Login lub e-mail Hasło   

Potęga pozytywnego myślenia

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://kuzniasukcesu.net/2008/07/20/pote(...)slenia/
Pozytywne myślenie to nie pojedyncza czynność czy jednorazowa akcja - to odpowiednie podejście do życia, sposób, w jaki odbieramy i reagujemy na wydarzenia w naszym życiu.
Wyświetlenia: 9.411 Zamieszczono 22/02/2009

To, o czym myślimy ma ogromny wpływ na to, kim jesteśmy. A to kim jesteśmy teraz, określa naszą przyszłość - to co jesteśmy w stanie w życiu osiągnąć.

Pozytywne myślenie to nie pojedyncza czynność czy jednorazowa akcja - to odpowiednie podejście do życia, sposób, w jaki odbieramy i reagujemy na wydarzenia w naszym życiu. Dla niektórych optymistyczne podejście do życia jest czymś naturalnym, są z natury radośni. Istnieją też wieczni malkontenci, którym stale coś się nie podoba. Jak to w życiu bywa, przeginanie zarówno w jedną jaki i w drugą stronę jest niezdrowe. Jak we wszystkim co się robi, trzeba zachować umiar i znaleźć odpowiednią równowagę.


Foto: Stock.XCHNG

Pozytywne myślenie powinno obejmować sposób, w jaki powinniśmy zadawać pytania, w jaki powinniśmy stawiać sobie cele, wyrażać opinie, rozmawiać, reagować na trudne sytuacje, itp.

Odpowiednio realizowane pozytywne myślenie wpływa na tak wiele aspektów życia, a także na otoczenie wokół Ciebie, że można powiedzieć, że w dużej mierze można dzięki temu osiągnąć sukces. Oczywiście są jeszcze czynniki zewnętrzne, niezależne od nas, ale dzięki temu, że jesteśmy pozytywnie nastawieni, potrafimy z każdej porażki wyciągnąć wnioski a samą porażkę wykorzystać jako moment zwrotny, powód do zmiany życia na lepsze. Ciekawe porady pomagające w zaszczepieniu w sobie nawyku pozytywnego myślenia można znaleźć w dwóch artykułach (pierwszy i drugi) znalezionych na pozytywne.com.

Często podczas realizacji jakiegoś projektu dopada nas zrezygnowanie i brak wiary w to, że projekt się uda. O samej motywacji napiszę w osobnym artykule, natomiast dużą pomocą w takiej sytuacji jest siła pozytywnego myślenia, wiara w pozytywny skutek naszych działań. W takich sytuacjach bardzo pomaga wcześniejsze określenie jasnych celów - umożliwi nam to zorientowanie się, czy do celu się zbliżamy, czy oddalamy.

Pomocne jest także zobrazowanie sobie celu w dowolny, działający na Twoją wyobraźnię, sposób. Może to być przykładowo budzący w Tobie pozytywne skojarzenia rysunek, zdjęcie, lub cytat. Mogą to być też wszystkie te elementy naraz. Dlatego też właśnie w nagłówku tego bloga umieściłem takie zdjęcia, a nie inne. Działają one na moją wyobraźnię, przywołują pozytywne i motywujące skojarzenia. Polecam ten sposób - na mnie on bardzo dobrze działa :)

Zastanawiając się nad tym, czy warto świadomie podjąć wysiłek i starać się myśleć pozytywnie, nie chodzi o to, czy samo pozytywne myślenie sprawi, że osiągnę sukces - bo istnieje wiele czynników niezależnych od nas i samo pozytywne myślenie nie wystarczy. Należy jednak zadać sobie pytanie:

"Dlaczego narzekać i użalać się, skoro i tak to nic nie zmieni? Dlaczego nie otrząsnąć się z tego marazmu i wykorzystać negatywne doświadczenia do poprawy własnej sytuacji?"

 

Nigdy przecież nie będzie idealnie, zawsze coś się znajdzie, na co będzie można ponarzekać. Ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Gdy nie mamy humoru wszystko nas denerwuje, a nerwy jak wiadomo nie są niczym dobrym. Nerwowość i stres powodują obniżenie odporności organizmu co w rezultacie sprzyja różnego rodzaju chorobom.

Chociażby dlatego właśnie warto świadomie wziąść się za krzewienie w sobie optymizmu :)

Kilka porad dla malkontentów

Garść porad dla tych, którzy chcą poprawić swoje życie. Jeśli nie reprezentujesz swoją osobą skrajnie pesymistycznego nastawienia do życia nie musisz czytać od pierwszego punktu. Postaraj się znaleźć etap, na którym Ty jesteś obecnie.

  1. Przestań narzekać. Nie przejmuj się sprawami, które całkowicie od Ciebie nie zależą - np. aktualnym stanem pogody, korkami na drodze - one są i będą, niezależnie od tego czy my wyjedziemy na drogę, czy nie, możemy co najwyżej wybrać inną, mniej uczęszczaną trasę. Tych rzeczy nie zmienimy, niezależnie od tego czy na to narzekamy i się tym denerwujemy.
  2. Zacznij dostrzegać pozytywne aspekty życia. Naucz się cieszyć nawet z najmniejszych rzeczy, naucz się najpierw je dostrzegać. Bo codziennie zapewne każdego z nas spotyka wiele pozytywnych sytuacji. Niektórzy przejdą koło tych zdarzeń i od razu o nich zapomną, pogrążeni w swoich chmurnych rozmyślaniach. Żeby lepiej dostrzec ile pozytywnych sytuacji Cię spotyka w ciągu jednego dnia wyznacz sobie zadanie codziennego spisywania czterdziestu takich sytuacji. Czterdzieści sytuacji to dużo, ale dzięki temu będziesz zwracać większą uwagę na każdy, nawet najmniejszy pozytywny aspekt który Cię spotkał.
  3. Podsycaj pozytywny nastrój. Jeśli już nie przejmujesz się błahymi sprawami, cieszysz się drobnymi rzeczami, staraj się utrzymywać ten nastrój jak najdłużej. Oglądaj dobre komedie, kabarety, wyjdź gdzieś ze znajomymi, dużo się śmiej. Staraj się codziennie, chociaż przez 15 minut, robić to, co naprawdę lubisz, co Cię wprawia w dobry nastrój. Wymyślaj i szukaj coraz to nowych rzeczy, które sprawiają Ci radość.

I na koniec pamiętaj:

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć.

Paulo Coelho

Sekret

O potędze pozytywnego myślenia opowiada film "The Secret". Jest to w film o tzw. prawu przyciągania (ang. attraction law).

Prawo przyciągania jest to w skrócie zasada, która mówi, że jeśli odpowiednio koncentrujemy się na czymś, wywołujemy lub wzmacniamy działanie tego w naszym życiu - nasze myśli się materializują i wpływają na nasze życie.

Na pewno takie działanie w dużym stopniu wpływa na dziedziny życia zależne od nas (np. to czy rzucimy palenie czy nie). Natomiast to, w jakim stopniu taki sposób myślenia wpływa na wydarzenia od nas zupełnie niezależne, pozostaje już sprawą do dyskusji. Myślę, że każdy z nas powinien osobiście przekonać się o tym jak to wygląda w praktyce. O filmie rozwinęła się gorąca dyskusja na forum NLP (programowania neurolingwistycznego).

Film jest jak na razie niestety tylko po angielsku, ale polecam gorąco jego obejrzenie każdemu, kto chociaż trochę rozumie ten język. Jeśli chcesz obejrzeć film w pełnym oknie przeglądarki, kliknij tutaj.

Uwaga: film trwa 1,5 godziny.

Podobne artykuły


36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12729
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 15015
53
komentarze: 32 | wyświetlenia: 5334
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9160
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6059
19
komentarze: 21 | wyświetlenia: 5918
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2657
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4040
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2330
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1810
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6406
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3068
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8987
 
Autor
Artykuł"The Secret" świetny film polecam każdemu znalazlem gdzie jest nawet z polskimi napisami http://mrfire.pl/sekret-polski(...)wersja/ :) i najważniejsze jest to żeby myśleć pozytywnie reszta sama przyjdzie :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska