JustPaste.it

Poznaj W3C

Wielu webmasterów nie zna W3C, nie rozumie jego roli w Internecie i bagatelizuje znaczenie tej organizacji.

W3C i WWW są nierozłączne

Konsorcjum WWW zostało założone przez wynalazcę WWW. Tim Berners Lee wprowadził w życie ideę hipertekstu, tworząc pierwszą przeglądarkę WWW i pierwszy serwer. Zdając sobię sprawę z potęgi Sieci - możliwości jej wykorzystania, zarówno pozytywnego jak i negatywnego - założył Konsorcjum WWW, które czuwa nad prawidłowym rozwojem Sieci od samego jej początku.

W3C stanowią giganci przemysłu informatycznego i telekomunikacyjnego

W3C to koalicja ponad 360 firm, organizacji, agencji rządowych i prestiżowych uniwersytetów. Należą do niego wszyscy czołowi twórcy przeglądarek - od Microsoftu i Apple, po Operę, AOL (dawny Netscape) i Fundację Mozilla.

W3C a Microsoft

Popularną, błędną koncepcją jest, że Microsoft jest przeciwieństwem W3C. Microsoft jest częścią tej organizacji, jednym z głównych sponsorów i ma w niej swój duży wkład.

Microsoft porzucił swoją wersję DHTML na rzecz DOM, który wspólnie z W3C opracował. Internet Explorer był też pierwszą przeglądarką implementującą transformacje XML oraz zaawansowane wsparcie dla pism azjatyckich w języku CSS.

W przeglądarce Internet Explorer 6 przestano rozwijać dawny tryb wyświetlania stron z IE5 i wprowadzono tzw. DOCTYPE switching włączający w Explorerze tryb zgodności z ówczesnymi standardami W3C.

Przyczyną dzisiejszych niezgodności Internet Explorera ze standardami W3C jest głównie jego brak rozwoju i liczne błędy implementacji, których Microsoft nie poprawił, odkąd stracił zainteresowanie rozwojem swojej przeglądarki.

Rekomendacje W3C dostosowane są do realiów rynku

W3C doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nowo proponowane standardy nie zostaną prowadzone z dnia na dzień. W świecie nadal popularne jest przestarzałe oprogramowanie (jak np. FrontPage), krążą nieaktualne podręczniki, a i sami osiołkowaci webmasterzy wcale nie mają zamiaru doszkalać się w swoim fachu.

Dlatego też HTML4 i XHTML1.0 są w wersjach Strict (ścisłej) i Transistional (przejściowej). Pierwsza jest definicją jak (X)HTML powinien wyglądać, a druga jest rozluźnionym standardem obejmującym przestarzałe elementy, do dziś powszechnie (nad)używane w Sieci.

W3C czasem musi ulegać rynkowi i przedkładać praktyczność swoich rekomendacji nad ideologię. W czasach "wojny przeglądarek" między Netscape i Microsoft, W3C zostało zmuszone do wprowadzenia kłopotliwych elementów takich jak ramki (<frameset>), pochopnego wprowadzenia skryptów wraz z wybrakowanym tagiem <noscript> lub do zdeformowania tagu <object>, aby umożliwić osadzanie Microsoftowych kontrolek ActiveX na stronach WWW.

W3C rekomenduje technologie realne do wprowadzenia na skalę masową

Technologia opracowana przez W3C staje się jego rekomendacją tylko wtedy, gdy dwa niezależne zespoły wprowadzą i przedstawią działający produkt. Elementy, których nie udało się wprowadzić w życie, są usuwane lub przygotowywane do wprowadzenia w przyszłych wersjach specyfikacji.

W czasach, gdy dwa niezbędne zespoły to byli jedyni gracze na rynku przeglądarek - Microsoft i Netscape - nie było wątpliwości co do słuszności postępowań W3C.

Po zmiażdżeniu Netscape, Microsoft całkowicie zaniedbał Internet Explorera i od lat nie interesuje się już wyścigiem technologicznym na polu przeglądarek. Pałeczkę lidera przejęli twórcy Mozilli, Opery i Safari. Dziś te przeglądarki obsługują najnowsze technologie i torują drogę dla przyszłego Internetu.

Idee i cele W3C

Uniwersalny dostęp dla wszystkich
Internet jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. Głównym celem W3C jest umożliwienie łatwego dostępu do tego medium wszystkim, niezależnie od dostępnego oprogramowania, pochodzenia, rodzimego języka czy nawet ułomności fizycznych lub umysłowych.
Decentralizacja
W3C nie pozwala zagarnąć Internetu jednej firmie, poprzez przywiązanie go do własnej technologii. Dlatego W3C rekomenduje otwarte technologie, nieskrępowane patentami ani utajnionymi, komercyjnymi rozwiązaniami.
Ewolucja
Dramatycznie zwiększa się ilość informacji w Internecie. Dotychczasowe metody jej składowania i wyszukiwania przestają wystarczać. Rekomendacje W3C są tworzone z myślą o ich przyszłym rozwoju, a także zgodności z istniejącymi rozwiązaniami. Obecnie W3C stara się przekształcić Sieć z prostego hipertekstu w sieć semantyczną, w której komputery będą mogły o wiele skuteczniej pomóc człowiekowi znaleźć i skorelować informacje.
Kompatybilność
Do Internetu podłączonych jest bardzo wiele różnych komputerów, z różnymi systemami operacyjnymi, różnym oprogramowaniem. Żeby mogły komunikować się ze sobą, muszą porozumiewać się zrozumiałym dla siebie językiem. Bez ustandaryzowanego języka Internet zawaliłby się jak Wieża Babel. Dzisiejsze przeglądarki nie mają problemu z otworzeniem pierwszego na świecie dokumentu HTML, a i ówczesne dałyby dostęp do informacji na dzisiejszych stronach napisanych zgodnie z wytycznymi W3C.

W3C po polsku

 

Źródło: http://osiolki.net/faq/w3c