JustPaste.it

Transformacja Emocji i Wzorców, Metoda Tippinga

Każda nasza emocja powiązana jest z przekonaniami i wzorcami myślowymi.

Każda nasza emocja powiązana jest z przekonaniami i wzorcami myślowymi. Kiedy pojawia się jakaś sytuacja, interpretujemy ją korzystając z wcześniejszych doświadczeń i w zależności od naszej interpretacji pojawia się emocja. Nasza myśl wywołuje określoną reakcję emocjonalną w ciele. Zgodnie z tą emocją zmienia się nasza postawa, oddech, napięcie mięśni, przepływ krwi i energii.
W ten sposób wysyłamy cały czas sygnały do otoczenia i do innych ludzi, a otoczenie reaguje na nie i odpowiada nam.
Dzieje się to poza naszą kontrolą i w przeważającej części nieświadomie. W treści świadomej komunikatu, który chcemy przekazać, zawieramy zaledwie kilka procent informacji, cała reszta płynie poza naszym progiem świadomej percepcji.
Im bardziej jesteśmy zrównoważeni, autentyczni i żyjemy w zgodzie ze sobą, tym większa jest spójność pomiędzy naszym przekazem świadomym i nieświadomym, komunikacją werbalną i niewerbalną, a świat odbiera nas takimi jacy jesteśmy.
Kiedy jednak masz poczucie, że otoczenie cię nie rozumie, a nawet, że świat jest przeciwko tobie, prawdopodobnie wysyłasz sprzeczne informacje. Np. na poziomie świadomym pokazujesz, że ufasz ludziom, jesteś otwarty i przyjazny, podczas gdy na poziomie nieświadomym twoje ciało, gesty, ton głosu i inne subtelne, wysyłane wibracje, pokazują dystans i nieufność, a może nawet wrogość. Wtedy otoczenie odpowiada tym samym. Twój podświadomy przekaz jest wynikiem wyuczonych wzorców zachowań, reakcji emocjonalnych, wcześniejszych doświadczeń, mechanizmów obronnych, w większości wykształcanych już w dzieciństwie i "doskonalonych" w późniejszym życiu.

Wyobraź sobie, że pomylisz "Tutaj jest niebezpiecznie, zaraz coś się stanie."
Najczęściej emocją odpowiadającą na taką myśl jest strach. Pojawia się fizjologiczna reakcja lękowa, napięcie mięśni i postawa obronna, zamykająca do środka, być może skurczysz się, skulisz, a może przybierzesz pozycję ciała wyrażającą agresję, gotowość do ataku. Tak czy inaczej wysyłasz cały strumień niewerbalnych informacji odbieranych przez otoczenie.
Myśląc o sobie: "Nie dam rady, nie jestem dość dobry, nie uda mi się..." nieświadomie nastawiasz się na porażkę i blokujesz swoją energię do działania. Obawa przed popełnieniem błędu czy niewykonaniem zadania powoduje wewnętrzne napięcie i nieporadność, brak ochoty i mobilizacji, ogranicza naturalną swobodę, pewność i ekspresję ruchów. Z takim nastawieniem raczej będziesz szukać powodów, by zwlekać z podjęciem działań, a nawet jeśli je podejmiesz, nie przyniosą ci radości i satysfakcji. I prawdopodobnie, zgodnie ze swoimi przewidywaniami efekt będzie marny. W ten sposób potwierdza się twoja opinia o sobie samym: "Nie nadaję się do tego".
Tak działa samospełniające się proroctwo.
Wyobraź sobie taką sytuację: rano wchodzisz do pracy, spotykasz szefa, patrzysz na jego minę, która mówi ci ( - twoja interpretacja), że za chwilę będzie się o coś czepiał, albo czegoś chciał od ciebie. I szef rzeczywiście zachowuje się zgodnie z twoimi oczekiwaniami. A ty utwierdzasz się w przekonaniu "No tak, miałem rację, zawsze się mnie czepia..." Pewnie nie przyjdzie ci do głowy, że twoja racja wynika z faktu, że zadziałała samospełniająca się przepowiednia. Mówi ona o tym, że ludzie zachowują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Interpretując sytuację jako ostrzeżenie czy zagrożenie automatycznie przyjmujesz odpowiednią, wyuczoną postawę, wysyłając w ten sposób informację niewerbalną na którą szef nieświadomie reaguje i odpowiada.    

 Transformacja.gi  

Czy wiesz, że poprzez słowa wyrażamy tylko kilkanaście procent informacji, a reszta komunikacji odbywa się na poziomie niewerbalnym. Poprzez mimikę, gesty, wyraz oczu, ton głosu, intonację, postawę ciała.
Wysyłamy te informacje w większości nieświadomie i także w ten sposób je odbieramy. Nawet znając zasady mowy ciała i tak nie zapanujesz w pełni nad przekazem niewerbalnym. Próbując wyrazić coś innego niż myślisz czy czujesz przestajesz być autentyczny. Ludzie w naturalny sposób potrafią odczytać język ciała i wykryją sztuczność. Im większą ktoś ma rozbieżność pomiędzy tym co mówi, a tym co pokazuje jego postawa, tym gorzej jest odbierany przez otoczenie.
Najlepszym sposobem, jest więc zmienić swoje nastawienie. Transformować ograniczające wzorce myślowe i emocjonalne na konstruktywne i rozwijające.

Od najmłodszych lat uczymy się określonych zachowań, reakcji emocjonalnych, na bazie doświadczeń budujemy swoją wizję świata. Dodajemy kolejne zdarzenia do naszej układanki interpretując je według wcześniejszych schematów.

Dlatego właśnie, kiedy czujesz zmęczenie, a dziecko chce się z tobą bawić i wtedy chcąc być dobrym rodzicem, mówisz znużonym głosem "No dobrze, pobawmy się..." to dziecko i tak wyczuje, że nie masz ochoty.
Postrzeganie świata przez dziecko opiera się na swego rodzaju egocentryzmie. Wszystko co się dzieje dzieci odnoszą do siebie i uważają, że dzieje się z ich powodu, że to one są odpowiedzialne za emocje i zachowania innych.
Takie dziecko może pomyśleć, że zawraca mamie głowę. Kiedy podobna sytuacja pojawia się wielokrotnie, dziecko uczy się, że osoby mu bliskie nie mają czasu dla niego, są zniecierpliwione czy znudzone, że zajmuje im uwagę. I z taką informacją wchodzi w dorosłe życie.
Potem w różnych relacjach, zachowanie innych interpretuje podobnie, nawet jeśli jest inaczej - wciąż ma poczucie, że zajmuje ludziom czas. Co więcej, mając takie przekonanie, wysyła nieświadomy przekaz do otoczenia, nieświadome oczekiwanie, że i tak pewnie zawraca głowę i zabiera komuś czas, a otoczenie odbiera ten komunikat i tak na niego reaguje. Można powiedzieć, że taki człowiek ma radar nastawiony na trafianie w nieodpowiedni moment i na zniecierpliwionych ludzi.

Transformacja emocji i wzorców to proces rozpoznawania naszych nabytych schematów myślowych i wyuczonych reakcji oraz stopniowe ich modyfikowanie czy zamienianie na bardziej funkcjonalne i dojrzałe.
Colin Tipping proponuje metodę rozwoju osobistego na poziomie duchowym, pozwalającą na przeprowadzanie tych zmian w zaufaniu do siły wyższej, mocy większej i mądrzejszej od nas, w akceptacji doskonałości wszystkiego, co się wydarza. Zrozumienia, że wszystko co się nam przytrafia, zdarza się nie nam, ale DLA NAS, dla naszego rozwoju i nauki.
Każdy z nas posiada wewnętrzną mądrość duchową i nieograniczony potencjał, nie każdy jednak ma z nim kontakt. Nabywane z wiekiem doświadczenia życiowe, a szczególnie te bolesne czy traumatyczne, zwłaszcza różnego rodzaju lęki, ograniczają nasz dostęp do duchowej mądrości. Dopiero świadoma otwartość się na nią, pomaga odnaleźć w sobie wszystkie potrzebne zasoby do przeprowadzenia rozwojowych zmian w swoim życiu.

Sierpień 2007 Julita Dybowska

 

Źródło: http://www.neoidee.com/pl/transformacja_emocji_i_wzorcow_metoda_tippinga