Login lub e-mail Hasło   

What the bleep do we know

No tak zacząłem od Gödla, a skończyłem na Sokratesie i mnie skasowali. No to ja nie będę złośliwy i powiem Bóg zapłać! Ale dzięki za słowa yersis...
Wyświetlenia: 3.256 Zamieszczono 25/03/2009

 

 Rozwój nauki

WHAT THE BLEEP DO WE KNOW?

No tak zacząłem od Gödla, a skończyłem na Sokratesie i mnie skasowali. No to ja nie będę złośliwy i powiem Bóg zapłać! Ale dzięki za słowa yersis:
Długi artykuł ;] Choć ciężko się z nim nie zgodzić ;]
Mam nadzieję, że nie chodzi o ilość, ale o jakość i dlatego proponuję:

Przeczytajcie co było w nim zawarte: "Co my tak na prawdę wiemy?
Na każde pytanie jest odpowiedź. Tak nie jest. Są problemy nierozstrzygalne. Gdzie jest źródło tego problemu? W języku. Im więcej wiemy, tym więcej wiemy, że coraz więcej jeszcze nie wiemy... Tak się rozwija nauka. I wszystko to co wiemy ma swoje granice, poza które nie sięgamy, a te granice mogą być źródłem tego co znamy, czyli nic nie znamy i nic nie wiemy! Wiem, że nic nie wiem! Czyli od Gödla do Sokratesa jeden krok... ;)"

Skasujcie ten artykuł, błagam, bo inaczej pęknę ze śmiechu! ;D Cenzura w XXI wieku źle się kojarzy i powiem tylko, że ona jest. A dowodem na to jest skasowanie mojego ostatniego artykułu, który w sposób bardzo istotny udowodnił, że tylko głupi człowiek może kasować tak daleko idące wywody, że od Gödla do Sokratesa jeden krok. Ci którzy czytali mój poprzedni artykuł, wiedzą o co chodzi.

Czytam właśnie Rudolfa Steinera i szkoda, że tak krótko żył, został otruty, tylko dlatego, że głosił własne poglądy na świat, które się komuś nie podobały. Jeżeli zabraknie wolności słowa, zwyciężać zaczną pięści i głupota, a o to niektórym rządzącym chodzi. Był taki film: WHAT THE BLEEP DO WE KNOW?

Może nie wszystko było tam na najwyższym poziomie, ale film wywarł na mnie duże wrażenie. Mówił głównie o fizyce kwantowej i jej osiągnięciach i wpływie samego człowieka na przebieg doświadczenia fizycznego. Jednym słowem dało się zauważyć, że chodzi o kreatywność! To jest to co kojarzymy z człowiekiem, ludźmi, a jeżeli tak jest, to co dopiero się dzieje z kreatywnością w stosunku do istot doskonalszych niż człowiek? A mógłbym wymienić sporo istot duchowych, jest ich przecież cała hierarchia, nie wspominając samej Trójcy Św..

Nie wiemy na czym polega duchowość i nie rozumiemy duchowości. Nie wiemy z jakich najmniejszych cegiełek zbudowany jest świat (bo atom - nie podzielny, jest przecież podzielny), nie wiemy, dlaczego żyjemy w ogromnym Kosmosie, na pyłku o ogromnym dla nas rozmiarze: Ziemii. Jaka jest historia ludzka, czy zostało coś z przeszłości, jakieś ślady dawniejszych bardziej rozwiniętych od naszej cywilizacji? Jaki jest cel i sens życia człowieka?

Dlaczego człowiek z takim trudem zdobywa Mądrość i pod koniec życia dowiaduje się, że jest głupi? Nie wiemy, czy istnieje darmowa energia i jeżeli tak, to jak ją pobierać. Nie wiemy, dlaczego zginęli Kurek i Kamiński, propagatorzy wiedzy i nauki w programie TV - Sonda. Nie wiemy czy nastąpi kiedyś koniec świata i kiedy to nastąpi? Czy istnieją inne istoty inteligentne podobne człowiekowi i czy stoją wyżej w rozwoju technicznym, niż my?

Nie wiemy, czy jakiekolwiek nasze wysiłki, a czasem dzieła geniuszu ostoją się, czy też przeciwnie przepadną wraz ze śmiercią ostatniego człowieka. Ale wiemy, że nic nie wiemy i to jest śmieszne i zarazem dramatyczne... Taki jest po prostu człowiek, ze swoją kondycją ludzką, pełen błędów i ograniczeń, błądzący, ale nigdy się nie poddaje i walczy o prawdę, aż skona. Albo zostanie skasowany. Te wywody są prawdziwe tylko w wąskim zakresie i dotyczą tylko osób, które się z nimi zgadzają. Osoby, które się z nimi nie zgadzają proszone są o użycie kasownika i nie czytanie tego tekstu aż do końca.

I przepraszam za uwagę :)

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 789
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 722
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 932
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 577
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 980
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142219
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242517
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112289
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122553
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Gratuluję bardzo dobrego artykułu. Taka jest rzeczywistość, wiemy, że nic nie wiemy.

  probus,  25/03/2009

A może to nie była cenzura a usunięcie spamu? Sądzisz , że zagroziłeś światu zestawiając Godla z Sokratesem?
A co do Steinera: głosił wiedzę tajemną , więc może niech zostanie tajemnicą. Natomiast istotne jest , by jego myśli rozwijać a nie utrwalać w jakiejś zastygłej, mistycznej i anachronicznej dzisiaj postaci. Oczywiście nie każdy to potrafi, więc chwała za samo jego przywołanie. Zachęcam więc np do wypowiedzi własnymi słowami, jak dzisiaj rozumiesz jego nauki. :)

Artykuł dobry, choć szkoda, że tytuł tylko po angielsku. W Polsce nie wszyscy muszą się tym językiem posługiwać. Wspominasz o usuniętym artykule a nie dajesz możliwości zapoznana się z jego treścią, co uważam za niesłuszne.
Do probus, A może jednak cenzura? Wiele na to wskazuje, to jest po prostu fakt, bo jeżeli artykuł nikogo nie obrażał, nie zawierał treści wulgarnych czy nawołujących do ...  wyświetl więcej

Dzięki, jak znajdę czas coś ciekawego na pewno jeszcze zamieszczę i sorki za tak krótką wypowiedź, zasługujecie na coś więcej! ;)

  probus,  25/03/2009

"Nie wiemy na czym polega duchowość i nie rozumiemy duchowości. " Coś na ten temat wiemy, nie tylko od strony ezoteryki. A temat np : inteligencja duchowa brzmi bardzo konkretnie. Może Cię zainteresuje mój artykuł "Duchowość. Czym jest? ", oraz następne: "Jesteśmy półbogami" oraz "Duchowa wielkość sztuki". To zejście z metafizyki na poziom realiów i humanizmu. Nie zawiedziesz się. :)

Dziękuję felcii55 za dodanie do ulubionych i miłe słowa. Tym kasowaniem artykułów bym się nie przejmował, zawsze gdzieś jest błąd ludzki. Ktoś potraktował tworzony na żywo artykuł jako gotowca i skasował. U probusa widzę zainteresowania podobnymi tematami, więc myślę, że będziemy nie raz dyskutowali na łamach eioba... Co do języka angielskiego, musiałem szybko wymyślić coś w zamian, po skasowaniu ...  wyświetl więcej

Idź prosto przez Bezbramną Bramę ....

NIE WIEM

- tam kryją się wszystkie odpowiedzi !

NIE WIEM

- tam kryją się wszystkie Tajemnice!

Wiem, że nic nie wiem. Mój rozum sięga dalej niż ja jestem w stanie zrozumieć. To co mnie tam prowadzi, to intuicje moralne. To co we mnie żyje jest Duchowością Wszechświata.

I z tym stwierdzeniem jak najbardziej się zgodzę :)

  hussair  (www),  26/08/2011

Krótko, a prawdziwie, Ziemowicie.

Rudolf Steiner:
"Prawda jest wysokim celem. Widać to choćby z tego, że w pożądanej formie odsłania się dziś człowiekowi tylko w pewnej ograniczonej zewnętrznej dziedzinie."

Znakomite.Pozdrawiam Serdecznie Teozofa

@Marcin Sznajder:
Dzięki Marcinie :) choć wolę się nie uważać za Teozofa, a raczej za człeka co prawd nie skrywa...

Tak,Sokrates był wielki"kiedy byłem młody myślałem, że wiem wszystko, gdy dorosłem zrozumiałem, że wielu rzeczy nie rozumiem, gdy zrobiłem się stary stwierdzam, że nie wiem nic"-wiem, że nic nie wiemhttp://eiba.pl/ekDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska