Login lub e-mail Hasło   

Ile kosztuje informacja?

W Polsce funkcjonują 34. Archiwa Państwowe. Biorą pod uwagę wszystkiego Oddziały i Ekspozytury - ponad 80. placówek, w których możemy uzyskać informacje i materiały archiwalne..
Wyświetlenia: 1.263 Zamieszczono 06/03/2009

W Polsce funkcjonują 34. Archiwa Państwowe.
Biorąc pod uwagę wszystkie Oddziały i Ekspozytury - ponad 80. placówek, w których możemy uzyskać informacje i materiały archiwalne do samodzielnego przeszukiwania.
Zanim jednak zdecydujecie się na podróż do Archiwum, proponuję zapoznać się z zasadami korzystania z zasobów i... cennikiem:)
Warto pamiętać, że archiwa udzielają także odpowiedzi drogą pocztową.

Poniższe dane zostały opracowane na podstawie Zarządzeń NDAP oraz informacji zawartych na stronach archiwów.

1. WARUNKI KORZYSTANIA Z ARCHIWÓW, czyli co każdy wiedzieć powinien

Udostępnianie archiwaliów odbywa się w pracowniach naukowych, zawsze w dniach i godzinach określonych indywidualnie przez każde archiwum.

Informacji możemy wyszukiwać osobiście (mamy do dyspozycji przewodniki po zasobie i zespołach, spisy zdawczo-odbiorcze, spisy i inwentarze zespołów, repertoria, skorowidze, sumariusze, indeksy, informatory, katalogi tematyczne i komputerowe bazy danych), lub za pośrednictwem pracowników archiwum (na nasze zlecenie)

Osobiste korzystanie z akt:
- osoba zamierzająca skorzystać z archiwaliów musi dokonać najpierw zgłoszenia (wypełnić wniosek/formularz zgłoszeniowy)
- materiały archiwalne udostępniane są po upływie 30 lat od daty ich wytworzenia (wcześniej tylko za zgoda Dyrektora Archiwum), a akty stanu cywilnego po upływie 100lat (wtedy przekazują je archiwa Urzędów Stanu Cywilnego)

Kwerendy (poszukiwania dla instytucji lub osób prywatnych):
- zazwyczaj przeprowadzane bezpłatnie lub za opłatą skarbową
- poszukiwania genealogiczna (tzn. kwerendy genealogiczne) i majątkowe są płatne wg cennika obowiązującego w danym archiwum (o cenach będzie za chwilę)

2. CENNIK USŁUG, czyli co każdy wiedzieć musi:)

Udostępnianie archiwaliów we wszystkich archiwach odbywa się bezpłatnie, ale... istnieje szereg usług (zwanych dodatkowymi) za które pobierana jest opłata (nie mylić z opłatą skarbową:)) A żeby było jeszcze ciekawiej - każde archiwum posiada własny cennik.

Jeszcze jedna ważna kwestia - cenniki archiwum różnią się nie tylko wysokością pobieranych opłat, ale także zakresem świadczonych usług. I tak, w jednym archiwum opłata np. kserokopie będzie dotyczyła jednej strony, w drugim - kartki lub całego dokumentu. Warto zwrócić na to uwagę.

Poniżej najczęściej wybierane formy usług i ich ceny (podane wartości stanowią średnią wartość opłat pobieraną za poszczególne usługi)

Usługi reprograficzne

1. Kserokopie - w zależności czy sporządzamy kopię oryginału czy mikrofilmu, w jakim formacie i jakie obieramy parametry, czyli czy w kolorze, czy czarno-białe itd. - 2-18 zł./stronę

2.Skany - podobnie - oryginał/mikrofilm, format, liczba dpi (najdroższe pliki bez kompresji) - 2-120 zł./stronę

3.Wydruk ze skanów - od 1zł. / stronę

Istnieje możliwość wykonania uwierzytelnionych kserokopii, równorzędnych w obrocie prawnym z zaświadczeniami, oczywiście za "drobną opłatą" - ok. 50% ceny podstawowej

4.Fotografia cyfrowa - w zależności od parametrów, czyli sepie/kolor/czarno-białe i rozdzielczości - 10-40zł.

Samo przygotowanie materiałów do filmowania lub fotografowania własnym sprzętem przez zainteresowanego - ok. 20 zł. (dla celów komercyjnych 50zł.)

5.Odpisy i wypisy - w zależności czy z druku/maszynopisu, czy z rękopisu - 10-30 zł./stronę.
Przekład z języka obcego ok. 40 zł. za stronę.

Uwierzytelnienie - koszt. ok. 30% ceny podstawowej.

Opłaty skarbowe - pobierane za zaświadczenia (w tym uwierzytelnione kopie i odpisy dokumentów) oraz za złożone pełnomocnictwa
- wydanie zaświadczenia o dokonywanych w księgach Stanu Cywilnego wpisach lub o ich braku oraz zaświadczenia o zaginięciu lub zniszczeniu księgi Stanu Cywilnego - 24 zł.
- wydanie pozostałych zaświadczeń ( z innych dokumentów) oraz sporządzanie odpisów uwierzytelnionych z akt stanu cywilnego - 26 zł.
- poświadczenia zgodności duplikatu, wyciągu, wypisu lub kopii, od każdej pełnej lub zaczętej strony - 5 zł.
- złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury (jego odpis, wypis lub kopia), od każdego stosunku pełnomocnictwa, także pełnomocnictw substytucyjnych - 17 zł.

Inne opłaty
1.Realizacja zamówienia w krótszym terminie - na wniosek zamawiającego, zamówienie może zostać zrealizowane w terminie krótszym niż wynika to z terminarza zamówień - 100% ceny podstawowej
2.Kwerendy - opłata za poszukiwanie materiałów, w przypadku gdy użytkownik nie wie dokładnie o jaką jednostkę archiwalną chodzi i nie potrafi wskazać sygnatury - od 30 zł./każda rozpoczęta godzina
3.Koszty pocztowe i bankowe - koszty przesyłki oraz kwoty opłat pobieranych przez bank od Archiwum, z tytułu przeprowadzenia operacji związanych z zapłatą
4.Waluty obce - w rozliczeniach z zamawiającymi przebywającymi za granicą dopuszczalne jest wnoszenie opłat w walucie EURO lub USD (dolar amerykański), przelewem na rachunek bankowy danego Archiwum, według średniego kursu NBP, obowiązującego w dniu zgłoszenia.

ZNIŻKI:)
- najczęściej stosuje się zniżki w wysokości 60% cen podstawowych na usługi reprograficzne, świadczone na rzecz pracowników naukowych, studentów, pracowników archiwów państwowych, w związku z prowadzonymi badaniami naukowymi:
- zniżkę stosuje się do zamówień nie przekraczających 100 szt. kserokopii lub 20 skanów (fotografii cyfrowych) wykonanych w okresie 12 miesięcy.

 

CIEKAWE LINKI dot. tego artykułu:
Wszystkie Archiwa w Polsce
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych - oficjalna strona

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 619
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 720
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 636
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 864
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 597
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 563
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 428
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 402
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 489
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 452
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 466
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 767
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 410
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska