Login lub e-mail Hasło   

Prezentacje maturalne - egzamin ustny z języka polskiego

Myśląc o zabieraniu głosu na forum, należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: mówca postrzegany jest w sposób całościowy.
Wyświetlenia: 1.892 Zamieszczono 10/03/2009

Prezentacje maturalne z języka polskiego

Matura ustna wiąże się z małym problemem, który dotyczy nas wszystkich, mianowicie okazuje się, że większość ludzi w naszym społeczeństwie ma problem z publicznym zabieraniem głosu. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z poniższym artykułem, który pochodzi ze strony: Prezentacje maturalne sztuka przemawiania, mam nadzieję, że pomoże on Państwu w przezwyciężeniu stresu związanego z egzaminem ustnym z języka polskiego. Jeśli rozpoczniesz przygotowania odpowiednio wcześnie oraz będziesz miał dobrą prezentacje maturalną nic nie może stanąć na Twojej drodze ku uzyskaniu doskonałego wyniku.

Ogromną część komunikatów odbieramy zmysłem wzroku. Nie tylko więc słowa budują wizerunek mówcy. Na to, jak go odbieramy, składa się o wiele więcej, pozornie drugoplanowych czynników. Nie sposób ich pominąć w działaniach zmierzających do wykształcenia postawy dobrego mówcy. Albert Mehrabian w swoich badaniach nad składnikami procesu komunikacyjnego, oszacował, iż komunikowanie prezentuje układ: 7%, 55%, 35%, 3% . Co to oznacza dla każdego, kto przemawia publicznie i wchodzi z odbiorcą w interakcję?

Jeśli 7% komunikatów stanowi słowo, to winniśmy w sposób niezwykle precyzyjny tak nim operować, by być zrozumiałym dla naszego słuchacza. W tajemniczych 35% zawiera się ta część komunikatu, która potrafi zdradzić nasze intencje. Ton głosu buduje mosty w komunikacji, ale też może stawiać wysokie mury. Musimy się nauczyć świadomie go w wystąpieniach publicznych modulować. Równie baczną uwagę mówca zobowiązany jest poświęcić warstwie komunikowania niewerbalnego, wyrażającego się m.in. poprzez gest, mimikę, mowę ciała, proksemikę.

I choć w kryteriach oceniania egzaminu maturalnego nie ma zapisu na temat wartościowania elementów niewerbalnych komunikatu, brak biegłości w tym zakresie odciśnie się piętnem na sposobie wygłaszania prezentacji. Zamiast jasnej i czytelnej mowy, komisja wysłucha wystąpienia, w którym mówca, machając rękoma, oddawać będzie treść tego, co powinien powiedzieć, uznając na dodatek, że czyni właściwie i wypowiedź była pełna i wyczerpująca.

Na postawę mówcy zwracali już uwagę Arystoteles, Kwintylian oraz Cyceron. Pierwszy z nich objawił się jako baczny obserwator psychologicznej strony wystąpień. Arystoteles był świadom wpływu środków językowych na zachowanie słuchacza. W mniemaniu tego mistrza retoryki, nieodzowną cząstką mówcy jest także żonglowanie słowem. Kwintylian, dopełniając ów starożytny wizerunek mówcy utrzymuje, że aby zostać dobrym retorem, należy zdobywać systematycznie wiedzę na temat publicznego zabierania głosu, kształcić swoją postawę jako człowieka, prezentować wiedzę ogólną i szukać możliwości ćwiczenia pod bacznym okiem mistrzów. Zadbaj o to, by przygotować się do egzaminu i stworzyć dobrą prezentacje maturalną na maturę ustną.

Trzymam kciuki za maturzystów!

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 475
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 263
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 666
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 303
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2457
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1027
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141771
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239697
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111135
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122166
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska