Login lub e-mail Hasło   

Jak mądrze oszczędzać?

Tylko parę złotych dziennie wystarczy do zaoszczędzenia miliona!
Wyświetlenia: 18.138 Zamieszczono 08/04/2009

Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną zatonięcia wielkiego statku.” – Beniamin Franklin

W codziennym życiu każdy z nas wydaje pieniądze nie do końca zdając sobie sprawę jak codzienne zakupy wpływają na ich finansową przyszłość. A przecież oszczędzając głupie 2zł dziennie daje nam to 60zł miesięcznie, które inwestując przez 45 lat (aktywność zawodowa) na 12% rocznie daje nam prawie 1,3 mln. zł...

Może więc warto mądrze wydawać każdą złotówkę?

Mądre oszczędzania


Od czego zacząć? Najprościej nie kupuj nigdy niczego co zamierzasz użyć tylko raz, np. książki czy filmy. Znam wielu ludzi, którzy kolekcjonują filmy DVD, za które w sumie zapłacili majątek z czego nie więcej niż 5% została obejrzana więcej niż 1 raz, a przynajmniej 10% jeszcze ani razu, bo nie było czasu.

Warto natomiast kupować wszystko z czego będziesz korzystał, a w dłuższej perspektywie przyniesie Ci więcej korzyści. Pamiętam jak jedna znajoma płaciła za wypożyczanie kosiarki do trawy, jak spytałem ile kosztuje nowa kosiarka, to jeszcze nie sprawdziła. Okazało się, że ok. 2,5 razy więcej niż wypożyczenie, więc już dawno stała by maszyna w ogrodzie, a reszta pracowała na jej emeryturę. Przy tej poradzie liczy się Twoja kreatywność, im więcej rzeczy znajdziesz tym więcej zaoszczędzisz. Pomyśl np. o świetlówkach energooszczędnych, maszynce do strzyżenia włosów czy ekonomicznym samochodzie.


Czy zastanawiałeś się dlaczego promocje są takie fajne?

Mój znajomy niedawno oznajmił mi, że właśnie zaoszczędził 300 zł kupując super kurtkę. Była na promocji przeceniona z 500zł. Ponieważ tej kurtki tak naprawdę nie potrzebował to uważam, że w rzeczywistości stracił 200zł. Zastanów się ile razy Tobie, zdarzyło się coś kupić, czego nie potrzebowałeś, ale akurat rzuciło Ci się w oczy, albo było na promocji?
Wniosek: jeśli czegoś nie potrzebujesz, to nie oszczędzasz a tracisz. Jeśli nie jesteś pewny, daj sobie dzień na przemyślenie, najgorzej jest kupować pod wpływem emocji. Nigdy też nie oceniaj wartości danej rzeczy po przekreślonej cenie, gdyż przekreślona jest często znacznie zawyżona.

Podobnie ma się sytuacja: kup 4 piwa a 2 dostaniesz gratis. Jeśli miałeś ochotę akurat na jedno, to pozostałe i tak pewnie wypijesz w niedługim czasie jeśli nie tego samego dnia. Prawdopodobnie stracisz nie tylko pieniądze, ale odbije się to także na Twoim zdrowiu. Podobnie ma się do słodyczy, im więcej kupimy tym więcej zjemy. Czy tak bardzo Ci na nich zależy?

Pomyślmy teraz z drugiej strony, wyszukaj wszystko co często kupujesz i na czym możesz zaoszczędzić. Jeśli wiesz np. że codziennie wypijasz karton soku i jeśli kupując na raz więcej powiedzmy 5 czy 10 kartonów możesz zaoszczędzić, to wtedy są to zaoszczędzone pieniądze. Podobnie, jeśli np. kupisz proszek do prania, który zawsze używasz w większym ekonomiczniejszym opakowaniu... Takie zakupy mają jeszcze jedną ogromną zaletę, a mianowicie często pozwalają oszczędzać czas!

 


Podsumowując:

1) Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz,
2) Rób listę zakupów, a później się jej trzymaj,
3) Unikaj markowych produktów, chyba że jesteś w 100% przekonany, że płacisz za znacznie lepszą jakość,
4) Planuj zakupy i kupuj hurtowo,
5) Targuj się o cenę tam gdzie możesz (np. kupując samochód czy komputer, oraz na straganach, w kantorach). Czasem wystarczy tylko grzecznie zapytać. Niczym nie ryzykujesz, a zawsze parę złoty może zostać w portfelu,
6) Nie kupuj nowych rzeczy, które tracą szybko na wartości (np. samochody),
7) Unikaj długich rozmów telefonicznych, spotkanie może się okazać znacznie tańsze i przyjemniejsze :)
8) Pożyczaj rzeczy, które zamierzasz użyć tylko raz, a nie pożyczaj tylko kup jeśli wiesz, że będziesz z nich częściej korzystał.

