JustPaste.it

Drugie dno wolnego zawodu

Czym jest wolny zawód? Kto go wykonuje? Czy kiedykolwiek łączyliśmy ze sobą pojęcia pracy i wolności?

Czym jest wolny zawód? Kto go wykonuje? Czy kiedykolwiek łączyliśmy ze sobą pojęcia pracy i wolności?

 

 

Według badań przeprowadzonych w Instytucie Wolnych Zawodów Uniwersytetu Aleksandra w Norymberdze przedstawiciel wolnego zawodu powinien charakteryzować się kilkoma niezbędnymi cechami i umiejętnościami. Po pierwsze należą do nich odpowiednio wysokie kwalifikacje. Osoba parająca się wolnym zawodem musi być wystarczająco kompetentna i doświadczona, żeby mogła wykonywać swoją pracę. Czy chcielibyśmy, żeby nasz lekarz leczył zapalenie płuc przez stawianie baniek? Profesjonalizm jest niezbędny, żeby inni korzystnie nas oceniali.

Drugą istotną kwestią jest samodzielne prowadzenie działalności. Zadania realizowane osobiście postępują szybciej i sprawniej. Wolny zawód wymaga dużej odpowiedzialności, zarówno materialnej, jak i korporacyjnej. Kontrola nad projektem osoby znającej się na rzeczy jest niezastąpiona. Podobnie jak jej niezależność w podejmowaniu decyzji. Czy zamieszkalibyśmy w willi zaprojektowanej przez architekta, który nie potrafi sam rozstrzygnąć podstawowych problemów? Nie chcemy przecież, żeby zawalił nam się dach na głowę.

Wolny zawód wymaga jeszcze jednego – kontakt pomiędzy podmiotem a klientem musi bazować nie tylko na wiedzy i fachowości, ale przede wszystkim na zaufaniu. Umiejętność wzbudzenia w odbiorcy wiary w znajomość rzeczy wykonawcy to nie lada sztuka. Wyobraźmy sobie sytuację, w której idziemy do apteki po lekarstwa, a w okienku stoi ozdobiony potężnym irokezem chłopak z kolczykiem w nosie. Czy ktoś taki wzbudziłby w nas zaufanie? Raczej nie, najprawdopodobniej większość z nas poszukałaby innej apteki. Na zbudowanie zaufania wpływa wiele czynników. Nie tylko głęboka kompetencja, ale również odpowiedni wygląd oraz życzliwy i zarazem rzeczowy sposób bycia.

Kim wobec tego jest wolny zawodowiec? Adwokat, broker, doradca podatkowy, pielęgniarka, tłumacz przysięgły – co ich łączy? W grę wchodzi coś więcej niż tylko status prawny. To poczucie kontroli nad własnym życiem. Każda decyzja jest tą najlepszą. Nikt inny nie ma na nią wpływu. Tylko intuicja i doświadczenie fachowca podpowiadają mu, co wybrać. Nie szuka oparcia w innych, ale w sobie. Sam buduje wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Nie oczekuje pomocy, on jej udziela.

Wolny profesjonalista musi być wolnym człowiekiem. Dzięki odwadze i determinacji przekracza granice, jakie stawia przed nim życie. Nie pozostaje bierny. Działa i efekty tych działań rozwiewają jakiekolwiek wątpliwości. Z aktywności czerpie siłę. Samodzielność i niezależność biorą się z wolności jego ducha. Nie zgadza się na monotonię i szarość życia, pragnie od niego czegoś więcej. Nie boi się nowych wyzwań. Wie, że może kształtować rzeczywistość. Ma otwarty umysł i nie poprzestaje na najprostszych rozwiązaniach. Poprzez pracowitość, koncentrację i zaufanie do własnego profesjonalizmu osiąga wyznaczone przez siebie cele.

Czy w takim razie pierwszy z brzegu przedstawiciel wolnego zawodu jest wolnym zawodowcem? Czy każdy lekarz, rzeczoznawca, makler wie, że wolność to możliwość wyboru? Nie, ale każdy z nich ma w sobie potencjał, by stać się prawdziwie wolnym człowiekiem. Wystarczy, że odkryje swoją immanentną siłę, pokona wewnętrzne bariery. A wy – czujecie się wolnymi ludźmi?