JustPaste.it

Multikomunikator

Komunikatory internetowe to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi we wzajemnych kontaktach. Prawie każdy ma na swoim komputerze jakiś program do tekstowych pogawędek i korzysta z niego, gdy tylko jest taka potrzeba. Może się jednak zdarzyć, że nie mamy przed sobą własnego komputera, a chcemy za pośrednictwem komunikatora przeprowadzić jakąś rozmowę. Wyjściem z takiej sytuacji może być serwis Meebo, który bez instalowania żadnych programów, wprost z poziomu przeglądarki, pozwoli zalogować się na konto swego komunikatora i prowadzić tekstowe rozmowy niemal tak jak z oryginalnej aplikacji.

Meebo (www.meebo.com) stanowi internetową platformę komunikacyjną, dającą dostęp do sześciu czołowych sieci IM: AIM, Yahoo, MSN, Google Talk, ICQ oraz Jabber. O ile tylko mamy konto na którejś z wymienionych sieci, to wystarczy tylko wprowadzić login i hasło w odpowiednie pola i wydać polecenie zaloguj. Zaznaczenie opcji „zaloguj się jako niewidoczny”, sprawi, że nasza aktywność nie będzie widoczna dla osób, które mają nas na liście kontaktowej. Serwis Meebo został częściowo zlokalizowany na wiele języków, w tym także na polski. System pomocy, okna komunikatorów i część ustawień dostępna jest jednak tylko w angielskiej wersji językowej.

Po zalogowaniu zobaczymy okno komunikatora, który przypomina standardowe narzędzia tego typu. O ile na serwerze mamy zgromadzone jakieś kontakty, to system również powinien je nam automatycznie zaimportować. W komunikatorze można zmienić w każdej chwili swój status dostępności, dodać lub usunąć użytkownika a poleceniem z menu kontekstowego wywołać okienko rozmowy. Forma i zakres dostępnych funkcji może tu zależeć od sieci używanego komunikatora.

Domyślnie komunikator osadzony jest w przeglądarce, ale można go wyciągnąć na pulpit i traktować jak konwencjonalny okienkowy program. Wystarczy tylko kliknąć na ikonę ze strzałką w prawym górnym rogu, aby moduł komunikatora wyskoczył z przeglądarki i osiadł na pulpicie jako niezależne okienko. Zamykając je powracamy z powrotem do przeglądarkowego trybu obsługi.

Jeśli mamy taką potrzebę, to jednocześnie możemy korzystać z kilku sieci IM na raz. Należy tylko ze strony głównej uzupełnić te pola logowania, do których chcemy się dostać. Jeśli jednak mamy zamiar często korzystać z usług zdalnej komunikacji oferowanej przez Meebo, to wygodniej będzie założyć tam indywidualne konto. Pozwoli nam ono za jednym logowaniem wejść automatycznie do wszystkich obsługiwanych sieci. W tym celu ze strony głównej klikamy na polecenie „Zarejestruj się”, po czym wypełniamy dwa krótkie formularze i konto jest już gotowe.

Po zalogowaniu na swoje konto Meebo, najlepiej przystąpić do konfiguracji profilu, a szczególnie danych otwierających drogę po poszczególnych sieci IM. W tym celu klikamy na polecenie „konta”, następnie w okienku otwieramy zakładkę „Konta” i na dole klikamy na „Dodaj konto”.

 339db5e63fbcc9ddaf7465b95e1d6531.jpg

Ukaże się okienko,w którym z rozwijanej listy wybieramy interesującą nas sieć, a następnie wprowadzamy swoją nazwę użytkownika (Username) i hasło. Jeśli chcemy, aby system Meebo logował nas automatycznie do danej sieci zaraz po wejściu, to zaznaczamy też opcję „Połącz przy starcie”. Na koniec dajemy polecenie „Dodaj nowe połączenie” oraz „Zapisz”. Po chwili, o ile tylko wprowadziliśmy prawidłowe wartości dostępu, z lewej strony zapali się na kolorowo ikona symbolizująca daną sieć, a w okienku komunikatora pojawią się zgromadzone na serwerze kontakty. Analogicznie dodajemy do listy kolejne sieci komunikatorów.

Okienko konfiguracji ustawień pozwoli nam jeszcze z grubsza określić sygnały dźwiękowe, dobrać skórkę, ustawić dziennik rozmów, emotki lub zintegrować z przeglądarką Firefox specjalną wtyczkę.

Meebo udostępnia również kod html, który pozwoli wstawić na stronę internetową prosty panel do bezpośredniego nawiązywania kontaktu

Swój profil na Meebo można też uzupełnić jakimś zdjęciem lub inną grafiką zaczerpniętą z gotowych przykładów. W przypadku niektórych sieci komunikatorów obsługujących tego typu graficzne rozszerzenia (np. Jabber), wprowadzona grafika będzie reprezentować u innych nasze konto.

aafa9f3bcbe93b9c747cc764bbc8f8fa.jpg

Serwis Meebo w ramach swoich usług oferuje użytkownikom możliwość zakładania prywatnych lub publicznych pokoi rozmów. Taki pokoik można dodać do listy kontaktów i uczestniczyć w publicznych dyskusjach. Każdy pokój jest związany z jakimś konkretnym tematem wyrażonym zazwyczaj w jego nazwie. Użytkownicy mogą zamieszczać w pokoju adresy internetowe do klipów filmowych, które są w takim wypadku automatycznie odtwarzane w oknie komunikatora.

c6a850130ba9db4a357c118793b92350.jpg

Pokoje z największą liczbą aktywnych w danym momencie użytkowników są wyświetlane u dołu przeglądarki. Dostępna tam wyszukiwarka pozwala przy tym znaleźć pokój o interesującej nas tematyce. Te mniej popularne pokoje najczęściej są jednak puste.

fd6f390e32206e8148fed0659c4c0abe.jpg

Jeśli osoby kontaktują się ze sobą za pośrednictwem konta Meebo, to oprócz samej wymiany tekstów mogą korzystać także z obszernej palety dodatkowych usług i rozszerzeń. Ich lista jest dość długa. Najwięcej jest różnego typu planszowych gier, ale oprócz nich dostępne są np. funkcje do przesyłania plików, prowadzenia głosowych rozmów, wideochatów, wieloosobowych konferencji czy wyszukiwania osób o określonych kryteriach wiekowych lub narodowościowych (Szybka randka).

a5bdc291700c22f5bdd5c1b073403e7e.jpg

Aby opuścić konto i automatycznie wyjść z sieci komunikatorów, należy po prostu kliknąć na polecenie „Wyloguj się” widoczne w dolnej części okna komunikatora. System zakończy sesje wszystkich aktywnych połączeń i przeniesie nas na stronę główną Meebo.

Softdesign Studio
www.softdesign.prv.pl

 

Licencja: Creative Commons