Login lub e-mail Hasło   

Jak negocjować wysokość pensji?

5 prostych sposobów na wynegocjowanie wyższej pensji w nowym miejscu pracy. Mam nadzieję, że pomogą one w osiągnięciu sukcesu.
Wyświetlenia: 53.637 Zamieszczono 09/02/2009


Odłóż temat wypłaty dopóki nie masz konkretnej oferty

Nie ma sensu rozpoczynać rozmów o pensji jeśli nie masz pewności, że oferta pracy faktycznie zostanie Ci złożona, to chyba oczywiste. Kwestią o wiele trudniejszą jest odpowiedź na pytanie pracodawcy o oczekiwane zarobki lub pensję w poprzednim miejscu pracy. Można śmiało stwierdzić, że nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Podając kwotę zbyt wysoką zostaniesz z miejsca skreślony, za niska kwota sprawi że stracisz pewną ilość pieniędzy w końcowej ofercie lub zostaniesz uznany za kogoś niekompetentnego na podstawie tak małych oczekiwań.

Jaka jest więc optymalna odpowiedź? Możesz próbować odwlec temat odpowiadając w ten sposób: "Wszystko czego oczekuję to konkurencyjna pensja. Jestem pewien, że dostanę tutaj satysfakcjonującą ofertę ponieważ jestem odpowiednią osobą na to stanowisko"

Pozwól, żeby to pracodawca zaproponował konkretną kwotę.

Kiedy już dostaniesz ofertę pracy, nie wyciągaj swoich oczekiwań za szybko. Niech to Twój przyszły szef pierwszy poda konkretne liczby. W czasie dalszej dyskusji będzie czas na podbicie tej kwoty do satysfakcjonującego nas poziomu. Zazwyczaj wynosi to 10-15%. Jednak to jeszcze nie czas na pokazanie naszego niezadowolenia.

Powtórz początkową kwotę i zamilknij na dłuższą chwilę, zastanawiaj się.

Ta chwila przerwy jest czasem na zwiększenie oferty. Pierwsza oferta jest zawsze niższa niż maksimum, które pracodawca jest w stanie zaoferować. Widząc taką a nie inną reakcje, wiedząc że oferta jest niższa niż można by się spodziewać, zwiększenie stawki przez pracodawce jest prawie pewne.

Wykorzystaj swoją wiedzę.

Czas na dalsze negocjacje. Chcąc ugrać jak najwięcej w tym etapie musisz się wcześniej gruntownie przygotować. Konieczna jest wiedza o wynagrodzeniach i kwalifikacjach pracowników na danym stanowisku w firmie w której chcesz pracować i u konkurencji. Podbij stawkę przynajmniej do średniej płacy, potem negocjuj dalej przypominając swoje szczególne umiejętności i sukcesy w poprzednim miejscu pracy. Przygotuj się na długą i rzeczową dyskusję, nie daj ponieść się emocjom.

Dobij targu ale się nie poddawaj.

Więc masz już satysfakcjonującą ofertę, sprawiedliwą dla obydwu stron. Podpisywać kontrakt? Jeszcze nie. Zapomniałeś o warunkach ewentualnych podwyżek, postaraj się wynegocjować coroczną podwyżkę lub warunki jakie musisz spełnić do jednorazowej podwyżki. Jeżeli nie uda Ci się to teraz, rozmawiaj o podwyżce przy każdym szczególnie trudnym i istotnym dla firmy projekcie.

Więcej pożytecznej wiedzy w e-booku "Sukces a Praca". Tylko do 9 marca 2009 roku, można ten bestseller ściągnąć na dysk, przeczytać i dopiero później zdecydować czy w ogóle, a jeśli tak to ile, warto za niego zapłacić.

--
Wszystko co potrzebne do osiągnięcia sukcesu
Samodoskonalenie i Szybka nauka

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 767
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73258
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648152
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15100
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21568
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40513
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53288
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13131
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22660
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17439
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18146
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23229
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  kristian,  10/02/2009

Idealnie opisany proces negocjacji;) ciekawe ilu osobom na 100 udało sie pozytywnie go zakończyć a ilu odeszło z kwitkiem??;D

Albo SUZUKI, albo: http://zletrafiles.pl/galeria,(...)html,52 NIC!

tak - ciekawe ilu pracodawców najpierw zaproponowało wysokość pensji.

  android  (www),  16/12/2014

Ja już kilka razy to przeszedłem i gdy padło pytanie o zarobki to podawałem widełki, że chcę zarabiać między XXXX a YYYY i zawsze pracodawcy zauważali tylko niższą kwotę.

  niezalzny  (www),  22/12/2014

przede wszystkim trzeba iść z konkretami, dlaczego zasłużyliśmy na podwyżkę, dodam że bo pracuję tutaj już tyle lat nie jest żadnym argumentem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska