Login lub e-mail Hasło   

Niedosłuch - problem społeczny

Niedosłuch to problem, z którym boryka się co piąty mieszkaniec Ziemi w wieku powyżej 55 roku życia, co czwarty w wieku powyżej 65 lat, a co trzeci w wieku powyżej 75 lat.
Wyświetlenia: 2.266 Zamieszczono 27/01/2009

W Polsce, podobnie jak w innych krajach zurbanizowanych, niedosłuch jest problemem społecznym.
Wg ostatnich badań, że w Polsce żyje od 4 do 6 milionów osób z problemem niedosłuchu - co trzeci dorosły Polak niedosłyszy przynajmniej na jedno ucho na poziomie 30 decybeli (dB), z czego co piąta osoba - czyli 1 mln - powinna nosić aparat słuchowy.

Niedosłuch – problem coraz młodszy

Jeszcze kilka lat temu kojarzony był jako przypadłość osób niepełnosprawnych i starszych.
Piętnaście lat temu starcze przytępienie słuchu występowało niemal wyłącznie u osób po 70. roku życia. Dziś prawie połowa osób z niedosłuchem nie ukończyła 55 lat. Teraz coraz częściej dotyka osoby młode, które nie przekroczyły 30 roku życia.
Badania audiometryczne wykazują, iż wiek fizjologiczny, w którym występują ubytki słuchu przesuwa się coraz bardziej: około 5% młodzieży w wieku 13 - 15 lat wykazuje różne stopnie ubytków słuchu. U sporej grupy społecznej występuje zjawisko tzw. szumów usznych, czyli uczucie nieustannego dzwonienia w uszach. około 15% naszego społeczeństwa w wieku powyżej 16 roku życia Szumy uszne odczuwa, natomiast nadwrażliwość słuchową obserwuje u siebie co dziesiąty Polak.

Niedosłuch – problem muzyczny

Większość osób młodych borykających się z problemami słuchowymi to użytkownicy przenośnych urządzeń odtwarzających muzykę, które są już tak popularne jak telefony komórkowe i komputery. Wg dane dotyczących USA pokolenie „mp3” z problemami słuchu spowodowanymi słuchaniem zbyt głośnej muzyki przez słuchawki liczy już prawie 5,5 mln osób. Biorąc pod uwagę coraz bardziej obniżający się wiek osób doświadczających problemów ze słuchem, oraz ekspansję coraz bardziej popularnych przenośnych urządzeń do odtwarzania muzyki, za dziesięć lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak okulary.

Niedosłuch - problem zurbanizowany

Współczesne społeczeństwa urbanistyczne są i będą coraz mocniej narażane na ubytki słuchu. Efektem ich jest styl życia, przebywanie w coraz głośniejszym środowisku powodującym np. urazy akustyczne. Zycie w wielkich miastach, w których nieustannie towarzyszy nam hałas, ciągłe przebywanie wśród wielu różnych źródeł dźwięku, często o bardzo wysokim natężeniu znacząco wpłynęło na liczbę osób borykających się z różnorodnymi problemami wywołanymi nadmierną ekspozycją na hałas, rujnujący nie tylko słuch, ale także przyczyniając się do szeregu innych poważnych schorzeń, jak bóle głowy, bezsenności, nerwic czy chorób sercowo-naczyniowych.

Niedosłuch – problem wstydliwy

Bardzo często problemu niedosłuchu rozbija się o barierę wstydu. Wynika to z psychologii społecznej. W powszechnym mniemaniu -  użytkownicy aparatów słuchowych to przede wszystkim ludzie starsi i niepełnosprawni. Wielu pacjentów wstydzi się przyznać, iż mają kłopoty ze słuchem, uważając, iż będą postrzegani jako starsi, zniedołężniali, niepełnosprawni. Ponieważ niedosłuchu nie widać, nie chcą się do niego przyznać, czego konsekwencją jest pogłębianie się wady słuchu. Dane wskazują, że w Polsce na aparat słuchowy decyduje się tylko  4% osób z niedosłuchem. Dla porównania, w Danii odsetek osób używających aparatów słuchowych wynosi 45 % , a w Wielkiej Brytanii i Norwegii ok. 35%.

Źródła:

Beltone.pl
Słyszymy.pl
Forumzdrowia.pl

Podobne artykuły


21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33133
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7490
61
komentarze: 19 | wyświetlenia: 24555
27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2363
43
komentarze: 35 | wyświetlenia: 14126
37
komentarze: 60 | wyświetlenia: 12875
34
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2601
33
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3206
44
komentarze: 98 | wyświetlenia: 59558
31
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2400
31
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2502
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 11062
26
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2133
25
komentarze: 20 | wyświetlenia: 13840
 
Autor
ArtykułBardzo wartościowy artykuł. Coraz więcej widzę dzieci z problemami słuchu i coraz więcej dorosłych się uskarża na ten problem. Osobiście znam osobę, która nie słyszy, ale nie chce się przyznać do tego problemu, bo się wstydzi. Więcej uświadomień w tym temacie, bo to bardzo podniosłoby świadomość takich ludzi i może przestaliby się w końcu wstydzić?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska