Login lub e-mail Hasło   

Umysłowe dopalacze

Czym są tytułowe dopalacze? Na pewno niczym związanym z ostatnio popularną siecią sklepów. Żaden środek chemiczny nie poprawi pracy naszego mózgu tak jak mogą to zrobić... gry.
Wyświetlenia: 4.165 Zamieszczono 07/02/2009

Osobiście moją ulubioną jest poker, ale istnieje wiele gier, niektóre już zapewne znasz. Oto lista kilku najbardziej popularnych wraz z wyjaśnieniem jak mogą nam pomóc

Krzyżówki - już dawno zauważono, że starsi ludzie rozwiązujący krzyżówki zachowują jasność umysłu wiele lat dłużej od osób nie ćwiczących swojego umysłu. Badania naukowe potwierdziły tę tezę. Największą zaletą krzyżówek jest to, że możemy je rozwiązywać samemu.

Szachy - zwyczajowo uznawana za grę dla umysłów ścisłych, co wbrew pozorom nie jest prawdą. Gra w szachy angażuje obydwie półkule mózgu. Lewa półkula analizuje możliwe ruchy i przewiduje posunięcia przeciwnika. Prawa półkula dostrzega przestrzenne ułożenie pionów i odpowiada za intuicyjne ruchy, często decydujące o zwycięstwie lub porażce. Warto dodać, że wielu czołowych graczy to utalentowani muzycy a jak wiadomo za zdolności muzyczne odpowiada prawa półkula. Trening umysłowy zmuszający do współpracy obydwie półkule mózgu jest najbardziej efektywny.

Scrabble - może się wydawać, że duży zasób słów jest gwarantem zwycięstwa. Niestety nie jest to prawdą. Żeby stać się na prawdę dobrym graczem musisz być świetnym strategiem. Musisz decydować w którym miejscu na planszy umieścić słowa i jak je krzyżować, żeby uniemożliwić przeciwnikowi ruchy przynoszące dużo punktów. Umiejętność zdobywania maksymalnej możliwej ilości punktów w każdym ruchu pozwala pokonać przeciwnika z o wiele większym zasobem słów.

Sudoku - ostatnio bardzo popularna łamigłówka, można ją zdobyć w każdej księgarni, jest drukowana w większości czasopism. Pomimo, że wszystko opiera się na liczbach, sukces nie zależy od umiejętności matematycznych tak bardzo jak od zdolności dedukcyjnych. Sudoku ma taką samą zaletę jak krzyżówki, nie jest nam potrzebny partner do zabawy. Małe książeczki z łamigłówkami możemy zabrać w każde miejsce.

Poker - poker jest jedną z najlepszych gier wspomagających nasz rozwój, ponieważ musimy opanować wiele różnorodnych umiejętności umysłowych. Musimy rozumieć i na bieżąco analizować sytuację na stole, przewidywać prawdopodobieństwo wystąpienia danego układu u siebie i u przeciwników, oceniać ryzyko. Ponadto dobry gracz musi być dobrym psychologiem, potrafiącym odczytać mowę ciała przeciwników i jednocześnie wywieść ich w pole swoim zachowaniem. Poker uczy nas podejmowania trafnych decyzji z prawdziwym życiu ponieważ rozwija nawyk tworzenia rachunku zysków i strat oraz minimalizowania ryzyka.

Boggle - niestety coraz mniej popularna gra, polegająca na losowaniu zestawu literek i układaniu z nich jak największej ilości słów. Podobnie jak w przypadku scrabble umiejętności leksykalne nie gwarantują sukcesu. O wiele ważniejsze jest szybkie myślenie i nauka najczęściej występujących słów.

Istnieje o wiele więcej takich gier. W domino niezbędne są spore umiejętności analityczne, bilardy wymagają zastosowania odpowiednich strategii i rozwijają koordynację wzrokowo ruchową, Monopoly i Cash Flow są świetnymi grami strategicznymi a ponadto uczą podstawowych zasad rządzących rynkiem nieruchomości.

--
Artykuł pochodzi z bloga Rozwiń Skrzydła

Podobne artykuły


12
komentarze: 26 | wyświetlenia: 1442
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9231
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 68663
6
komentarze: 5 | wyświetlenia: 31100
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 26593
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 22609
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42479
38
komentarze: 38 | wyświetlenia: 25014
33
komentarze: 5 | wyświetlenia: 14033
30
komentarze: 151 | wyświetlenia: 5526
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20866
23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 10209
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33334
 
Autor
Artykuł  yersis,  07/02/2009

Nic nie rozwija wyobraźni bardziej niż gry RPG(niekomputerowe) np. D&D albo ta nowa polska w klimatach fallout(nazwy nie pamiętam). W każdym razie jest sporo realiów i każdy może sobie coś ciekawego wybrać. Do tego cyferki też tam są, więc lewa półkula też działa ;]

Ciekawy art.

Artykuł jest niepełny. Jeszcze: warcaby, brydż, kierki, 3-5-8, chińczyk, piotruś, bierki, monopol, pasjans, rebusy, homonimy, kalambury, jolki, zagadki logiczne, "wisielec", majsterkowanie, modelarstwo i masturbacja.

  radooo,  07/02/2009

Skupiłem się na najpopularniejszych, mogłem kilka pominąć ale tylko dlatego, że w nie nie grywam. Temat można rozwinąć w komentarzach jak to zrobił yersis. Masturbacja mnie rozwaliła ;)

Przyznaję, że "modelarstwo i masturbacja" to nie mój pomysł, to cytat z Monty Pythona, ale jakoś tak mi sie nasunęło. Ale swoją drogą to seksuolodzy przekonują, że jak najbardziej to jest zdrowe (masturbacja oczywiscie, bo modelarstwa nigdy nie uprawiałem:)

Z jakiego to skeczu?

Niestety tego nie potrafię powiedzieć. Oglądałem to wiele lat temu, ale ich absurdalny humor obecny jest w kazdym skeczu.

  ,  08/02/2009

Modelarstwo najzdrowsze nie jest chyba, bo używa sie klejów na rozpuszczalnikach :P Chociaż ja wiele lat się tym zajmowałem, a jakoś objawów "dziur w mózgu" nie wykazuję...No chyba że mam tak duże że ich nie jestem, w stanie zauważyć hehe

  Mat87,  07/02/2009

www.pazyl.pl Czego...mózg zapragnie;)

  gabiii,  09/02/2009

Polecam eurobiznes ;p jestem w tym najlepszaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska