Login lub e-mail Hasło   

Przyczyny zbyt wolnego czytania

Kilka podstawowych błędów popełnianych przez nas przy czytaniu.
Wyświetlenia: 3.104 Zamieszczono 20/03/2009

Szybkie czytanie to dzisiaj kluczowa umiejętność w biznesie i nauce. Internet oferuje ogrom informacji, które nie zawsze jesteśmy w stanie przyswoić. Dzisiaj już praktycznie nie ma żadnej alternatywy, trzeba czytać szybko by nie zostać z tyle.

Wielki natłok informacji rozpoczął się około 40 lat temu. Nasi rodzice czy dziadkowie nie mieli tego problemu co my. Żyjąc w społeczeństwie informacyjnym umiejętność szybkiej nauki, selekcjonowania informacji i późniejszego ich wykorzystania jest niezbędna.

Większość osób uczęszczających na kursy szybkiego czytania boryka się z tymi samymi problemami. Rozwiązanie ich dramatycznie zwiększa prędkość czytania. Oto one.

Mała lub częściowa koncentracja to oczywista przyczyna wolnego czytania. Niemożność skupienia uwagi zaburza naturalny rytm czytania, sprzyja także naturalnej tendencji cofania się do już przeczytanych partii tekstu. Niektórzy ludzie są w stanie czytać tylko w idealnych warunkach, tj. ciszy i porządku gdzie nic by ich nie rozpraszało. Uzyskanie takich warunków nie zawsze jest możliwe.

Małe umiejętności manualne powodują, że gałka oczna wykonuje zbyt wiele niepotrzebnych ruchów. Oczy często "gubią" miejsce w którym właśnie czytamy i cofają się do już przeczytanych informacji.

Słaba motywacja jest wrogiem działania w każdej dziedzinie, nie tylko w szybkim czytaniu. Chyba każdy doświadczył tego zjawiska: siadamy do książki i już po paru stronach idzie nam to coraz trudniej, myśli uciekają na sto innych tematów, rozumiemy coraz mniej z tego co czytamy. Prowadzi to także do bardzo niekorzystnego powtarzania przeczytanych fragmentów. Przy wyjątkowo trudnych lub nudnych tekstach niektórzy potrafią "zawiesić" się i czytać w kółko ten sam akapit lub zdanie.

Czytanie na głos, chociaż tak zwykło się kiedyś uczyć w szkole istotnie spowalnia tempo czytania. Dzieje się tak ponieważ jesteśmy w stanie czytać na raz całe linijki a po treningu nawet całe akapity jednym rzutem oka. Wypowiadanie czytanych słów jest procesem o wiele wolniejszym niż ich przetworzenie i zrozumienie. Kłóciłbym się także z tezą, że głośnie czytanie zwiększa zrozumienie tekstu.

Kolejnym częstym błędem jest staranie się zrozumienia wszystkiego na 100%. Prowadzi to do przerw, sprawdzania informacji w innych źródłach, wracania do przeczytanych partii tekstu. Jest to działanie nieprawidłowe ponieważ nie wszystkie informacje są ważne i kluczowe do zrozumienia całości. Rozwodząc się nad nieistotnymi szczegółami tracimy czas i energię.

Co zrobić by wyeliminować te przeszkody? Napiszę o tym już niedługo na moim blogu. Dodaj kanał bloga do swojego czytnika RSS by nie przegapić kolejnego artykułu.

--
Rozwiń Skrzydła - blog autora artykułu

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 802
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 736
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 951
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 597
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 994
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142236
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242594
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112319
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122567
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska