Login lub e-mail Hasło   

Google G1 vs iPhone

Coraz popularniejsze na światowym rynku, w tym i polskim, są smartfony, a więc iPhone, Google G1, Storm oraz Omnia. Tutaj przedstawione zostanie porównanie iPhone’a oraz G1.
Wyświetlenia: 5.464 Zamieszczono 04/04/2009

Coraz popularniejsze na światowym rynku, w tym i polskim, są smartfony, a więc iPhone, Google G1, Storm oraz Omnia. Tutaj przedstawione zostanie porównanie iPhone’a oraz G1. Nadają się one jednocześnie na prezenty, jak i jako telefony wielofunkcyjne dla samych siebie. Czasami G1 określany jest też jako T-Mobile G1 (w Polsce: Era G1 z Google), więc warto mieć tego świadomość.


Rozmiary iPhone’a wynoszą odpowiednio 116x62x12mm, a G1 118x56x17mm. Pod tym względem można by powiedzieć, że są one do siebie podobne. Ale sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku pozostałych funkcji obu modeli. Waga iPhone’a wynosi 133g, a T-Mobile G1 około 158g. W przypadku iPhone’a bateria wytrzymuje około 10 godzin rozmowy, a G1 tylko niecałe 7 godzin. Jednocześnie w trybie standy iPhone wytrzymuje około 300 godzin, a G1 prawie 319 godzin. Dane te pochodzą z zapewnień producentów i mogą się różnic nieznacznie z faktycznymi.
 Od tego momentu praktycznie rozpoczyna się już większe zróżnicowanie obu smartfonów. Mianowicie w przypadku porównywania pamięci model iPhone posiada 8GB lub 16GB. Z kolei Google G1 ma tylko 192MB z ewentualną możliwością powiększenia jej za pomocą kart microSD. iPhone posiada większą przekątną, bo aż 3,5cala, a G1 ma 3,2 cala. Z kolei jeśli chodzi o rozdzielczość to modele te posiadają taką samą, a mianowicie 320x480 pikseli. Oba modele mają kolorowe wyświetlacze, ale G1 posiada około 65 tysięcy kolorów, a iPhone około 16 milionów.


Jak do tej pory można by się pokusić o sformułowanie, że iPhone przoduje. Sytuacja diametralnie zmienia się w przypadku aparatu fotograficznego. iPhone posiada tylko dwa megapiksele i funkcję geotagging. Z kolei T-Mobile G1 ma na wyposażeniu 3,2 megapikseli, a także funkcje zoom i auto-focus. Okazuje się jednocześnie, że G1 jest o wiele wszechstronniejszy w posiadanych przez siebie funkcjach, jak również wyprzedza iPhone’a przy nawigacji i funkcjach klawiatury. Mianowicie G1 ma ekran dotykowy, klawiaturę QWERTY oraz trackball. Z kolei iPhone ma tylko ekran dotykowy multi-touch oraz akcelerometr.Oba modele posiadają UMTS. W kwestii systemów operacyjnych G1 działa na Androidzie, a iPhone na iPhone OS. Iphone posiada nieco szybszy procesor bo 620 Mhz, natomiast G1 528 Mhz.


Wśród funkcji dodatkowych na uwagę zasługują przede wszystkim różnice między tymi dwoma modelami, ponieważ one głównie decydują o wyborze danego telefonu komórkowego. I tak iPhone posiada odtwarzacz wideo, a G1 nie. Z kolei Google ma na swoim wyposażeniu system Java, a iPhone nie. Ponadto dla wielu użytkowników dodatkowe funkcje wiadomości wysyłanych i odbieranych odgrywają istotną rolę. Google G1 posiada funkcje MMS, przesyłania wiadomości obrazkowych oraz potwierdzenie dostarczenia SMS-a, a iPhone nie. Jednocześnie G1 nie posiada słownika T9 ani możliwości odbioru wiadomości sieciowych w przeciwieństwie do iPhone’a.
 

Ponadto w kwestii transmisji danych sposobem łączenia się owych smartfonów z komputerem wyglądają następująco: G1 używa złącza miniUSB, a iPhone specjalnego złącza USB. W kwestii przesyłu danych  G1 dokonuje tego poprzez łącze HSUPA, które jest nowocześniejsze i szybsze, a iPhone korzysta jeszcze z coraz powszechniejszego łącza HSDPA. Wśród pozostałych funkcji na uwagę zasługuje fakt, że G1 nie posiada takich funkcji, jak Timer, synchronizacja z MS Outlook oraz Stoper, które występują w iPhonie. Dodatkowymi aplikacjami wykorzystywanymi w poszczególnych modelach są między innymi: Google Maps oraz YouTube.


Tak jak na temat gustów się nie dyskutuję tak i kwestia wyglądu nie została w żaden sposób porównana. Wg mnie iPhone prezentuje się dużo lepiej.


Na zakończenie dodam, że zdecydowanie najsłabszą stroną iPhona jest aparat oraz brak lampy błyskowej. Ponadto trochę uciążliwe jest używanie iTunesa za każdym razem kiedy chcemy coś skopiować do pamięci telefonu. W przypadku drugiego z porównywanych telefonów, G1, największą jego wadą jest mała ilość pamięci wbudowanej. Kolejną porażką jest wymuszenie korzystania z serwisów Google przy synchronizacji danych. Brak możliwości synchronizacji bezpośrednio z komputerem jest dużym nietaktem. Ponadto brak obsługi wideo w telefonie. Miłośnikom filmów pozostaje YouTube.

Podobne artykuły


50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64097
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19854
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19799
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34359
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13250
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8955
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9383
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55427
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80033
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10850
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7417
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6917
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Czy możliwość stosowania wymiennie kart MicroSD (które są raczej tanie, bo 4GB karta kosztuje około 40 zł) nie jest wygodniejszym rozwiązaniem niż 8 czy 16 GB wbudowanej pamięci w Iphonie?

yć może G1 nie posiada słownika T9, bo jest wyposażony w klawiaturę QWERTY, ale istnieje też aplikacja Handcent SMS.

OLBRZYMIĄ zaletą obydwu telefonów jest możliwość instalowania na nich dodatkow

...  wyświetl więcej

Ogólnie żaden z tych telefonów mnie nie urzeka. G1 to pilot a iPhone jest średnio funkcjonalny. Czytałem tu i tam na temat iPhone i mogę szczerze napisać nie poleciłbym tego telefonu nikomu, chyba, że używa fona wyłącznie do lansu ale to i tak tylko w Polsce. Brak mms
Czego nie zrobimy z iPhone ( mogła zajść do tej pory modyfikacja oprogramowania, nie potwierdzam tych informacji, nie testow ...  wyświetl więcej

Chyba nigdy nie miałeś iPhone w ręce... Po 1 bateria trzyma nawet pracując ok 5 h z Wi-Fi to przynajmniej 18 godzin pracy, po drugie potwierdzenia dostarczenia sms jest jeśli się o to postarasz.
Również wgląd pliki systemowe mamy nawet z poziomu telefonu, synchronizacja jest również możliwa przez Wi-Fi...
Porównanie jakiegokolwiek ekranu dotykowego do ekranu iPhone jest mało użyteczn ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska