Login lub e-mail Hasło   

Ceń Swój Czas!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.krolartur.com/artykuly/87
Jak skuteczniej kontrolować swój czas? Jak mieć więcej czasu w życiu na to, co naprawdę ważne?
Wyświetlenia: 1.156 Zamieszczono 08/02/2009

„Nie mam na to czasu.”

„Chciałbym, ale nie wyrobie się.”

„Strasznie mi sie to podoba, szkoda że nie moge znaleźć czasu, żeby samemu to zrobić.”

Czy brzmi to znajomo?


Warto zadać jednak pytanie, czy faktycznie nie masz tego czasu – czy jedynie nie nauczyłeś się go skutecznie tworzyć?

Tak, tak, czas się tworzy.
Czy chcesz nauczyć się jak możesz to robić w swoim życiu?

„To niemożliwe! Doba ma tylko 24 godziny i tego nie przeskoczę!” Zgoda, nie przeskoczysz. Ale możesz obejść. Możesz przyjrzeć się swojemu planu dnia i zobaczyć jakie rzeczy są tam całkowicie zbędne – oraz jakie dodajesz tam tylko jako wypychacze czasu.

Czy naprawdę potrzebujesz sprawdzać e-mail, serwisy informacyjne, portale społecznościowe i piętnaście innych rzeczy co pół godziny? Może wystarczy raz, góra dwa razy dziennie? A co by się stało, gdybyś robił to dwa razy na tydzień? Wiem, może się to wydawać szokującym pytaniem - jednak jeśli sprawdzisz to w praktyce, rezultaty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

Zastanów się poważnie, czy potrzebujesz codziennie czytać prasę i oglądać wiadomości. To, co naprawdę ważne możesz i tak usłyszeć od znajomych podczas luźnych pogadanek, zaś 95% informacji będzie zupełnie bez znaczenia po dwóch trzech dniach (99.5% informacji będzie bez znaczenia po miesiącu). Skoro i tak nie będą one miały znaczenia – po co tracić czas na poznawanie tych rzeczy, kiedy w tym samym czasie możesz się np. dokształcić – albo pobawić z dziećmi?

Czy naprawdę potrzebujesz tych 10 godzin snu? Może wystarczy Ci osiem – a może Twoje ciało zgodzi sie na jeszcze mniej, jeśli w zamian za to dasz mu więcej tlenu i lepszy jakościowo pokarm?

Wyrzucenie zbędnych elementów i wypychaczy da Ci dużo (zaś odpowiedzenie sobie na pytanie czemu potrzebujesz wypychaczy da Ci jeszcze więcej). Będzie to jednak dopiero początek, ponieważ kolejną rzeczą, którą warto abyś sprawdził jest to, które rzeczy możesz połączyć – oraz jakie rzeczy chciałbyś robić (lub już robisz, ale chętnie robiłbyś częściej), na które dotąd „nie miałeś czasu” - a które teraz możesz połączyć z innymi.

Brakowało Ci czasu na codzienny trening? Spraw sobie rowerek albo orbitreka i ćwicz jednocześnie oglądając telewizję, czytając książkę lub nawet doszkalając się prz użyciu kursów na wideo lub w audio.
Brakowało Ci czasu na naukę języka? Od czego lekcje w MP3, których możesz słuchać w drodze do pracy?
Brakowało Ci czasu by spedzać go z dziećmi? Zobacz czy możesz z nimi uczyć się nowego języka lub spróbować razem jakiegoś sportu.

To trzy propozycje. Jak wiele innych sam możesz stworzyć w swoim życiu?

Kolejnym rozwiązaniem, które warto wprowadzić w swoim planie dnia, jest przyjrzenie się różnym zadaniom i zadanie sobie pytania – czy ktoś już tego za mnie nie robi lub nie może zrobić?

Być może zamiast poświęcać 5 godzin w tygodniu na sprzątanie warto wynająć pomoc domową raz w tygodniu?
Jeśli czytasz książkę głównie dla wiedzy, a nie dla przyjemności – rozejrzyj się po sieci, być może kilka osób zdążyło już ją przeczytać i wyciągnąć najcenniejsze elementy. Co powiesz na 10 minut szukania + 15 minut czytania, zamiast trzech do pięciu godzin czytania, lub zamiast godziny pobieżnego przeglądania?
Jeśli już decydujesz się czytać wiadomosci, może bardziej opłaca się zapisać do jakiejś usługi oferującej wyciąg najważniejszych informacji z danego dnia, zamiast tracić czas na przerzucanie gazety?

Powyżej dostałeś trzy techniki, dzięki którym możesz stworzyć więcej czasu w swoim życiu, oraz po kilka przykładów zastosowania każdej z nich. W zależności od tego jak je zastosujesz, zyskasz dużo lub jeszcze więcej – znam osoby które dzięki temu zyskaly dodatkowe dwa, dwa i pół DNIA czasu w każdym tygodniu – a jednocześnie ich życie stało się zdecydowanie pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące niż wcześniej.

Ile zyskasz Ty – zależy tylko od Ciebie. 

Podobne artykuły


71
komentarze: 20 | wyświetlenia: 17828
27
komentarze: 9 | wyświetlenia: 17770
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 22484
40
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4254
36
komentarze: 38 | wyświetlenia: 3525
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 15429
28
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3534
28
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3059
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1505
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 31710
23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1452
23
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2718
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1972
21
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1729
 
Autor
ArtykułŻeby nie było, taki komentarz już istnieje :)

Genialne!

Ode mnie:

Sprzedam Twój Czas za 50 pln

W internecie istnieje strona, której poszukujesz

jednak zanim wpiszesz odpowiednie słowo w google

zajmie Ci to tydzień, miesiąc lub rok

ale

czytając to, masz szansę kupić jeden rok ze Swojego życia

wystarczy tylko, do mnie napisać.

Zapraszam :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska