Login lub e-mail Hasło   

9 sposobów na szybsze czytanie

Jak zwiększyć szybkość czytania? 9 podstawowych informacji dla początkujących
Wyświetlenia: 2.591 Zamieszczono 29/03/2009

9. Przekartkuj książkę zanim zabierzesz się do czytania. Szybkie czytanie ma zastosowanie głównie w pracy i nauce. Czytanie dzieł literatury pięknej w ten sposób mija się z celem. Przed nauką warto przejrzeć spis treści, żeby zorientować się co nas czeka. Dobrym pomysłem jest także, zwrócenie uwagi na tytuły i informacje wyróżnione tłustym drukiem.

8. Podziel materiał na trzy kategorie: najważniejsze, średnio istotne i najmniej ważne. Na początku czytaj tylko fragmenty z pierwszej kategorii. Dzięki temu nauczysz się tego na najistotniejsze już na początku kiedy umysł jest najsprawniejszy i wypoczęty.

7. Bądź elastyczny. Szybkie czytanie zbyt trudnego tekstu może być błędem, bo niezrozumienie go będzie oznaczało powtórną lekturę, a to z szybką nauką nie ma nic wspólnego.

6. Czytaj zaraz po przebudzeniu. Wykorzystaj swój najlepszy czas, kiedy mózg pracuje na najwyższych obrotach. Zdolności zapamiętywania i koncentracji są wtedy najlepsze z możliwych.

5. Zamieniaj nagłówki w pytania. Każdy tytuł czy śródtytuł przeredaguj w pytanie, następnie w tekście szukaj na nie odpowiedzi. Ćwiczymy w ten sposób umiejętność skanowania tekstu w poszukiwaniu kluczowych informacji, ponadto cały czas pozostajemy skupieni na naszym zadaniu.

4. Nie używaj zakreślacza. Pomimo, że jest to bardzo popularna metoda nauki w znaczący sposób spowalnia tępo czytania. W praktyce oznacza to dwukrotne czytanie niektórych fragmentów, ciągła dekoncentracja i czas stracony na samą czynność podkreślania. W nowych książkach to co najważniejsze już jest w pewien sposób wyróżnione przez autorów podręcznika, więc dublowanie ich pracy nie jest potrzebne.

3. W miarę możliwości dowiedz się czegoś więcej na temat czytanego tekstu. Czytanie tekstu na zupełnie nieznany temat jest trudne i nużące. Wbrew pozorom przeczytanie np. artykułu z wikipedii przed właściwą nauką jest sporą oszczędnością czasu i energii.

2. Czytaj w odpowiednich warunkach. Odpowiednie oświetlenie i wywietrzony pokój to podstawy. Unikaj czytania w łóżku, biurko jest do tego celu o wiele bardziej odpowiednie. Warto zadbać o porządek w pomieszczeniu żeby nic nas nie rozpraszało.

1. Zapisz się na darmowy e-mailowy kurs szybkiego czytania. Da Ci on o wiele więcej szczegółowych informacji, nauczy podstawowych technik szybkiego czytania i pozwoli monitorować swoje postępy.

--
Więcej o szybkiej nauce przeczytasz w artykułach na blogu Rozwiń Skrzydła

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 486
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1144
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 286
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 670
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 324
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2477
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1036
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141781
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239765
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111164
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122174
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ad 9. Faktycznie uprzednie przejrzenie spisu treści poprawia szybkość czytania. Któz wymyślił podobny idiotyzm?
Ad 8. Mam podzielić tekst, który czytam po raz pierwszy na kategorie? To przyśpieszy moją technikę czytania? - To do dopiero jest bzdura!
Ad 7. " Szybkie czytanie zbyt trudnego tekstu może być błędem, bo niezrozumienie go będzie oznaczało powtórną lekturę" to po co czytać s ...  wyświetl więcej

Posypuję głowę popiołem ;) artykuł pisany na szybko i z myślą raczej o robotach wyszukiwarek bo dawno nie pojawiły się nowe linki do mojej strony. Wszystkie te argumenty mają sens jednak brakło mi czasu i chęci na wgłębianie się w temat, np.
- czytanie w łóżku jest błędem, ponieważ łóżko jest kojarzone z wypoczynkiem a nie z wytężoną pracą i jest to reakcja podświadoma
- studenci i u ...  wyświetl więcej

  yersis,  29/03/2009

Też do końca tego nie rozumiem ;] Jak można czytać rano? Jak można nie czytać leżąc! ;]

Rozumiem o co chodzi autorowi, że np. rano jesteśmy wypoczęci, skoncentrowani, ale nie bierze on pod uwagę naturalnych predyspozycji, przyzwyczajeń itd. To źle ;p

Ale wyzywać autora od cymbałów to trochę przesada ;] ??

Jeżeli ktoś w "powadze majestatu" prezentuje głupie treści, to albo prowokuje celowo, a tekst o szybkim czytaniu nie jest chyba właściwym do tego miejscem, albo jest cymbałem, który (przypomnę) "brzmi głośno, a wśrodku jest pusty". Można się z moją opinią nie zgadzać i mnie w czambuł potępiać (nawet w odwecie można mnie nazwać... jak się chce, nie dbam o to), ale pozostanę przy swoim zadaniu, bo u ...  wyświetl więcej

  yersis,  30/03/2009

Hehe ;]
Co ty taki nerwowy ;]
Też sądzę, że ten artykuł to klapa, więc wcale nie mówię żebyś zmieniał jakieś zdanie. Chyba mnie źle zrozumiałeś ;]

Wiesz cymbał to spore wyróżnienie, dlatego się czepiam ;]
Co do małej litery... to przyzwyczajenie ;]

Pozdrawiam.

Wcale się nie obrażam. Wczoraj pisałem komentarze po flaszce ze szwagrem, więc może są trochę ostre i nie ma w nich dystansu :) Nic nie mam ci za złe. Autor w sumie też niewiele mnie obchodzi. Oceniam tylko artykuł.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska