Login lub e-mail Hasło   

Plusy i minusy żarówek LED

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://ciekawnik.pl/content/view/385/
Oświetlenie oparte na technologii LED powoli podbija rynek.
Wyświetlenia: 24.195 Zamieszczono 10/03/2009

Żarówka LEDOświetlenie oparte na technologii LED powoli podbija rynek. Nawet światowe potęgi, takie jak General Electric czy Philips przyznają, że za 10-15 lat diody LED będą z dzisiejszych 5% stanowiły 95% obrotu w branży oświetleniowej. Obecnie jedyną przeszkodą w większej ekspansji jest wydajność diod, tzn. ich jasność świecenia - większość żarówek LED dostępna na rynku nie odpowiada mocy świecenia tradycyjnej żarówki 50W. Szacuje się jednak, że za około dwa lata uda się zwiększyć wydajność diody ponad dwukrotnie. Póki co, tam, gdzie nie jest potrzebna większa moc z powodzeniem można zastosować oświetlenie LED zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Korzyści związane ze stosowania oświetlenia diodowego, w tym żarówek diodowych LED:

  • energooszczędność i proekologiczność. Żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła mogącym być stosowanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Teoretycznie bowiem cała dostarczona energia jest zamieniana na światło - są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek oraz dwukrotnie od żarówek energooszczędnych. Oświetlenie LED coraz częściej można spotkać w instalacjach świetlnych w Polsce, a w przypadku USA w Kalifornii w 100%. O zużyciu prądu możesz przeczytać w ciekawniku pt. Ile płacisz za prąd.
  • odporność i bezpieczeństwo. Generalnie diody LED są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Światło emitowane przez żarówki diodowe jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Ponadto, diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.
  • minimalna emisja ciepła. Żarówki LED praktycznie się nie nagrzewają.
  • trwałość. Żarówki LED świecą ponad 100 tysięcy godzin czyli ok. 11 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 600 godzin, a żarówek energooszczędnych około 6000 godzin. Należy jednak zaznaczyć, że sprawność świecenia diody z czasem maleje - po 50 tysiącach godzin ilość emitowanego światła zmniejsza się o połowę. UWAGA: Diody LED mają zerową bezwładność na skoki napięcia, które dość często zdarzają się w polskiej sieci energetycznej - mogą one powodować ich trwałe uszkodzenie, dlatego należy je zabezpieczyć specjalnymi niskonapięciowymi zasilaczami. Bez tych urządzeń odradzamy zakup żarówek LED.
  • inne. Diody LED mogą być produkowane w dowolnej barwie a oświetlenie z diod może być dowolnie kształtowane - obie te cechy dają ogromne możliwości związane z ich zastosowaniem.

 

O czym powinniśmy pamiętać?

Współcześnie, zamienniki LED produkowane są dla wszystkich popularnych gwintów i trzonków opraw oświetleniowych. Na rynku dostępne są również żarówki LED wyglądające jak zwykłe żarówki typu soft-tone. Jedynym ograniczeniem w zastosowaniach jest ilość światła jaką dają żarówki LED, które są porównywalne z żarówkami halogenowymi. Oznacza to, że 3W dioda daje tyle światła co 30W żarówka halogenowa. Koszt żarówek diodowych jest porównywalna do cen żarówek energooszczędnych. Więcej na temat żarówek energooszczędnych można przeczytać w ciekawniku pt. Żarówki energooszczędne - za i przeciw.

Oświetlenie diodowe ma obecnie bardzo uniwersalne zastosowania. Począwszy od profesjonalnych systemów oświetlenia obiektów, poprzez iluminacje i dekorację wnętrz, eksponatów, aż do latarek i tablic reklamowych.

Różne diody


Dla ciekawych

Co to są LED? Light Emitting Diode, dioda świecąca, weszła do produkcji w latach sześćdziesiątych w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, który jest uważany za jej wynalazcę. Dioda zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni.


Tomasz Tomaszewski
ciekawnik.pl - warto wiedzieć!
ciekawnik.pl to platforma, której celem jest budowanie natchnionego i bardziej świadomego społeczeństwa wiedzy

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61431
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31562
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32882
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63971
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65380
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23585
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29298
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28821
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23969
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26526
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26910
 
Autor
Dodał do zasobów: Verona
Artykuł  jalonek,  13/04/2009

a gdzie minusy obiecywane w temacia ?

wnioskuję że :
-słaba moc świecenia (aktualnie dostępnych )
-cena (aktualnie dostępnych 2zł -100W odpowiednik takiej żarówki led(800lm-9Wbarwa ciepła) to koszt 140zł plus wysyłka, trzeba jeszcze policzyć ze 250lm wystarcza na ok 1m^2 w mieszkaniu)
-podatność na zakłócenia z sieci - konieczność stosowania nisko napięciowych zasilaczy
-sprawność świecenia diody z czasem m ...  wyświetl więcej

Bardzo ciekawy artykuł.Uważam że żarówki energooszczędne powinny zniknąć,ponieważ są bardzo trujące dla środowiska i bardzo niebezpieczne po stłuczeniu.Jest wielki kłopot z ich utylizacją.A diodowe,super bezpieczne,i estetyczne.Myślę że wymiana na żarówki LED może potrwać u nas wiele lat.

Tak sobie myślę że to wszystko jest wynikiem krzyku nad zanieczyszczonym środowiskiem tak jak to miało i ma miejsce z plastykowymi reklamówkami. Oczywiście idea .... ale aby wnętrze domu było dostatecznie oświetlone żarówkami energooszczędnymi to mamy dosyć spory wydatek a problemów czasami bez liku. Sama zanim kupiłam kilka opraw z diodami to sprawdziłam parę w sklepie i okazywało się że nie świe ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska