JustPaste.it

Zabezpieczenia dla polskich książek audio w Internecie

Znakowanie daje użytkownikowi wolność w zastosowaniu zakupionych plików mp3. Stanowi ono prostą i przyjazną alternatywę dla technologii DRM. Czy przyjmie się jednak w Polsce?

Znakowanie daje użytkownikowi wolność w zastosowaniu zakupionych plików mp3. Stanowi ono prostą i przyjazną alternatywę dla technologii DRM. Czy przyjmie się jednak w Polsce?

 

Ochrona praw, utrzymanie jakości i wolność dla użytkownika

Firma Netpress Digital, jako pierwsza w Polsce nawiązała współpracę z Fraunhofer-Institut SIT w Niemczech, który należy do wiodących ośrodków naukowo-badawczych na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i jest zarazem twórcą popularnego formatu mp3. Firma NetPress używa niemieckiej technologii do znakowania kupowanych na Nexto.pl książek audio anonimowymi danymi kupującego. Co to oznacza dla polskich użytkowników? Czy wprowadzenie znakowania wodnego z książkami do słuchania będzie stanowiło przełom na rynku?

Swoboda korzystania

Dla kupujących oznacza to pełną wygodę z prywatnego korzystania z ich ulubionych książek audio na różnych nośnikach i bez utraty jakości nagrania. Znakowanie wodne daje bowiem użytkownikowi pełną wolność w zastosowaniu zakupionych plików mp3. Stanowi ono dla niego prostą i przyjazną alternatywę dla technologii DRM (digital rights management), w przypadku której był on zmuszony do korzystania ze specjalnego oprogramowania czy nierzadko drogich urządzeń do odtwarzania plików audio. Oznakowane audiobooki zachowają swoją najwyższą jakość nagrania. Klient będzie mógł również odtwarzać je na wszystkich dostępnych mu urządzeniach kompatybilnych z formatem mp3. Jedynym ograniczeniem dla użytkownika będzie pociągnięcie go do odpowiedzialności w przypadku, gdy łamie prawo. Oznakowany tą technologią plik stanie się wtedy dowodem w procesie o kradzież czy nielegalne rozprowadzanie utworów.

Brak zabezpieczeń barierą dla wydawców

Dotychczas część polskich wydawców książek audio konsekwentnie powstrzymywała się przed poszerzeniem ich modelu biznesowego owpuszczenie tej oferty do Internetu. Główną przeszkodę stanowiły obawy związane z nielegalnym rozpowszechnianiem kopii. Obecnie nierzadko sami właściciele praw autorskich wymagają od wydawców śledzenia Internetu w poszukiwaniu pirackich wersji ich dzieł. Wydawcy są często również umownie zobligowani do podejmowania działań naprawczych w przypadku identyfikacji takich praktyk. Między firmami sprzedającymi pliki w Internecie a branżą wydawniczą oferującą książki audio, rosła więc coraz większa potrzeba wypracowania wspólnego frontu w tym zakresie.

Wyzwanie dla sklepów internetowych

Z wyzwaniem znalezienia skutecznego rozwiązania, które pozwoliłoby zagwarantować  wydawcom możliwość identyfikacji nielegalnej dystrybucji plików w sieci, zmierzyła się firma wspomniana na wstępie firma NetPress. Jako pierwsza w Polsce odpowiedziała na oczekiwania wydawców związane z wprowadzeniemzabezpieczonych książek audio do Internetu. Dotychczasowe analizy dotyczące rynku krajowego, dynamika sprzedaży na Nexto.pl oraz tendencje obserwowane na zachodzie  dotyczące segmentu książek audio, pokazują ogromy potencjał rozwoju tego rodzaju produktu. Jeszcze do końca roku firma planuje powiększyć swoją ofertę książek audio o kilkaset tytułów, nie tylko krajowych ale również zagranicznych.

Znaki wodne na platformie z książkami do słuchania

Fraunhofer-Institut SIT w Niemczech należy do wiodących ośrodków naukowo-badawczych na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i jest zarazem twórcą popularnego formatu mp3. Technologia wynaleziona przez niemiecki pozwala na tzw. transakcyjne znakowanie wodne z tzw. podejściem kontenerowym. Rozwiązanie to pozwala na wydajne i skuteczne markowanie dużych ilości danych cyfrowych, w tym do znakowania wodnego plików mp3 z książkami do słuchania, muzyką.

 

Zalety

Technologia cyfrowego znakowania wodnego pozwala na połączenie informacji o użytkowniku (właścicielu majątkowych praw autorskich do kopii) z praktycznie wszystkimi treściami cyfrowymi. Możemy tu wymienić choćby pliki zawierające obrazy, filmy czy dźwięki. Jak sama nazwa wskazuje, technikę znakowania wodnego można porównać do niewidocznej i jednocześnie nieusuwalnej pieczęci. Bez takiego oznakowania kopie plików zakupione przez różnych użytkowników w sklepie internetowym są identyczne. To uniemożliwia lub co najmniej znacznie utrudnia identyfikację osoby nielegalnie udostępniającej pliki w Internecie.

Przy zastosowaniu watermarkingu np. na platformie Nexto.pl, można automatycznie przypisywać numer transakcyjny zakupu do pobieranej książki audio. W rezultacie każda zakupiona kopia staje się unikalna, ponieważ zawiera anonimowy kod zakupu, pozwalający w przyszłości na jednoznaczne określenie właściciela kopii pliku.Technologia cyfrowych znaków wodnych do tej pory nie doczekała się standaryzacji. Na świecie dostępne są różne, ale oparte na tej samej koncepcji rozwiązania wielu firm. Natomiast ta, opracowana przez niemiecki Fraunhofer Institut,oferuje sklepom internetowym dodatkową zaletę, którą jest tzw. „podejście kontenerowe”. Pozwala ono na bardzo szybkie znakowanie dużej ilości danych odpornymi informacjami markującymi. Dzieje się to z prędkością 1800 razy szybszą niż czas trwania nagrania książki audio. W procesie znakowania całej grupie danych zostają przydzielone zaszyfrowane parametry, w ramach ich konwersji do tzw. formatu kontenerowego, który w rezultacie pozwala na automatyczne dodawanie znaków wodnych przy każdej transakcji zakupu pliku.

Satysfakcja dla wydawców

Siła tego zastosowania polega na tym, że znaki wodne nie są usuwalne również przy kopiowaniu analogowym. Tak więc każda próba usunięcia, modyfikacji czy zamazania informacji markujących,polegająca nawet na nagraniu odtwarzanego pliku audio przez mikrofon na taśmę magnetofonową, skończy się fiaskiem. Podobnie dzieje się w przypadku plików zawierających obrazy. Gdy wydrukujemy oznakowane zdjęcie i zeskanujemy je ponownie, znak wodny nadal pozostanie.Użycie technologii znaków wodnych w książkach audio na Nexto.pl oznacza więc dla wydawców skuteczną gwarancję identyfikacji właściciela pliku audio w przypadku ewentualnych nadużyć w udostępnianiu pliku.

Sprawdzone rozwiązanie

Rozwiązanie Fraunhofer Insitut SIT zostało już szeroko docenione w praktyce. W Niemczech najpopularniejsze sklepy internetowe takie jak Soforthoeren.de czy Libri.de oferują tysiące audiobooków opatrzonych znakami wodnymi w tej technologii.Zastosowanie znaków wodnych jest również imponująco szerokie. Zaczyna się od wspomnianej sprzedaży plików cyfrowych w sklepach internetowych, przez rozdawnictwo przedpremierowych wydań multimedialnych w celach reklamowych, ochronę danych archiwalnych, produkcje filmowe, a kończy na znakowaniu opakowań w celu ochrony marek. Dla branży wydawniczej oferującej książki audio, rozwiązanie to otwiera nowe możliwości związane z obecnością tej oferty w Internecie.