Login lub e-mail Hasło   

Czarne płyty (vinyle)

Dzisiaj chciałbym przedstawić państwu artykuł o czarnych płytach czyli o powracających winylach.
Wyświetlenia: 3.226 Zamieszczono 15/02/2009

Produkcja czarnej płyty to trudny i czasochłonny proces. Pierwszym etapem jest wykonanie wzorca, czyli na aluminiowy krążek nakłada się warstwę lakieru nitrocelulozowego, po wyschnięciu lakier staję się bardzo twardy i błyszczący, po sprawdzeniu czy matryca nadaję się do dalszego etapu produkcji wybija się dziurkę na samym środku. Po zapakowaniu kilku matryc w pudełko wysyła się je do studia nagraniowego.

Po umieszczeniu płyty na talerzu maszyny do żłobienia rowków, operator ustawia głowicę rysująca nad krążkiem i sprawdza czy zapis jest prawidłowy, po dokonaniu kontroli, ustawia się głowice w odpowiednim miejscu i zaczyna grać muzyka, w miarę postępu głowica coraz bardziej przesuwa się ku środkowi, zapis jednej piosenki jest ciągły w kształcie ślimaka. Według niektórych muzyka zapisana na winylowej płycie brzmi cieplej niż na popularnych CD czy DVD, chociaż produkcja tych płyt jest trudna to ma wielu swoich zwolenników.

Po zapisaniu muzyki na krążku przechodzi się do następnego etapu produkcji, z płyty lakierowej nie można odtwarzać muzyki ponieważ jest zbyt delikatna i od razu by się zniszczyła, tworzy się tak zwaną płytę matkę która będzie wzorcem wszystkich płyt. Płytę lakierową cię myje i nanosi się chlorek cynawy, a następnie azotanem srebra, chlorek cynawy pomaga srebru przywrzeć do lakieru, srebro które nie przywarło do płyty zmywa się wodą, w ten sposób z brązowej płyty powstał srebrny lśniący dysk. Teraz galwanizacyjnie pokrywa się srebro grubą warstwą niklu, po pokryciu niklem, oddziela się warstwę metalu od lakieru, powstała metalowa matryca od której powstaną inne płyty, lakierowa płyta wzorzec nadaję się już tylko do wyrzucenia.

 Następnym krokiem jest dokładne wyznaczenie środka płyty, gdy pracownik znajdzie środek wybija w płycie otwór, następnie przycina się płytę do średnicy 32cm. Granulki polichlorku winylu wsypuje się do pojemnika ekstrudera, maszyna rozpuszcza je i formuje okrągłe gumowate poduszki, następnie przenoszone są pod prasę, pod i nad krążkiem znajdują się wycięte wcześniej okrągłe etykiety, rozgrzane matryce ściskają krążek z siła 100ton tworząc niekształtną płytę, szybkie chłodzenie utwardza płytę i przykleja do niej etykiety, przenosi się płytę pod nuż i obcina się nierówne boki. Tak przygotowaną płytę przenosi się na stos gotowych płyt.

Oto i jak powstają czarne płyty(vinyle).

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1281
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60997
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31372
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32678
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63681
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65103
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23365
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28983
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28638
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23684
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26376
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12556
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Winylowe płyty nie tylko "brzmią cieplej według niektórych". Każdy audiofil wie, ze dźwięk analogowy ma o wiele szersze spektrum i jest o wiele bardziej zgodny z rzeczywistością, że tak to ujmę, niż nagrania cyfrowe które w dużej mierze zniekształcają nagrane dźwięki, obcinają itd. Innymi słowy słuchając nagrań analogowych jest to prawie tak jakbyś słuchał muzyki na żywo, słuchając nagrań cyfrowyc ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska