JustPaste.it

Wybrane wydarzenia z muzułmańskiej historii, które miały miejsce w Ramadanie

Ramadan w czasie życia Proroka (salla allahu `alejhi ła sallam)

W pierwszym roku hidżry Prorok (salla allahu `alejhi ła sallam) posłał Hamzę ibn Abdul Muttaliba wraz z trzydziestoma (muzułmańskimi) jeźdźcami do Sajf Al – Bahr. Mieli oni dokonać tam rekonansu. Sprawdzić trzystu podejrzanych jeźdźców (z plemienia Qurajszytów), którzy rozbili obóz na tym terytorium. Muzułmanie mieli już walczyć z wojskami Qurajszytów, ale zapobiegł temu Madżdi ibn Umar al-Dżuhani. Hipokryci z Medyny planowali wówczas podzielić muzułmanów i by tego dokonać zbudowali swój własny meczet (zwany Masdżid al – Dirar). Prorok (salla allahu `alejhi ła sallam) nakazał go zburzyć w czasie Ramadanu.
W trzecim roku hidżry, siedemnastego Ramadana miała miejsce bitwa pod Badr. Pomimo tego, że wojska Qurajszytów (dowodzone przez Abu Sufjana) miały znaczną liczebną przewagę - to muzułmanie zwyciężyli
W szóstym roku hidżry Zajd ibn Haritha został posłany do Ładi al-Qura na czele hufca, by spotkać się z Fatimą bint Rabia, królową tego obszaru.
Fatima uprzednio zaatakowała karawanę prowadzoną przez Zajda i zrabowała jego mienie. Znana była jako najlepiej chroniona, nabezpieczniejsza kobieta w Arabii. Strzegli ją jej bliscy krewni (było ich pięćdziesięciu). Fatima znana była również ze swojej otwartej wrogości wobec islamu. Zginęła w bitwie z muzułmanami, jaka rozegrała się w miesiącu Ramadanie. 
W ósmym roku hidżry złamano traktat (zawarty pod Hudajbija) i muzułmańskie wojsko starło się na północy z Bizantyjczykami. Prorok (salla allahu `alejhi ła sallam) zgromadził armię, jakiej Medyna jeszcze nie widziała i wyruszył w kierunku Mekki. Po drodze dołączali do niej kolejni muzułmanie. Mekka została zdobyta dwudziestego Ramadana.

Ramadan w muzułmańskiej historii

Dziewięćdziesiąt dwa lata po hidżry, islam objął ogromne połacie świata. Hiszpania znajdowała się wówczas pod panowaniem króla Wizygotów Roderyka, który prześladował sześć milionów swoich poddanych. Musa ibn Husajr, umajjadzki łali Północnej Afryki wysłał swojgo dowódcę Tariqa ibn Zijada na czele dwunastu tysięcy Berberów i Arabów, by otworzył tą ziemię dla islamu i wyzwolił jej mieszkańców. W tym roku - w Ramadanie - wojsko muzułmańskie starło się z armią dziewięćdziesięciu tysięcy wojów dowodzonych osobiście przez wizygockiego monarchę. 
Zasiadał on na zdobionym kością słoniową, srebrem i klejnotami tronie, który ciągnięty był przez białe muły. 
Po tym, jak Tariq spalił swoje łodzie i przemówił do muzułmanów (zapewniając ich o zwycięstwie i Raju, który leżał przed nimi lub o porażce i o morzu, które znajdowało się za ich plecami), muzułmanie nie tylko wygrali w tej bitwie, ale i zabito samego Roderyka. Jego wojsko zostało pobite, a Tariq i Musa mogli kontynuować marsz w głąb Hiszpanii, Sycylii i części Francji. 
To wydarzenie stanowiło początek wspaniałej siedmiuset letniej historii muzułmańskiej Al – Andalus. 
W 582 roku hidżry - w Ramadanie - Salah ud - Din Al-Ajjubi po długoletniej walce z krzyżowcami, ostatecznie wypędził ich z Syrii i pozostałych ziem okupowanych. 
W siódmym wieku hidżry pojawili się w muzułmańskiej historii Mongołowie i niszczyli wszystko to, co tylko zastali na swojej drodze. Dżyngis Chan obwołał się “biczem bożym zesłanym po to, by ukarać ludzkość za grzechy, jakie popełniła.”
W sześćset siedemnastym roku hidżry Samarkanda, Raj i Hamdan zostały wydane na pastwę miecza. Dokonano rzeźi ich mieszkańców. Przeszło siedemset tysięcy ludzi zostało zabitych lub stało się jeńcami. W sześćset pięćdziesiątym szóstym roku hidżry Hulagu, wnuk Dżyngis Chana kontynuował dzieło zniszczenia. Bagdad został splądrowany. Niektórzy utrzymują, że towarzyszyła temu rzeź przeszło miliona osiemset tysięcy muzułmanów. Mongołowie kazali chrześcijanom otwarcie jeść wieprzowinę i pić wino i zmuszano do tego samych muzułmanów. Wylano je również w meczetach i zakazano azanu (wzywania do modlitwy).
W tym czasie stojący na czele Mameluków Sajf – ud - Din Qutz zgromadził muzułmańskie wojsko i starł się z Mongołami w bitwie pod Ajn Dżalut. Rozegrała się ona dwudziestego piątego Ramadana czterysta pięćdziesiątego ósmego roku hidżry. Zwycięstwo Mameluków uratowało ziemie muzułmańskie od największego niebezpieczeństwa w ich dziejach.

 

Źródło: http://www.islam-in-poland.org/index.php/weblog/more/wybrane_wydarzenia_z_muzumaskiej_historii_ktre_miay_miejsce_w_ramadanie/