JustPaste.it

Z historii - doping mózgu

W dzieje naszej cywilizacji wpisały się substancje psychoaktywne. Tymi substancjami stara się ludzkość zastąpić prawdziwy smak życia i głębie uczuć.

W dzieje naszej cywilizacji wpisały się substancje psychoaktywne. Tymi substancjami stara się ludzkość zastąpić prawdziwy smak życia i głębie uczuć.

 

e1e957918a0df6a97de3fa8ed24fe296.jpgStymulacja mózgu dawniej była stosowana na    różne   sposoby najczęściej: 
- przez opium,
- haszysz
- nikotynę
- oraz liście koki stosowane przez Indian z Ameryki Pd.


W roku 1992r przeprowadzono badania mumii egipskiej księżniczki Henut-Taui , sprzed 3  tysięcy lat i odkryto w jej organizmie śladów i kokainy i nikotyny, która przecież pochodzi z Ameryki Płd. Te substancje psychoaktywne stwierdzono też w badaniach innych mumii ze starożytnego Egiptu.

               W papirusie egipskim z XVI wieku p.n.e. znalezionym w egipskim grobowcu ,znaleziono przepis na miksturę, która hamowała nadmierny „krzyk”. W jej składzie podano –opium.Cesarz Marek Aureliusz nie rozstawał się w opium, a  w tych czasach w tej stolicy imperialnego miasta w kilkuset sklepach sprzedawano opium, którego głównym składnikiem warunkującym działanie psychotropowe jest morfina. Opium jest stężałym mleczkiem z niedojrzałych makówek maku Papaver somniferum. Krolowa Wiktoria nie rozstawała się z laudanum (mieszaniną opium z alkoholem)

 Dzieci XIX-wiecznej Angli były usypiane mieszaniną opium,melasy i ziół.

         W Chinach i Azji Środkowej otrzymywany z konopi haszysz znany był już 5000 lat temu, a wkrótce potem pojawił się w Indiach. Z okresu V -II w. przed Chr. pochodzą naczynia do palenia konopi znalezione w kurhanach władców scytyjskich. Konopie były później używane intensywnie zwłaszcza w kręgu kultury islamskiej

 
      Nikotyna jest alkaloidem obecnym w roślinach rodzaju tytoń (Nicotiana). Rodzaj ten pochodzi z Ameryki i obejmuje około 50 gatunków, z których dwa, N. tabacum i N. rustica są używanym przez człowieka źródłem nikotyny. N. tabacum pochodzi z Ameryki Południowej
Do Europy tytoń został sprowadzony jako roślina lecznicza, praktycznie jako panaceum. Medyczne własności tytoniu zostały opisane w 1529 roku, a w latach 1537-1539 tytoń wymieniany był już w 14 traktatach lekarskich. W 1559 r. francuski dyplomata, Jean Nicot, wysłany do Lizbony, zapoznał się z tytoniem i przywiózł go do Paryża.  Od jego nazwiska powstała nazwa nikotyny. Największym sukcesem dyplomaty było uleczenie za pomocą nowego środka migren Katarzyny Medycejskiej, która stała się wielką propagatorką nałogu. W 1828 dwóch niemieckich chemików Posselt i Reinmann wyodrębnili nikotyna z roślin tytoniu. W1843 Melsens podał wzór chemiczny. Pictet i Crepieux zrobili pierwszą syntezę1893.


              Kokaina jest alkaloidem z liści krzewu koka Erythroxylum coca, występującego naturalnie na zachodnich zboczach Andów. Była używana w czasach prekolumbijskich głównie przez górali andyjskich na terenie dzisiejszego Peru, Boliwii i Ekwadoru, gdzie liście koki żuto z wapniem lub popiołem roślinnym nie tylko w celach rekreacyjnych, ale również aby przetrwać w warunkach ciężkiej pracy na dużych wysokościach. Kokaina bowiem usuwa objawy zmęczenia i głodu i zwiększa wytrzymałość organizmu na złe warunki środowiska, podnosi poziom czuwania i podawana niezbyt często wzmacnia koncentrację.W kulturze pre-kolumbijskiej, liści koki były zarezerwowane dla elit Inków. Po podbiciu przez konkwistadorów, byly zakazane przez administrację hispańską. Ale  szybko odkryli najeźdźcy, że bez "daru bogów", w tubylcy słabo pracowali na roli, lub kopalni złota.  Powracający hiszpański conquistadors wprowadził go do Europy. Coca była sprzedawana  jako " elixir życia". W roku 1885 niemiecka firma Merck wyprodukowała i sprzedała 80 ton kokainy. Tą kokaine m.in stosował u swoich pacjentów Zygmunt Freud.
 
             Dzisiaj już wiemy , że uzależnienia od  tych substancji w mniejszym, lub większym stopniu powoduje degradację elementów ośrodkowego układu nerwowego oraz powoduje stałe uzależnienie się ,co prowadzi do zaspakajania się coraz większymi dawkami psychktywatorów. Skutek to zaburzenia sprawności umysłowej oraz powodowanie wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów.