Login lub e-mail Hasło   

Zadbaj o oczy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://bartekpopiel.pl/2009-02-02/szybka(...)o-oczy/
Oczy to wspaniałe narzędzie. Dbaj o nie jeżeli chcesz aby służyły Ci przez długie lata.
Wyświetlenia: 2.108 Zamieszczono 12/02/2009

W każdej chwili do Twoich oczu dociera ogromna ilość informacji. Są one doskonałym narzędziem, o które trzeba bardzo dbać. Niestety w obecnych czasach coraz więcej pojawia się wad tego narządu. Nie wynika to tylko z wad wrodzonych, ale często z zaniedbania. Wzrok słabnie ponieważ w większości skierowany jest na patrzenie centralne z pominięciem patrzenia peryferyjnego. Patrzysz teraz na ekran ale jesteś w stanie zobaczyć przedmioty, które masz po prawej i lewej stronie. To jest właśnie spojrzenie peryferyjne.

Naturalnie człowiek ma doskonale rozwiniętą peryferię. Z tym przyszedłeś na świat. Potem pojawiła się telewizja koncentrująca wzrok i nikt nie powiedział jak dbać o oczy i po co to robić.  Młodzi ludzie są o wiele bardziej narażeni na wady wzroku niż ich rówieśnicy żyjący 100 lat temu. Wtedy nie było komputerów, internetu czy telewizji.

Oto kilka wskazówek jak należy dbać o oczy. Jeżeli zależy Ci aby Twoje oczy były sprawne na długie lata zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Masaż twarzy - oczy i ich praca zależy także od mięśni, które znajdują się w ich otoczeniu. Przez kilka minut dziennie warto zamknąć oczy i delikatnie okrężnymi ruchami masować mięśnie wokół oczu. Kiedy wzrok skoncentrowany jest w jednym punkcie mięśnie pozostają w napięciu co powoduje ich przemęczenie. Wykonanie takiego masażu podczas krótkiej przerwy dobrze zrobi Twoim oczom.

2. Gimnastyka oczu - gimnastyka oczu to nic innego jak wykonywanie pewnych ruchów. Ćwiczenia te dobrze wpływają na gałkę oczną i poprawiają funkcjonowanie mięśni. Ćwiczenia należy wykonywać powoli i spokojnie. Z czasem możesz zwiększyć ich intensywność i czas wykonywania.

  • krążenia oczu - powolnymi ruchami zataczaj koła raz w jedną raz w drugą stronę
  • spirale - znajdź na przeciwko jakiś mały punkt, od którego zaczniesz to ćwiczenie. Może to być gwóźdź, plamka lub cokolwiek innego. Od tego punktu zaczynasz zataczać spirale. Gdy dojdziesz do granic możliwości wykonaj to ćwiczenie w drugą stronę.
  • kwadraty - jeżeli masz w pokoju dużą pustą ścianę to świetnie. Jeżeli nie to wyobraź sobie, że masz :) Przeskakuj oczami po rogach ściany. Kilka razy w jedną stronę kilka w drugą.
  • prawo, lewo, góra, dół - tego chyba wyjaśniać nie muszę :)
  • krążenie przy zamkniętych oczach - ćwiczenie to wykonuj bardzo powoli. Pozwoli Ci ono rozluźnić mięśnie oczu jednocześnie je nawilżając.
  • wielokąty - narysuj na kartce kilka dziwnych wielokątów. Następnie w powietrzu postaraj się narysować te figury wzrokiem.
  • spojrzenie w dal - kiedy siedzisz przed komputerem warto co jakiś czas zmienić punkt na którym się koncentrujesz. Wyjrzyj za okno i patrz na odległe budynki lub drzewa. Teraz wyciągnij przed siebie rękę z wyprostowanym kciukiem. Skupiaj wzrok raz na kciuku i raz na odległych przedmiotach. Można tu dodatkowo wybrać punkty pośrednie między kciukiem a odległym przedmiotem i przeskakiwać po nich wzrokiem.

Patrzenie peryferyjne- spojrzenie peryferyjne sięga prawie 180′. Wyciągnij przed siebie proste ręce i machaj dłońmi. Teraz rozchylaj proste ręce na boki, ale cały czas patrz przed siebie. Jestem pewien, że dostrzegasz poruszające się dłonie. Skoro posiadamy tak duże pole widzenia, dlaczego większość ludzi nie potrafi jednym spojrzeniem objąć 5 wyrazów jednocześnie? Oczywiście każdy może się tego nauczyć, ale wymaga to treningu. Jednak patrzenie peryferyjne nie przydaje się tylko przy szybkim czytaniu. Podawanie dłoni patrząc w oczy to bardzo rzadka umiejętność a w taki prosty sposób możesz zrobić dobre wrażenie na drugiej osobie.

  • spojrzenie peryferyjne możesz trenować wszędzie. Jadąc autobusem patrz przed siebie i zgaduj jakie kolory mają ubrania ludzi stojących lub siedzących obok. Co trzymają w dłoniach itd.
  • zmiękczaj wzrok jadąc samochodem. Uruchamiając spojrzenie peryferyjne jesteś w stanie patrzeć prosto przed siebie i jednocześnie dostrzegać wszystkie lusterka.
  • w rozwijaniu spojrzenia peryferyjnego pomaga także żonglowanie

Palming - palming to zakrycie oczu dłońmi w taki sposób, aby nawet po otwarciu oczu panowała zupełna ciemność. Należy pamiętać aby nie przyciskać oczu. W chwile po zakryciu mogą pojawić się różne migotania i błyski, ale to po chwili mija. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem zakrycie oczu na 5 minut co 2-3 godziny jest bardzo wskazane.  Palming wygląda tak:

palming

Mruganie - podczas pracy przy monitorze oczy często się wysuszają. Wynika to z tego, że patrząc się w monitor lub telewizor mrugamy znacznie rzadziej. Należy zatem robić to świadomie. Mrugaj za każdym razem kiedy klikasz myszą, wciskasz spację lub gdy spojrzysz na jakiś przedmiot. Ponadto co jakiś czas można zamknąć oczy na kilkanaście sekund. Jeżeli pracujesz w biurze gdzie jest kilka stanowisk nikt nawet nie zauważy tego co robisz.

Z podanych ćwiczeń wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Dbaj o swoje oczy jeżeli chcesz zachować je zdrowe i sprawnie z nich korzystać nawet za kilkadziesiąt lat :)

Podobne artykuły


102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 270908
41
komentarze: 9 | wyświetlenia: 90485
31
komentarze: 15 | wyświetlenia: 26803
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 20629
24
komentarze: 14 | wyświetlenia: 7895
24
komentarze: 58 | wyświetlenia: 1747
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2739
23
komentarze: 40 | wyświetlenia: 8105
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4339
22
komentarze: 81 | wyświetlenia: 3172
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1759
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3963
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4336
16
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1834
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1230
 
Autor
Artykuł  ,  12/02/2009

Bardzo ciekawy i informatywny artykuł! Przez pracę mięśni gałki ocznej można się pozbyć wielu chorób oczu związanych z ogniskowaniem i nie tylko. Ćwiczenia wymienione w arcie są godne polecenia dla każdego jako zabieg profilaktyczny ale i leczniczy dla osób z problemami. Pozdrawiam

Dokładnie tak. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w korekcie wad wzroku. Swoją drogą jestem ciekaw jak rozwiną się gogle korekcyjne, które wygrały w programie "kapitalny pomysł". Jeżeli wejdą do produkcji seryjnej to czeka nas mała rewolucja:)

Pozdrawiam,
BartekDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska