Login lub e-mail Hasło   

Kamień. Widoczne i ukryte zagrożenie.

Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu i problemów z dziąsłami nawet u młodych osób może być kamień i osad nazębny.
Wyświetlenia: 962 Zamieszczono 16/02/2009

Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu i problemów z dziąsłami nawet u młodych osób może być kamień i osad nazębny. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla zdrowia jest ich regularne usuwanie. Brak właściwej profilaktyki grozi nieodwracalnymi zmianami a jednocześnie w prosty sposób można się przed nimi uchronić.

Kamień nazębny to żółty, twardy osad, który przykleja się bardzo mocno do zębów. W pierwszej kolejności osad zalega tam, gdzie część widoczna zęba przechodzi w korzeń, czyli na wysokości tak zwanej szyjki zęba. Następnie kamień odkłada się coraz głębiej. Ta część kamienia, którą możemy zobaczyć na powierzchni zęba to tylko wierzchołek góry lodowej. Najgroźniejsza jest warstwa twardego osadu ukryta pod dziąsłami. To właśnie ona powoduje odrywanie się dziąsła od korzenia zęba. Pierwszym tego objawem jest zaczerwienienie i obrzęk chorego dziąsła. Jeszcze większym zagrożeniem jest zniszczenie samego korzenia, gdyż kamień, choć często sobie tego nie uświadamiamy, zawiera te same bakterie, które odpowiedzialne są za próchnice zębów. W kolejnym etapie narastający kamień niszczy kość wokół zęba.

Bardzo ważne jest aby, gdy nasze znękane kamienieniem dziąsła zaczynają wysyłać pierwsze sygnały ostrzegawcze i krwawić podczas szczotkowania, natychmiast zająć się tym problemem.

Usuwanie złogów nazębnych w gabinecie stomatologicznym, czyli scaling, trwa około trzydziestu minut. Lekarz, przy pomocy specjalnej ultradźwiękowej końcówki, rozkrusza twardy osad zarówno nad, jak i pod dziąsłami. Dopełnieniem tego zabiegu jest piaskowanie, czyli czyszczenie przebarwień powstających najczęściej z powodu picia kawy, herbaty i palenia papierosów. Dzięki piaskarce lekarz skutecznie dociera i czyści trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie międzyzębowe, co trudno jest osiągnąć popularną metodą czyszczenia osadów pastą ścierną. Na koniec, uwolnione od kamienia i przebarwień zęby należy jeszcze wygładzić specjalną gumką.

Czyste i gładkie powierzchnie zębów lekarz może pokryć lakierem fluorowym, tak aby zęby były lepiej chronione.

Wszystkim pacjentom polecam profesjonalne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym co 6 do 12 miesięcy, tak aby ich zęby i dziąsła były zdrowe, a oni sami czuli się komfortowo i zachowali świeżość w jamie ustnej.

www.denticalcenter.pl

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 497
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1151
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 309
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 678
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 348
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2500
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1042
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141793
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239837
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111192
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122185
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska