Login lub e-mail Hasło   

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zprawejstrony.pl/jak-wybrac-dobra-szkole/
Szybki rozwój w niemal wszystkich dziedzinach wymusza na nas ciągłe życie w pośpiechu i nieustanne przyspieszanie. Chcąc wszędzie zdążyć korzystamy z coraz to szybszych m...
Wyświetlenia: 1.281 Zamieszczono 15/03/2009

    Szybki rozwój w niemal wszystkich dziedzinach wymusza na nas ciągłe życie w pośpiechu i nieustanne przyspieszanie. Chcąc wszędzie zdążyć korzystamy z coraz to szybszych metod przemieszczania się. Gdy rower lub autobus przestają wystarczać warto pomyśleć o zrobieniu prawa jazdy. Podjęcie decyzji o posiadaniu tego dokumentu jest pierwszym i najłatwiejszym krokiem. Dalej, niestety, jest już trochę gorzej. Dzieje się tak dlatego, że egzamin państwowy na prawo jazdy jest częścią wielkiego biznesu, którego zadaniem jest wyciągnięcie od każdego jak największej ilości gotówki. Ale po kolei.

    Pierwszym czynnością, która czeka przyszłego kierowcę, jest wybranie odpowiedniego ośrodka nauki jazdy. Wybór jest wielki, prawie w każdym średniej wielkości mieście ośrodków jest kilkanaście, nie mówiąc już o miastach większych, gdzie naukę jazdy można spotkać niemal na każdym rogu. Jednak ośrodek ośrodkowi nierówny!

Aby podjąć właściwą decyzję, możesz szukać informacji na forach internetowych, możesz odwiedzić kilka szkół nauki jazdy i na miejscu dowiedzieć się, jak kurs jest przeprowadzany. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest jednak zasięgnięcie informacji wśród znajomych. Na pewno w swoim otoczeniu znajdziesz mnóstwo osób, które robiły kurs niedawno albo robią go teraz i koniecznie zapytaj o ich opinie na temat konkretnego ośrodka.

Informacje, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

  • Jak długo konkretna szkoła jest na rynku?

Unikaj takich, które dopiero powstały, bo najczęściej na początku istnienia stawiają na ilość kursantów, a nie na jakość szkolenia. (Chociaż, oczywiście, mogą być odstępstwa od tej reguły.)

  • W jaki sposób odbywają się zajęcia teoretyczne?

Większość szkół podchodzi do tego bardzo nieprofesjonalnie. Najczęściej teoria jest nudna i omijana przez kursantów szerokim łukiem. Warto poszukać szkoły, która ma dobrych wykładowców, bo nieznajomość przepisów może się później okazać zgubna.

  • Ilu instruktorów i ile samochodów posiada dany ośrodek?

Im więcej samochodów, tym mniejsza szansa, że będziesz miał odwoływane jazdy w przypadku jakiejś awarii. Tak samo ma się sprawa jeśli chodzi o liczbę instruktorów.

  • Czy będziesz jeździł z jednym czy z kilkoma instruktorami?

Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Gdy jeździsz z jedną osobą przychodzi taki moment, że instruktor uodparnia się na Twoje najczęstsze błędy. Przestaje je zauważać albo nie chce mu się zwracać uwagi ciągle na to samo. Z drugiej strony, taki instruktor zna Cię dobrze i wie, na czym się skupić na jazdach.

Jeżdżąc ciągle jednym samochodem przyzwyczajasz się do jego działania. Przyzwyczajasz się do czułości hamulca, sprzęgła. Może się to zakończyć problemami z ruszaniem oraz zbyt ostrym hamowaniem na egzaminie.

Jeżdżąc z kilkoma instruktorami na kilku samochodach będziesz mógł lepiej opanować pracę sprzęgła. Każdy z instruktorów zwróci Twoją uwagę na inne aspekty jazdy, przez co będziesz mógł nauczyć się więcej.

  • Czy będziesz jeździł samochodem z silnikiem benzynowym czy dieslem?

Koniecznie wybierz benzynę! Co prawda dieslem jeździ się o wiele łatwiej (płynniej i nie gaśnie przy ruszaniu), jednak do nauki tylko benzyniaki! Praktycznie we wszystkich WORDach egzaminy zdaje się na silnikach iskrowych i jeśli jeździłeś tylko dieslem na kursie przygotuj się na ciągłe szarpanie lub gaśnięcie przy ruszaniu, a w konsekwencji oblanie egzaminu.

  • Cena.

Dla niektórych – kryterium decydujące. Zazwyczaj cena = jakość, więc zastanów się, czy opłaca się robić kurs gdzieś, gdzie jest bardzo tanio, a potem kupować dziesiątki godzin doszkalających przed egzaminem, które zazwyczaj już takie tanie nie są.

 

Gdy już podejmiesz decyzję nie pozostaje Ci nic innego jak być wytrwałym i nie poddawać się, nawet jeśli na początku nie idzie za dobrze. Prowadzenie samochodu jest czynnością złożoną i nie wszyscy od początku dobrze sobie z nią radzą. Tak jak w większości sytuacji i tutaj sprawdza się zasada, że trening czyni mistrza. Aby nauczyć się jeździć jak najszybciej nie rób długich przerw między lekcjami. Optymalne rozwiązanie to dwa, trzy razy w tygodniu. Staraj się wszystkie czynności w samochodzie wykonywać powoli i dokładnie. Gdy czegoś nie zrozumiesz nie bój się prosić instruktora o powtórzenie, nawet kilkukrotne, jak to zrobić.

Po skończonym kursie jak najszybciej zapisz się na egzamin, (ale to temat na osobny artykuł), dokup jazdy doszkalające i nie łam się, jeśli od razu się nie powiedzie. Mało kto zdaje za pierwszym razem.

Podobne artykuły


22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11352
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10221
52
komentarze: 50 | wyświetlenia: 12707
36
komentarze: 41 | wyświetlenia: 12828
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5643
34
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3004
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6814
33
komentarze: 72 | wyświetlenia: 4440
32
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3396
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20076
30
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3336
26
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1377
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4299
25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1645
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jestem świeżo po tych "przyjemnościach" i cieszę się niezmiernie, że mam to już za sobą. I jazdy, i egzamin... bo nic do przyjemnych nie należało. No... może uciesz z tego, że umiem jeździć i radość po zdanym egzaminie :) Udało się za 2gim razem, więc wybór szkoły chyba nie był chybiony. Przerobiłam trzech instruktorów i właściwie niezawodny sposób przejechania łuku na egz. zdradził mi ostatni... tzn. "brak sposobu". I to dopiero kilka dni przed 2gim egzaminem... ;]Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska