Login lub e-mail Hasło   

Nieznane oblicze Podlasia

Kraina białych niedźwiedzi? Skansen XIX wieku? A może ciekawy, niezbyt znany zakątek Polski? Zobacz, jak wygląda prawdziwe oblicze Podlasia.
Wyświetlenia: 29.981 Zamieszczono 11/02/2009

Przez wiele lat Podlasie uważane było w naszym kraju za Polskę kategorii B, gdzie czas zatrzymał się w XIX wieku, a po ulicach miast chodzą białe niedźwiedzie. Ten stereotyp utwierdzają jeszcze spektakularne wydarzenia ostatnich lat, typu nieudana akcja promocyjna lub wystawienie przez pewną niepoważną „partię polityczną” sympatycznego skądinąd Pana K. w wyborach prezydenckich.

Chciałbym w tym artykule przedstawić Północno-Wschodnią część naszego kraju w nieco innym świetle, z tej nieznanej rzeszom internautów, lepszej strony. 

Ziemie leżące za Bugiem od dawna stanowiły pewien azyl dla tych, którzy zmęczeni wielkomiejskim życiem szukali odpoczynku na łonie przyrody. Oprócz czystego, świeżego powietrza, Podlasie kusi turystów dzikością niezmienionej przez człowieka przyrody. To tutaj znajduje się największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy, obejmujący obszar blisko 60 000 ha.

 

Bagna Biebrzańskie zimą 

Są to głównie rozległe tereny bagienne, rozbrzmiewające gwarem gniazdujących tu rzadkich gatunków ptaków, przemierzane przez łosie i jelenie, odwiedzane przez bobry i gronostaje, wiosną niemal gotujące się od płazów godujących na pokrytych kwiatami rozlewiskach. Podobnie wygląda też Narwiański Park Narodowy leżący w sąsiedztwie Białegostoku, gdzie płynąca kilkoma korytami rzeka tworzy unikalny krajobraz nieposkromionej przyrody.

 

Narew - Polska Amazonia 

Na uwagę zasługuje również Puszcza Knyszyńska otaczająca Białystok od strony Północnej i ciągnąca się aż do wschodniej granicy Państwa, oraz Puszcza Augustowska i Puszcza Białowieska, znana przede wszystkim z tego, iż jest siedzibą Króla Puszczy Żubra.

 

Puszcza Białowieska 

Na Północy regionu znajdziemy również Suwalski Park Krajobrazowy z przepięknie ukształtowaną rzeźbą polodowcową,

 

Suwalski Park Krajobrazowy 

oraz Wigierski Park Narodowy, który jak brylant w koronie zdobi położony na wyspie Klasztor O. Kamedułów. Nieopodal znajdują się także dawne akwedukty zwane Stańczykami.

Klasztor Kamedułów na Wigrach 

 

Stańczyki w Puszczy Rominckiej 

Jezioro Wigry z lotu ptaka

Całe Podlasie bogate jest w budownictwo sakralne. Występują tu liczne Kościoły i Cerkwie, a przy nich wznoszą się także Meczety i Synagogi.

 

Cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku 

  

Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w białymstoku (ok. 500 m od Cerkwi ze zdjęcia powyżej) 

  

Cerkiew pw. Św. Mikołaja w centrum Białegostoku 

 

 

Synagoga przy ul. Pięknej w Białymstoku 

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w Białymstoku 

Jest to symbol wielokulturowości tego regionu, gdzie od lat mieszkali obok siebie ludzie różnych wyznań. Świętym Miejscem Chrześcijan wyznania Prawosławnego jest znana w całej Polsce Góra Grabarka, na którą co roku w pielgrzymkach podążają rzesze wiernych.

Dla Katolików takim miejscem jest Hodyszewo, zwane Jasną Górą Podlasia.

 

Bazylika pw. Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie 

Muzułmanie zaś gromadzą się w Bohonikach i Kruszynianach. Ziemie te wieki temu nadano ich przodkom, z wdzięczności za zbrojną pomoc udzieloną Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Meczet w Bohonikach 

 

Meczet w Kruszynianach 

Nie można tu również zapomnieć o takich miejscach jak Święta Woda – rozwijające się obecnie miejsce modlitw pod Wasilkowem, oraz leżący nad Bugiem Drohiczyn – najstarsza znana z historii miejscowość regionu.

 

Drohiczyn - Góra Zamkowa 

Warto zwiedzić również inne małe miasteczka o niepowtarzalnym wschodnim klimacie, takie jak Tykocin gdzie swego czasu bywali królowie, książęta i hetmani – miasto dwóch kultur, z zamkiem, klasztorem i synagogą;

 

Ulica Złota w Tykocinie 

 oraz Supraśl, gdzie znajduje się Monaster Prawosławny z podziemnymi kryptami.

 

Monastyr Prawosławny w Supraślu 

Centralnym punktem letnich wypraw jest Augustów, gdzie cyklicznie odbywają się zawody w pływaniu na byle czym. Jezioro Necko i Kanał Augustowski stanowią wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych oraz spływów kajakowych.

  

Mistrzostwa w Pływaniu na Byle Czym - Augustów 

Goniądz, Brańsk, Ciechanowiec i inne… W każdym z nich znajdziemy coś wyjątkowego i godnego uwagi, spróbujemy podlaskiego kindziuka i babki ziemniaczanej, popijemy staropolskim miodem wsłuchując się w rytm tętniącej życiem przyrody. Tutaj czas płynie wolniej, a ludzie mają czas na chwilę zadumy i relaksu. Uczą się tego spokoju od otaczającej ich natury.
 
 

Stolica Województwa – Białystok, nie bez przyczyny nazywana jest zielonym miastem. Otoczony trzema wielkimi kompleksami leśnymi, poprzetykany zielenią, nie przypomina betonowych miast zachodu. Udowodnione zostało, że wystarczy 20 minut marszu w dowolnym kierunku, aby z ruchliwego centrum trafić do lasu lub co najmniej większego Parku.
 
  

Centrum Białegostoku 

Spacer po mieście również przyniesie dużo wrażeń z uwagi na zabytkowe kamienice na Lipowej, Ratusz, mnogość pomników, oraz najbardziej chyba znany Pałac Branickich z ogrodem, oraz Pałacyk Lubomirskich na Dojlidach.
 
  

Pałac Branickich - siedziba Akademii Medycznej 

 

Pałac Lubomirskich na Dojlidach - siedziba WSAP 

  

Ulica Świętojańska 

 

Ulica Lipowa 

Oczywiście, jak na stolicę przystało, Białystok rozwija się dynamicznie. Obecnie liczy 24 osiedla. W mieście funkcjonuje 8 centrów handlowych, działa 5 stacji radiowych i 2 telewizyjne. Ukazują się 3 główne dzienniki, oraz bezpłatna gazeta „Teraz Białystok” rozdawana mieszkańcom w kilkunastu punktach miasta.

 

  

Białostockie galerie handlowe 

 

Ratusz w Białymstoku 

Fontanna w centrum Białegostoku 

  

Park Planty 

 

Budynek Sądu Rejonowego w Białymstoku

 

tzw. Błękitny Wieżowiec 

  

Siedziba redakcji Kuriera Porannego 

Działa znana ze swoich osiągnięć Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku – jedyna uczelnia w Polsce posiadająca zagraniczną filię (Wilno),

 

Politechnika Białostocka oraz Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku 

Wyższe Archidiecezjalne Seminarium Duchowne, Uniwersytet Medyczny (dawniej Akademia Medyczna), Akademia Muzyczna, oraz Wyższa Szkoła Administracji Publicznej – najlepsza niepubliczna uczelnia w Polsce w rankingu "Rzeczpospolitej" i miesięcznika "Perspektywy".

 

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku

Działa tu również Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, oraz Teatr Wierszalin w Supraślu i Filharmonia. Budowana jest także Opera Podlaska.

  

Teatr Dramatyczny 

Ze względu na specyfikę miasta, w Białymstoku funkcjonuje tylko jeden rodzaj komunikacji miejskiej – autobusowa. Jest ona jednak dopracowana do perfekcji. Pasażerów wożą głównie pojazdy MAN i Solaris, wyposażone w elektroniczne tablice informacyjne oraz komunikaty słowne. Autobusy standardowo są w kolorze biało-zielonym, jednak czasami pojawiają się tzw. „reklamowe”. Rozkłady jazdy są przejrzyste, nie w stylu tabelek często spotykanych w innych miastach, kolorowe, z podanym czasem dojazdu na poszczególne przystanki. Planuje się wprowadzenie w kilkunastu punktach miasta rozkładów elektronicznych na przystankach, informujących o czasie przybycia najbliższego pojazdu

 

danej linii. Będzie to możliwe dzięki wyposażeniu autobusów w systemy GPS. Samych linii autobusowych jest 29 (numeracja: 1-29) plus 6 linii dojeżdżających do sąsiednich miejscowości (numeracja: 100-105). Komunikacja Miejska uruchomiła również dwie linie konkurencyjne dla PKS na kierunkach Supraśl i Borsukówka. W centrum miasta znajduje się dworzec PKS, oraz położony w jego sąsiedztwie dworzec główny PKP. Stacji kolejowych w Białymstoku jest 6, z czego funkcjonuje obecnie 4. Niestety, od kilku lat nie mogą zapaść wiążące decyzje w sprawie rozbudowy lotniska sportowego do celów pasażerskich, chociaż temat poruszany był już wielokrotnie.
 
 

Dworzec Główny od strony peronów

Pod względem sportowym Białystok kojarzy się przede wszystkim z pierwszoligową Jagiellonią Białystok.

 

Znane są również koszykarskie „Żubry” oraz „Hetman” z którego wyszło wielu znakomitych bokserów i zapaśników. Miasto posiada kryte lodowisko oraz plażę nad zalewem w Dojlidach, gdzie można uprawiać sporty wodne takie jak windsurfing, czy kajakarstwo.

Ogród Francuski przed Pałacem Branickich 

Podlasie to również kraina kontrastów. Tylko tutaj w jednej chwili możemy się przenieść z nowoczesnego świata w sielankowy krajobraz niczym żywcem wycięty ze starych książek.

 

Sianokosy nad Biebrzą - fot. A. Wołkow 

Na rynku dostepnych jest wiele produktów powstających na Podlasiu, do najbardziej znanych należą wyroby Mlekovity, piwo Żubr z Browaru Dojlidy, oraz Żubrówka pochodząca z Polmosu Białystok.

Artykuł ten nie wyczerpuje niestety całej różnorodności i potencji drzemiącej w tym zapomnianym przez Wielki Świat zakątku Polski. Zainteresowani znajdą więcej informacji w ogólnodostępnych źródłach, mam jednak nadzieję że przynajmniej w części zwróciłem uwagę czytelników na ukryte bogactwo Podlasia.

 Fotografie zaprezentowane w artykule pochodzą z ogólnodostępnych serwisów Internetowych i służą jedynie celom poglądowym.

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 961
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1112
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1012
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 661
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1849
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 698
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 549
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 996
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 640
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 640
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 507
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nooo...Kochany Autorze! Szacunek wielki - za podjęcie tematu, za wspaniałą galerię zdjęć. Trochę "zaklikało" mi serducho - przecież to moje rodzinne strony - Podlasie, a w szczególności białostocczyzna - Bielsk Podlaski, Białowieża, Białystok, Supraśl - to szczególne dla mnie miejsca pełne wspomnień...

I cały ten koloryt wspaniałych pieśni śpiewanych wieczorami przez białoruskich mieszkańc

...  wyświetl więcej

  Yamoy,  13/02/2009

Moje też :) mieszkam 30km od Białegostoku czyli w Łapach, ;)

Świetne ujęcia ,przypominają się nasze kresy wschodnie, te klimaty,które teraz można znaleźć tylko w literaturze.Szkoda, ze nie ma takich publikacji o kresach.

  Elba,  23/02/2009

Urzekające miejsca. Przedstawione w pełnej krasie. I jak tu nie zatęsknić za tą "małą ojczyzną"? Na chwilę wróciłam do czasów studenckich i najpiękniejszych chwil tam spędzonych. Ludzie są tam inni, szczerzy, gościnni, serdeczni... i mają na wszystko czas. Oglądając te urocze zdjęcia chciałoby się rzucić wszystko i powędrować brzegiem rzek i jezior lub popłynąć łódką. Pamiętam ferie w Starym Folwa ...  wyświetl więcej

  pk45,  23/02/2009

Podlasie to piękna kraina - ileż wakacji tam spędzonych u dziadków (okolice wspomnianego Drohiczyna właśnie) - spływ kajakowy Bugiem to niezapomniane widoki...

  Mat87,  23/02/2009

Takie artykuły obalają stereotypy, które narosły wokół miejsc mało poznanych a przez to ukazywanych w niewłaściwy sposób. Mnie bawi powiedzenie niektórych Warszawiaków, którzy pytani gdzie leży Rzeszów odpowiadają, że gdzieś w Bieszczadach. Często wypowiedzi takie mają po prostu złośliwy charakter..;/

Piękne zdjęcia te widoki.Ciekawa oprawa opisy niezłe,gdzie tak przechodzone fotografie zrobione nażywo,czy to tylko przekazywane z pocztowek ?
Podziwiam wrażenie niezle od przyrody pięknej i zabytków .

Świetny artykuł.Podlasie jest piękne, pełno tu zieleni i nowoczesności zarazem. Mimo iż jest miejscem zapomnianym świetnie się rozwija. Dodam od siebie, ze w Białymstoku się bardzo dobrze mieszka. Ludzie weseli, mają dystans do swiata, duże poczucie humoru, gościnni i myślę, że nie biegną za pieniądzem tak jak w innych miastach.

  sfik,  24/02/2009

Artykuł bardzo dobry, zdjęcia jeszcze lepsze. Naprawdę czyta się z ciekawością. Btw, bodajże do końca tego roku możemy dać się ponieść sentymentom, okazać trochę solidarności i zagłosować na nasze mało w świecie znane tereny. Może dzięki tej pomocy Mazury, albo Puszcza Białowieska staną się jednym z nowych siedmiu cudów świata ;P Głosowanie pod adresem http://www.new7wonders.com/nat(...)anking/

Widzę, że coraz więcej fanów Podlasia i artykułu (w takim razie i P.T. Autora) się ujawnia. Miłe to :)!

spoko artykułDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska