Login lub e-mail Hasło   

Wielcy, nieznani Polacy

Polacy w dziejach Świata niejednokrotnie odegrali ważne role. Jest jednak wielu wielkich i znanych, o których się nie mówi lub nie wie...
Wyświetlenia: 15.729 Zamieszczono 24/02/2009

W czasach, jakie mamy można zwątpić w wiele rzeczy. Szczególnie zagłębiając to, co prezentowane jest na tej stronie. Ponadto scena polityczna, emigracja, utarte nie zawsze słuszne stereotypy o nas – Polakach mogą sprawić, że wstydzimy się naszej polskości. Można zawsze podbudować się piękną historią, która rozpiera z dumy. Tylko tą dawną, za królów. Jednak jest wiele ważnych polskich aspektów na świecie, o których nie każdy wie…

Doceniani, ale czy na prawdę znani?

WARNER BROS. – Batman, Matrix, Harry Potteer.. Każdy kojarzy to logo i te filmy. Ale nie każdy wie, ze bracie Warner urodzili się na Mazowszu, jako Aaron, Szmul i Hirsz Eichelbaum i sprzedając cały swój majątek, czyli konia i zegarek ojca kupili projektor. Nie minęło 20 lat, jak powstała wytwórnia filmowa, która obecnie jest jedną z największych wytwórni na świecie i stanowi trzon największego światowego koncernu Time Warner.

MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) -  tej marki chyba też nie trzeba przedstawiać. Założycielem głównym MGM był Samuel Glodwyn, człowiek, który wymyślił konwencje filmową znaną powszechnie jako „western”. Samuel urodził się, jako Schmuel Gelbfisz w… Warszawie.


Hollywood powstało dzięki Polakom… dlaczego? Bo w tym narodzie drzemie potencjał, tylko w tym kraju z przyczyn „różnych” nie można go uwolnić. Dlatego ci ludzie uciekali. I dobrze zrobili. Roman Polański to kolejna taka postać, z tym, że jego polskie pochodzenie jest oczywistym i znanym faktem.

Kobiety z pewnością znają markę Max Factor. Profesjonalne serie kosmetyków stosowane przez stylistów filmowych, drogie, ale to cena wysokiej jakości. Uznawane na całym świecie za najlepsze. Założyciel – Max Factor Senior urodził się w 1877 roku w Łodzi, jako Maksymilian Faktorowicz w biednej rodzinie żydowskiej. Mając dziewięcioro rodzeństwa dość szybko zaczął pracować w drogerii, aptece i u dentysty, co dało mu możliwość eksperymentowania z kremami, perfumami, etc. Jako 20-latek otworzył własny sklep w Moskwie i z oddaniem zajmował się charakteryzacją aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego w Moskwie. Niedługo później wyjechał do USA gdzie otworzył sklep i zaczął współpracę z aktorami z Hollywood.
Maksowi zawdzięczamy obecnie słowo „make-up”. Swój sukces osiągnął dzięki umiejętnemu dobieraniu barw, które inaczej były utrwalane na emulsji światłoczułej, niż postrzega je oko ludzkie.
W tym roku minie 100 lat od ukazania się pierwszej linii kosmetyków Max Factor. Obecnie Firmę w 1991 roku przejęła amerykańska korporacja Procter & Gamble.


Patek Philippe & Co. to marka, którą powinni kojarzyć panowie. Patek słynie z produkcji najlepszych, najdroższych, najdokładniejszych i bardzo wyrafinowanych zegarków. Wysoka półka. Klienci Pateka to m.in.  królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, papież Pius XII, Walt Disney, Josip Broz Tito, Józef Stalin i prezydent Kwaśniewski.
Firmę Patek Philippe założył polski powstaniec Antoni Patek i francuski zegarmistrz Adrien Philippe. Nasz rodak, Patek herbu Prawdzic, urodził się w 1811 r. w Piaskach na Lubelszczyźnie. Walczył w powstaniu listopadowym. Po jego upadku wyruszył na Zachód - najpierw do Niemiec, a później do Genewy, wówczas wielkiego ośrodka rzemiosła artystycznego. Patek przez pewien czas uczył się malarstwa, potem skupił się na sztuce zegarmistrzowskiej.

Wielki konstruktor, którego zniszczyło państwo

A co jeśli dowiedziałbyś się, że Polska była w latach 70-tych pionierem w konstrukcji komputerów? Jacek Karpiński, polski inżynier, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera budował maszyny o architekturze tak zaawansowanej, że IBM potrzebował prawie 20 lat, by ją dogonić. Komputer był tani i niezwykle wydajny. Mógł wejść na szeroką skalę do użytku publicznego. Gdy amerykańskie mikrokomputery (mikro znaczy się nie taki, który zajmuje 2 wielkie szafy ;) ) posiadały 64kB pamięci komputer Karpińskiego miał 8MB! Wykorzystywał już zaawansowane adresowanie stronicowe i posiadał system operacyjny SOK (System Operacyjny Karpińskiego) i wspierał 11 języków programowania ( pierwszy IBM wspierał 2! ). Gdyby nie polityka partyjna, pecet, z którego teraz oglądasz tą stronę www mógłby wyglądać zupełnie inaczej, a Karpiński nie skończyłby w biedzie. Niestety komuniści zmarnowali pomysły jednego z najbardziej genialnych konstruktorów w historii Polski.

Jacek Karpiński w swoim pokoiku. Na monitorze jego zdjęcie z 1968 r. z komputerem KAR-65, fot. Henryk Przondziono

Jacek Karpiński w swoim pokoiku. Na monitorze jego zdjęcie z 1968 r. z komputerem KAR-65, fot. Henryk Przondziono

Osobiście wcale bym się nie zdziwił, gdyby nagonka była wspierana przez IBM, ponieważ gdyby Karpiński osiągnął cel, nie byłoby pewnie IBM, albo firma pracowałaby dla firmy Karpińskiego.
Zachęcam do poznania całej historii pana Jacka, wizjonera i specjalisty, który żyje obecnie w długach w małym wrocławskim mieszkanku. To na prawdę wielki człowiek.


http://www.pulsbiznesu.pl/Default2.aspx?ArticleID=ced27e66-bcf4-4ba2-988a-a37c03ec8515&readcomment=1&orderBy=up&page=1

http://www.manageria.pl/manageria/1,85811,5061578.html
http://wiadomosci.onet.pl/1513099,1292,1,1,zniszczyc_konstruktora,kioskart.html
http://www.historycy.org/index.php?s=0d9241896697c751a316e9771b152331&showtopic=33075&pid=274657&st=0&

Poprzednicy pana Jacka osiągnęli wiele i żyli w dostatku. Mało ludzi wie o nich, ale mieli kiedyś wszystko. W przypadku Karpińskiego zgubiła go miłość do Polski, bo chciał za wszelką cenę produkować komputery w naszym kraju, a wystarczyłoby skorzystać z propozycji Anglików… Piękne jest to, że są jeszcze tacy ludzie. Szkoda, że nieznani i niedoceniani.


Ja czuje się dumny.

rzuber


http://otworz-oczy.org

Możesz kopiować ten tekst pod warunkiem, ze podasz jego autora, oraz link do strony http://otworz-oczy.org

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1373
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1232
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 656
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 776
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 814
8
komentarze: 20 | wyświetlenia: 514
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 488
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pola Negri - Apolonia Chałupiec
Gdy była małym dzieckiem jej ojciec został aresztowany przez Rosjan i wywieziony na Sybir. W 1902 roku z matką przeprowadziła się do Warszawy. Ukończyła szkołę teatralną w Warszawie i zaczęła występować w Teatrach: Małym (w "Ślubach panieńskich"), Wielkim ("Sumurun", "Niema z Portici").Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" w 1914 r. Wystąpiła w filmach po ...  wyświetl więcej

  Bart Zet  (www),  24/02/2009

ale wstyd... sam pochodze z Sieradza a nie pisnąłem o Antku... mea culpa...

O... Czyli nie jestem jedyny z Sieradza na Eiobie.

Artykuł świetny - warto wiedzieć jak wiele świat zawdzięcza Polakom i że Polacy to wcale nie leniwy naród, tylko nasza historia tak się układa, że "najwięksi" by osiągnąć sukces muszą wyjeżdżać za granicę.

  hexon,  26/02/2009

Cóż a może mi ktoś wymieni parę Żydów urodzonych w Polsce , którzy wyemigrowali i nie pisali o sobie że są narodowości Żydowskiej tylko Polskiej bo mi nie przychodzi do głowy...

Zbigniew Brzeziński
Urodzony w Warszawie w 1928 roku, Zbigniew Brzeziński był doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa w latach 1977-1981. W 1981 został odznaczony przez prezydenta Medalem Wolności za wkład w normalizację stosunków amerykańsko-chińskich, tworzenie amerykańskiej polityki bezpieczeństwa oraz za zaangażowanie w walkę o prawa człowieka.

Kazimierz Pułas

...  wyświetl więcej

oni wszyscy są pochodzenia żydowskiego?

  Bart Zet  (www),  27/02/2009

artykuł rozszerzono i uzupełniono: http://otworz-oczy.org/?p=327Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska