Login lub e-mail Hasło   

Drugie dno wolnego zawodu

Czym jest wolny zawód? Kto go wykonuje? Czy kiedykolwiek łączyliśmy ze sobą pojęcia pracy i wolności?
Wyświetlenia: 810 Zamieszczono 13/02/2009

Według badań przeprowadzonych w Instytucie Wolnych Zawodów Uniwersytetu Aleksandra w Norymberdze przedstawiciel wolnego zawodu powinien charakteryzować się kilkoma niezbędnymi cechami i umiejętnościami. Po pierwsze należą do nich odpowiednio wysokie kwalifikacje. Osoba parająca się wolnym zawodem musi być wystarczająco kompetentna i doświadczona, żeby mogła wykonywać swoją pracę. Czy chcielibyśmy, żeby nasz lekarz leczył zapalenie płuc przez stawianie baniek? Profesjonalizm jest niezbędny, żeby inni korzystnie nas oceniali.

Drugą istotną kwestią jest samodzielne prowadzenie działalności. Zadania realizowane osobiście postępują szybciej i sprawniej. Wolny zawód wymaga dużej odpowiedzialności, zarówno materialnej, jak i korporacyjnej. Kontrola nad projektem osoby znającej się na rzeczy jest niezastąpiona. Podobnie jak jej niezależność w podejmowaniu decyzji. Czy zamieszkalibyśmy w willi zaprojektowanej przez architekta, który nie potrafi sam rozstrzygnąć podstawowych problemów? Nie chcemy przecież, żeby zawalił nam się dach na głowę.

Wolny zawód wymaga jeszcze jednego – kontakt pomiędzy podmiotem a klientem musi bazować nie tylko na wiedzy i fachowości, ale przede wszystkim na zaufaniu. Umiejętność wzbudzenia w odbiorcy wiary w znajomość rzeczy wykonawcy to nie lada sztuka. Wyobraźmy sobie sytuację, w której idziemy do apteki po lekarstwa, a w okienku stoi ozdobiony potężnym irokezem chłopak z kolczykiem w nosie. Czy ktoś taki wzbudziłby w nas zaufanie? Raczej nie, najprawdopodobniej większość z nas poszukałaby innej apteki. Na zbudowanie zaufania wpływa wiele czynników. Nie tylko głęboka kompetencja, ale również odpowiedni wygląd oraz życzliwy i zarazem rzeczowy sposób bycia.

Kim wobec tego jest wolny zawodowiec? Adwokat, broker, doradca podatkowy, pielęgniarka, tłumacz przysięgły – co ich łączy? W grę wchodzi coś więcej niż tylko status prawny. To poczucie kontroli nad własnym życiem. Każda decyzja jest tą najlepszą. Nikt inny nie ma na nią wpływu. Tylko intuicja i doświadczenie fachowca podpowiadają mu, co wybrać. Nie szuka oparcia w innych, ale w sobie. Sam buduje wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Nie oczekuje pomocy, on jej udziela.

Wolny profesjonalista musi być wolnym człowiekiem. Dzięki odwadze i determinacji przekracza granice, jakie stawia przed nim życie. Nie pozostaje bierny. Działa i efekty tych działań rozwiewają jakiekolwiek wątpliwości. Z aktywności czerpie siłę. Samodzielność i niezależność biorą się z wolności jego ducha. Nie zgadza się na monotonię i szarość życia, pragnie od niego czegoś więcej. Nie boi się nowych wyzwań. Wie, że może kształtować rzeczywistość. Ma otwarty umysł i nie poprzestaje na najprostszych rozwiązaniach. Poprzez pracowitość, koncentrację i zaufanie do własnego profesjonalizmu osiąga wyznaczone przez siebie cele.

Czy w takim razie pierwszy z brzegu przedstawiciel wolnego zawodu jest wolnym zawodowcem? Czy każdy lekarz, rzeczoznawca, makler wie, że wolność to możliwość wyboru? Nie, ale każdy z nich ma w sobie potencjał, by stać się prawdziwie wolnym człowiekiem. Wystarczy, że odkryje swoją immanentną siłę, pokona wewnętrzne bariery. A wy – czujecie się wolnymi ludźmi?

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2188
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1218
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1067
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1123
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 544
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 795
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 680
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 490
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Profesjonalizm jest postawą powodzenia w każdym przypadku, ale faktycznie - gdy jest sie sobie żaglem i okrętem - niezbędny!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska