Login lub e-mail Hasło   

Kto wygra Formułę 1 w sezonie 2009 ?

Początek sezonu F1 juz 29 marca, dlatego postaram sie realnie ocenić szanse zespołów, jak i kierowców w walce o tytuł Mistrza Świata w Formule 1 ...
Wyświetlenia: 1.677 Zamieszczono 23/02/2009

Ubiegły sezon zakończyła pasjonująca walka, ponieważ do przedostatniego wyścigu Robert Kubica liczył sie w walce o tytuł, zarówno BMW Sauber miało jeszcze matematyczne szanse na wygraną. Niestety tak sie nie stało, ostatni wyścig sezonu rozgrywany w ciężkich, deszczowych warunkach na torze w Brazylii, okazał się niepowodzeniem dla niemieckiej ekipy, jak dla Kubicy. Po licznych problemach w wyścigu, Polak był bez szans. Ostatecznie po dramatycznej walce, MŚ zdobył Lewis Hamilton, który wywalczył tytuł dosłownie na ostatnim zakręcie. MŚ konstruktorów wywalczyło Ferrari, głównie dzięki doskonałej jeździe w końcówce sezonu Felipe Massy  i problemów zespołu McLaren z niezawodnością bolidów.

Po zakończeniu sezonu natychmiast wszystkie ekipy zabrały się do pracy nad nowymi bolidami. Głównie za sprawą wymagających zmian technicznych. W sezonie 2009 postawiono na pracę i zdolności, nie na pieniądze, jak to było do tej pory. W ten sposób dano szanse biedniejszym zespołom na odbicie sie od dna i rywalizacji o najwyższe lokaty.

Jak juz wcześniej wspomniałem nadchodzący sezon, będzie sezonem zmian. Ograniczając wydatki postanowiono na proste budowy bolidów, oraz jak najmniejsze wydatki pieniężne. W rezultacie samochody wyglądają jak "kombajny", jak to powiedział MŚ Niki Lauda. To już nie będą te same samochody, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, oglądając wyścigi. W ubiegłych latach technika szła do przodu i z roku na rok bolidy były coraz piękniejsze i coraz szybsze. Teraz wszystko się zmieni...

Za nami juz testy w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech oraz Bahrajnie. Jak do tej pory żaden zespół nie chce ujawnić w pełni swojej broni. Każdy testuje jednak prawdziwą formę zespołów poznamy dopiero w Australii. Szkoda, że jak do tej pory wszystkie zespoły nie testowały wspólnie na jednym torze, bo mielibyśmy porównania czasowe. Ja jednak mam juz swoje typy na nadchodzący sezon i myślę, że właśnie te zespoły i ci kierowcy będą najgroźniejsi w sezonie 2009.

Walka o MŚ będzie bardzo wyrównana, jednak wydaje sie że największe szanse maja takie zespoły jak BMW, Ferrari, Renault oraz McLaren. Dlaczego ???

1. BMW Sauber

 Z lewej bolid na sezon 2009, z prawej z ubiegłego sezonu

Nowy bolid BMW wydaje się nie odstawać od innych jednak wydaje mi sie że niemiecka ekipa ma niesamowite rezerwy, jak do tej pory ukrywa swoją formę jednak już na początku sezonu pokaże na co stać nowy F109, tak jak to było w ubiegłym sezonie. Mówi się że BMW ma przewagę nad zespołami, ponieważ już w połowie sezonu 2008 zaczęli pracę nad nowym bolidem i systemem KERS, który pozwala zyskać 80 km więcej na okrążeniu. To oznacza że zespół zrobił krok naprzód przed innymi, co może przynieść skutki w postaci MŚ. Ponadto posiada dwóch znakomitych kierowców, którzy popełniają najmniej błędów w całej stawce.

 

2. Ferrari

Nowe Ferrari

Dużo mówi się o problemach Ferrari z przyczepnością i systemem KERS, jednak fakt jest taki, że właśnie czerwone bolidy były najszybsze na testach. Ja osobiście nie wierze w plotki o kłopotach. Może mają trudności, jednak to jest klasowy zespół, który nie potrafi zbudować złego bolidu. Może nie będzie najlepszy ale na pewno będzie się liczył w walce o tytuł.

3. Renault

Nowe Renault w zmienionych barwach

Renault jest tak naprawdę czarnym koniem sezonu. Nie wiadomo czego się spodziewać. Po średnim sezonie 2008, szefowie odgrażali się walką o tytuł w 2009. Jednak wszystko zaczęło się od problemów. Najpierw problemy ze zbudowaniem systemu KERS, utraty sponsorów w związku z kryzysem światowym (dotyka też inne zespoły) a teraz wiadomość, że główny sponsor zespołu ING nie przedłuży umowy sponsorskiej i wycofuje się z F1 po sezonie. Czy to doprowadzi do katastrofy w zespole ? Zobaczymy już 29 marca.

 

4. McLaren

Nowy McLaren, najładniejszy 

Brytyjski zespół jest w podobnej sytuacji co zespół Ferrari. Nikt nie potrafi jeszcze ocenić ich możliwości. Wydaje się, że to twardy przeciwnik dla BMW, ponieważ jest juz pewne, że także zastosują system KERS już od pierwszego wyścigu w Australii. Ponadto zespół zbudował najładniejszy bolid, który cieszy się zainteresowaniem mediów na całym świecie.

 Pozostałe bolidy

Toyota

Williams

Red Bull

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 628
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 652
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 730
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 616
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 643
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 870
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 418
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 409
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 682
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 571
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 664
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 585
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 457
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 496
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 435
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska