JustPaste.it

Standardy - to się opłaca!

Tekst na podstawie artykułu Buy standards compliant Web sites, opublikowanego przez W3C.

Jeśli zlecasz zrobienie strony, upewnij się, że będzie zgodna ze standardami. Nie jest to wyidealizowane pustosłowie. Trzymanie się standardów ma praktyczne znaczenie i przynosi wymierne korzyści:

Obniżone koszty utrzymania

Technologie promowane przez W3C pozwalają znacznie zmniejszyć objętość kodu strony. Zmniejszają się tym sposobem koszty utrzymania łącza i serwera. Dodatkowo użytkownicy docenią szybkie wczytywanie strony.

Rozwój bez ograniczeń

Rozwój strony, zmiany jej wyglądu, dodawanie i edycja dokumentów są prostsze i tańsze. Jeśli serwis WWW jest prawidłowo skonstruowany, to jego szata graficzna jest oddzielona od treści. Edycja i dodawanie treści strony są szybsze i nie wymagają ręcznego dopasowywania dokumentów do wyglądu strony. Grafika jest niezależna i może zostać szybko zmieniona bez konieczności zmieniania wszystkich dokumentów.

Otwarte standardy nie przywiązują do rozwiązania konkretnego producenta bądź programu. Są kompatybilne wstecz, a także dostosowane do rozwoju. Gdy pojawią się nowe wersje przeglądarek, nie trzeba będzie poprawiać dla nich strony.

Zyski z większej dostępności

Stosowanie się do standardów pozwala maksymalnie zwiększyć grono potencjalnych odbiorców. Ze strony będą mogli skorzystać użytkownicy różnych systemów i przeglądarek. Strona będzie także bardziej przyjazna dla osób ze słabym wzrokiem lub niepełnosprawnością. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy klient odchodzi zawiedziony, bo nie mógł skorzystać ze strony.

Strona będzie także dostępniejsza dla robotów indeksujących sieć. Dzięki temu zyska lepszą pozycję w wyszukiwarkach internetowych.

Dobrze zrobiona strona będzie także dostępna dla telefonów komórkowych i PDA, których dziś jest dużo więcej, niż komputerów stacjonarnych i w przyszłości coraz częściej będą używane do surfowania po Internecie.

Najwyższa jakość

Stawiając zgodność ze standardami jako wymóg, masz pewność, że dostaniesz stronę wysokiej jakości. Strona będzie oparta o darmowe, otwarte technologie, a jej przyszły rozwój - jeśli zajdzie taka potrzeba - będzie mogła przejąć inna firma.

Poniżej znajduje się tabela zawierająca listę wymagań, które warto postawić przy tworzeniu strony:

WymaganieSzczegółyUzasadnienie
Poprawny (X)HTMLNajlepszym wyborem jest XHTML strict. Gwarantuje on oddzielenie szaty graficznej od treści strony oraz dzięki zgodności z XML ułatwia zautomatyzowane przetwarzanie dokumentów.Poprawność języka HTML jest podstawowym krokiem w kierunku zgodności ze wszystkimi przeglądarkami, a użycie wersji strict ułatwia rozwój strony.
Możliwie jak najszersze użycie CSSUnikanie w dokumentach kodu odpowiedzialnego za ich wygląd. Opisanie wyglądu dokumentu w poprawnie napisanych arkuszach stylów.Umożliwia to prostą zmianę wyglądu całej strony bez konieczności jej przebudowywania. Zmniejsza objętość kodu podstron, skracając czas ich ładowania. Umożliwia dostosowanie strony do preferencji użytkowników.
Poprawne użycie HTTPStrony i podstrony powinny mieć krótkie, czytelne i niezmienne adresy. Powinny być przyjazne dla cache.Dzięki temu użytkownikom łatwiej będzie poruszać się po stronie, umożliwi zapamiętanie adresu. Uniknie się problemu z nieprawidłowymi odnośnikami, nawet przy rozwijaniu strony. Strona będzie obecna w wyszukiwarkach, a odnośniki z cudzych stron będą działały.
Strony przyjazne dla cache zmniejszają ruch na serwerze, obniżając koszty jego utrzymania. Przyspieszają poruszanie się po serwisie.
Użycie standardowych skryptów. Skrypty muszą być opcjonalne.Użycie standardowych technologii: DOM i ECMAScript (technologie łączące JavaScript i JScript). Strona musi być użyteczna z wyłączoną obsługą skryptów.Skrypty w wielu sytuacjach są przydatne i podnoszą atrakcyjność strony, ale nie można na nich polegać. Często użytkownicy ograniczają ich działanie, a czasem wyłączają całkowicie. Różnego rodzaju roboty i automaty operujące na stronach w ogóle ich nie rozumieją.

Realizacja

Zbudowanie strony trzymającej się obowiązujących standardów nie jest tak trudne i kosztowne, jak się to powszechnie wydaje. Głębiej ten temat poruszają artykuły Standardy: po co, dlaczego i jak oraz The Way Forward with Web Standards, stworzony przez maccaws.org (Making A Commercial Case for Adopting Web Standards).

Krótko podsumowując - alternatywne przeglądarki to obecnie ok. 30% (wg Ranking.pl) rynku. Najczęściej kilka dni pracy potrzebnych dobremu webmasterowi na dostosowanie strony pod inne przeglądarki kosztuje mniej, niż tracenie nawet 10% klientów przez cały żywot strony.

Błędy na stronach odstraszają użytkowników i wpływają negatywnie na wizerunek firmy. Najpowszechniejsze błędy i sposoby ich uniknięcia opisano w artykule Błędy w stronach WWW.

 

Źródło: http://osiolki.net/faq/dobrastrona