Login lub e-mail Hasło   

Jak okiełznać wewnętrznego krytyka?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://bartekpopiel.pl/2009-01-27/nlp/ja(...)rytyka/
Wewnętrzny głos może czasami podcinać Ci skrzydła. Krytykuje Cię zanim jeszcze cokolwiek zrobisz. Jak sobie radzić z wewnętrznym krytykiem?
Wyświetlenia: 3.148 Zamieszczono 12/02/2009

Każdy z nas posiada w swojej głowie wewnętrznego krytyka. Umiejętność wsłuchiwania się w niego kiedy trzeba i odrzucanie tego, co czasami podpowiada to niezwykle ważna sprawa. Ma to wpływ na wszelkie nasze działania i relacje z innymi ludźmi.

Wewnętrzny krytyk może być doskonałym doradcą i motywatorem kiedy brzmi mniej więcej tak:

“Uda Ci się! Wszystko będzie tak, jak chcesz! Jeszcze pokażesz tym wszystkim, którzy w Ciebie wątpili na co Cię stać!”

Gdyby tylko takie głosy pojawiały się w głowie życie prawdopodobnie wyglądałoby inaczej.

Jednak nasz wewnętrzny krytyk częściej podcina nam skrzydła i wtedy brzmi tak:

” Nie uda Ci się. Nie, to nie ma sensu. Po co się będę za to zabierał? I tak mi nie wyjdzie.”

Ile razy zdarzyło Ci się mówić do siebie w ten właśnie sposób? Jak byś postąpił gdyby ten “głos” w ogóle się nie pojawiał albo zamiast podcinać Ci skrzydła motywowałby Cię do działania?

Wyobraź sobie taką sytuację. Chłopak w klubie widzi niezwykle urodziwą dziewczynę. Chciałby ją poznać. Robi pierwszy krok i pojawia się krytyk:
- “daj sobie spokój, ona pewnie ma chłopaka”
- “chyba jej się nie spodobam”
- “nie mam super samochodu, więc nie będzie chciała się ze mną spotykać”
-”eeee, to bez sensu. Spróbuję innym razem”

Gdyby wyłączył te głosy być może by podszedł, zaczął rozmawiać i następnego dnia byłoby kolejne spotkanie :)

Z powodu wewnętrznego krytyka wiele osób sięga po alkohol i inne używki. Wtedy ich wewnętrzny głos zostaje stłumiony. Oczywiście taki człowiek sądzi, że te kilka piw dodaje mu odwagi :D

Czy wyobrażasz sobie co by było gdyby wszystkie kobiety na świecie potrafiłyby wyłączyć deprawującego krytyka? Cały biznes związany z urodą po prostu by upadł. Żadnych głosów typu:“to musisz sobie poprawić, to trzeba zakryć ,a to zamalować”. Jak by to było gdyby kobiety w pełni akceptowały swoje ciało i nie chciałyby wprowadzać żadnych poprawek?

Skąd się bierze wewnętrzny krytyk?
Jest on często składową tego, co mówili o nas inni. Jeżeli w dzieciństwie wiele razy padały w Twoją stronę słowa typu: ” jesteś ciamajdą, nic Ci się nie udaje, daj sobie z tym spokój” itd. to teraz sam powtarzasz te głosy w głowie. Dlatego zawsze zastanów się czy głos, który podpowiada Ci coś w głowie jest Twój, czy może należy do kogoś innego? Pomyśl, czy w pełni zgadzasz się z tym co mówi Twój wewnętrzny krytyk?

Wewnętrzny krytyk może być także instalowany przez media. Zdecydowana większość informacji jest o tym, że na świecie jest źle, same wojny, kłótnie na stołkach, korupcja i demoralizacja. Przyjmując takie informacje możesz zaniechać pewnych działań bo przecież “w tym kraju nie da się żyć. Podatki są wysokie i nie ma szans, żeby założyć fajnie rozwijającą się firmę.” W ten sposób podcinasz sobie skrzydła.

Z wewnętrznego krytyka można uczynić swojego sprzymierzeńca. Jak to zrobić? Należy zadawać mu konkretne i szczegółowe pytania. Gdy w Twojej głowie pojawia się np. głos:“W Polsce na ma warunków do robienia biznesu” rozbij go na drobne części i zapytaj: jakie w takim razie warunki są mi potrzebne? Czy mogę sam je stworzyć? Jak to nie można zrobić biznesu skoro na rynku jest tyle firm? Z kim mogę o tym porozmawiać? Gdzie szukać porady i wsparcia? Czy znam kogoś kto prowadzi firmę? Okazuje się, że krytyk nie ma racji :)

W NLP do zmiany dialogów wewnętrznych wykorzystuję się kilka ciekawych metod. Są to między innymi:

  • zmiana tonu głosu krytyka - powiedz w głowie “nieeee, to Ci się nie uda” głosem kaczora donalda lub takim, jaki powstaje przy wdychaniu helu. Powtórz to kilka razy. Następnie wróć do neutralnego stanu i powtórz to normalnym głosem. Czy wywołuje to w Tobie nadal takie emocje?
  • zwrócenie się do swojego krytyka o pomoc - gdy pojawi się krytyczny głos poproś go o pomoc słowami: “Hej, skoro już się pojawiłeś to zamiast mnie krytykować może byś mi pomógł? Co powinienem zrobić, żeby wyszło dobrze? “
  • metamodel - czyli to o czym pisałem wcześniej. Zdanie typu: “Jesteś brzydka i nigdy nie spotkasz prawdziwej miłości” należy doprecyzować i rozbić.

“Jesteś brzydka”
Brzydka dla kogo? Jakie ta osoba ma kompetencje, żeby wypowiadać się na temat urody? To, że nie podobam się jednej osobie nie oznacza, że tak jest ze wszystkimi. Dzisiaj założę buty na obcasie, spódniczkę, będę chodziła jak modelka na wybiegu i faceci będą się za mną oglądali (i tak prawdopodobnie będzie:)  )

“Nigdy nie spotkasz prawdziwej miłości”
Skąd ta pewność? Może dla mnie i dla Ciebie prawdziwa miłość to dwa różne pojęcia? Na świecie żyje kilka miliardów ludzi, mniej więcej równo podzielonych wg. płci. Na pewno jest wiele osób, które mnie pokochają. Gdzie mogę ich szukać? Kluby dla singli, portale randkowe itd.

Zadając odpowiednie pytania idziemy w stronę rozwiązania.

Pamiętaj, że wewnętrzny krytyk jest po to aby Ci pomagać. Dlatego wzmacniaj dialogi wewnętrzne, które Cię motywują a wyciszaj te, które nie pozwalają wyjść poza strefę komfortu.

Korzystaj z tego i ciesz się życiem :)

 

Bartek Popiel

Podobne artykuły


38
komentarze: 26 | wyświetlenia: 6527
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 2326
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1818
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13645
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11585
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8540
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72068
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239843
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122186
50
komentarze: 14 | wyświetlenia: 67273
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49632
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2155
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 7246
 
Autor
Artykuł  ,  12/02/2009

Równie dobry art z istotną i trafną poradą. Techniki NLP bardzo mi się podobają, w głównej mierze dzięki osobom takim jak Dariusz Pietrek z serwisu psychomanipulacja.pl, który twierdzi, że to "pseudo-psychoterapia", a trenerzy NLP to „cudotwórcy z bagien” :-) Lepszej reklamki mi nie trzeba żeby polecać znajomym a i samemu korzystać :-) Pozdro i dzięki za art

Oj, gdyby nie ten wewnętrzny negatywny "krytyk", to góry można by było przenosić! Ale sposób na opanowanie krytyka pozytywnie - SUPER!

  swistak  (www),  13/02/2009

Mało konkretny artykuł bo nie podaje sposobu na zabicie krytyka

W artykule nie ma mowy o zabijaniu krytyka, tylko o tym jak go przeciągnąć na swoją stronę. Popracuj nad umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Ogólnie artykuł jest bardzo ciekawy.

@: swistak: Słyszałem kiedyś o sposobach, żeby na swojego wewnętrznego krytyka zwyczajnie wrzasnąć: "Zamknij ryj!" jednak uważam, że nie jest to dobry sposób. Jest to pewna część nas a w ten sposób kierujemy negatywną energię we własnym kierunku. Lepiej się z nim dogadać, negocjować i wysłuchać.

No niestety jest tak, że nikt nas nie zgasi tak skutecznie, jak my sami... parszywy wewnętrzny krytyk. Trzeba sobie z nim uciąć małą rozmowę, bo przecież wszystko jest w naszej głowie i wszystko można zrobić. A przynajmniej się starać - a to już jest klucz do sukcesu :) Dla mnie najlepszą odpowiedzią na jęki wewnętrznego krytyka będzie: "Zamknij ryj, ja wiem lepiej" ^^ i wkraczać do akcji! Dobry artykuł, tylko szkoda, że taki krótki :)

  swistak  (www),  14/02/2009

Jeżeli tym krytykiem jest wyzsza Jażn znajaca przyszłośc i konsekwencje naszego projektu to tak .Podejrzewam, że może to jest jakas forma sterowania, by pozorny dryf na oceanie wolnosci jednak zmierzał w jakimś kierunku .
Mozna Jażn przestraszyc jakimś totalnie głupim pomysłem, by wynegosjowac mniejsze zło i postawic na swoim, taki mentalny bluff . Uważam, że trzeba temat podrążyc bo w świe ...  wyświetl więcej

Mówią, że każdy ma swojego Gremlina:)

Tylko co jeżeli ktoś nie ma?, czy to nie jest syndrom znany jako syndrom Leszka, a moze Jarka?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska