Login lub e-mail Hasło   

Windykacja: sposoby przerwania biegu przedawnienia

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://animatek.w.interia.pl/przerwanie.html
O pilnowaniu terminów przedawnienia nie trzeba nikomu przypominać. W przypadku gdy nadchodzi czas przedawnienia roszczenia, wierzyciel powinien podjąć kroki mające na...
Wyświetlenia: 2.068 Zamieszczono 21/01/2009

O pilnowaniu terminów przedawnienia nie trzeba nikomu przypominać. W przypadku gdy nadchodzi czas przedawnienia roszczenia, wierzyciel powinien podjąć kroki mające na celu przerwnie jego biegu. Po każdym przerwaniu przedawnienia liczy sie ono od nowa. Wyjątkiem jest tutaj zasada, iż gdy przedawnienie zostało przerwane poprzez np. postępownie sądowe jego "nowy" bieg liczy się od zakończenia takiego postępowania.
Przerwać bieg przedawnienia można na kilka sposobów.
1.Najbardziej rozpowszechnionym sposobem, jest rozmowa z dłużnikiem na temat jego spłat należności, następnie pisemnym potwierdzeniem wszystkich tych ustaleń. Jest to związane z tym iż wszelkie rozmowy /potwierdzone pisemnie/ mające na celu odzyskanie należności od dłużnika, w ewentualnym procesie sądowym, mogą być traktowne przez sąd jako uznanie długu. Jest to tak zwane uznanie nieprawidłowe.
2.Każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia również uznaje się za przerwanie biegu przedawnienia
3.Uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje skutkuje przerwaniem przedawnienia
4.Wezwanie dłużnika przed sąd w celu ugodowego /pojednawczego/ rozwiązania sporu nawet w przypadku braku zawarcia takiej ugody, również skutkują przerwaniem przedawnienia. Więcej o ugodzie tutaj.
5.Bieg przedawnienia przerywa się także poprzez tzw. odnowienie długu. Polega ono na tym że dłużnik w celu umorzenia swojego zobowiązania, spełnia na rzecz wierzyciela /oczywiście za jego zgodą/ inne świadczenie lub nawet to samo ale z innej podstawy prawnej więcej o odnowieniu znajdziesz tutaj
6.Podniesienie w toku procesu zarzutu potrącenia
7. Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
8. Złożenie wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji
9. Potwierdzenie salda. W przypadku gdy potwierdzenia dokona sam dłużnik wówczas oczywiście zostanie przerwany bieg przedawnienia. W przypadku spółek kapitałowych potwierdzenia powinna dokonać osoba upoważniona do reprezentacji takiej spółki. Wiąże się to z faktem, że przesłane przez dłużnika wierzycielowi potwierdzenie salda, które jest podpisane np. przez księgową spółki, a nie jest ona upoważniona do reprezentacji danej firmy ( nie jest upoważniona do składania oświadczeń woli w imieniu spółki ) nie będzie skutkowało przerwaniem przedawnienia.

Podobne artykuły


19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4605
15
komentarze: 61 | wyświetlenia: 1619
131
komentarze: 42 | wyświetlenia: 101851
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17615
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2979
80
komentarze: 98 | wyświetlenia: 32714
11
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1113
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5492
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7463
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11382
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7791
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7532
18
komentarze: 29 | wyświetlenia: 3385
17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2347
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska