na pytanie czy statutowa działalność firmy przynosi wymierne efekty. Nie zawsze jednak i ten wskaźnik w pełni oddaje kondycję spółki. Spotyka się przekłamania związane głównie z kosztownymi inwestycjami i wysokimi odpisami amortyzacyjnymi. Z tego powodu lepszy od analizy być może jest wynik operacyjny powiększony o amortyzację . Wiele informacji niesie też wskaźnik rentowności operacyjnej, który informuje jaki procent przychodów ze sprzedaży stanowi zysk operacyjny.

 

Źródło: /źródło internet/