 


PS. Pamiętaj zaoszczędzone pieniądze to zarobione pieniądze.

Dominik Dworniczak, więcej porad finansowych na blogu autora:
http://www.dominik.dworniczak.pl/kurs.php

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 758
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73228
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648145
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15096
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21564
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40509
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17434
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22654
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13127
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53282
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23223
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18694
 
Autor
Artykuł  sci,  08/04/2009

Zgodzę się prawie ze wszystkim, oddaje głos i kilka pktów.

Jednak z pewną rzeczą nie mogę się po prostu zgodzić, długoterminowe oszczędzanie.. Czy autor zapomniał co się stało z tymi którzy oszczędzali w latach 70 - 80?

  dominikd  (www),  09/04/2009

Powiem szczerze, że lat 70 nie pamiętam, bo jeszcze mnie wtedy nie było ;)
Nie oznacza to jednak, że zalecam trzymanie w banku pieniędzy i czekanie aż inflacja przerośnie potencjalne zyski. Zawsze zalecam lokowanie środków, tam gdzie w danym okresie mamy największe możliwe zyski. Gdy kupisz np. nieruchomość to jej wartość wzrośnie razem z inflacją... Ale to już byłby temat na osobny artykuł ...  wyświetl więcej

  xadi,  09/04/2009

Myślę że artykuł może się przydać, ale trzeba go przyjąć z pewnym dystansem. Trzeba zwracać uwagę co kupujemy i jak możemy zaoszczędzić, ale nie możemy pozbawiać się przyjemności. Skoro zarabiam, to czemu by nie kupić sobie markowego ubrania, czy filmu. Czemu mam zaopatrywać się w podróby na straganach, skoro mogę dać zarobić producentowi, i iść do salonu, pozwalając przy okazji zarobić tym, co sp ...  wyświetl więcej

  dominikd  (www),  10/04/2009

xadi policz ile sobie kupisz przyjemności, jeśli zaoszczędzisz na markowym ubraniu (np. na garniturze od Armaniego)... starczy na dobre wakacje i pewnie coś jeszcze... i odpowiedz sobie na pytanie czy kupujesz markowe produkty dla własnej przyjemności czy dla wzbudzania zazdrości...

  xadi,  10/04/2009

Możliwe, że markowe ciuchy kupuję dla jakości :). Z drugiej strony, można oszczędzać po to, aby kupić sobie coś markowego. Ogółem to dobrze napisałeś, ale nie można przesadzać za bardzo z oszczędzaniem, tak żeby nie pozwalać sobie na przyjemności, a troszeczkę taką postawę wywnioskowałem na podstawie tego tekstu.

  pwz  (www),  29/06/2017

@xadi: Umiar zawsze jest wskazany. Oszczędzanie nie powinno być celem samym w sobie, ale i tak warto to robić. W końcu nigdy nie wiemy, co przyniesie nam jutro, a świadomość tego, że w awaryjnej sytuacji możemy skorzystać z zaoszczędzonych pieniędzy to ogromny komfort.

Nie przekonuje mnie to wogóle. Ta bajka o milionie jest najlepsza. Może gdybym odłożył w całości wszystkie wypłaty to by się uzbierało heh. Piszesz żeby nie kupować markowych ciuchów tylko, że markowe dają gwarancję jakość oczywiści te kupione w sklepie. Samochód.. jeśli ktoś musi oszczędzać nie kupi nowego samochodu.

Ogólnie takim oszczędzanie przechodzimy w jakiś ubogi stan życia i na co

...  wyświetl więcej

  dominikd  (www),  27/04/2009

Świetnie, że poruszyłeś ten temat. Zgadzam się w 100%, że nie można oszczędzać każdego grosza. Najważniejsze jest, żeby zachować odpowiednie proporcje (bieżące wydatki na życie, przyjemności, finansowa przyszłość itd.) Przy czym ważne jest, żeby to robić najpierw, zamiast odkładać z tego co zostało. Większość ludzi właśnie tak postępuje i dlatego nic nie odkłada, bo im więcej zarabia tym więcej wy ...  wyświetl więcej

Małe sprostowanie. Musiałbym odłożyć wszystkie wypłaty, żeby mieć milion, samo odkładanie 60PLN nie wystarczy. Po drodze może się przydarzyć awaryjna sytuacja i te pieniądze sobie same wyjdą czy je wydamy.

  dapit,  14/06/2009

Jako Doradca Finansowy mogę powiedzieć, że tzw. Plany Inwestycyjne bo o takich mówicie są jednym z najlepszych instrumentów finansowych do pomnażania kapitału, a co za tym idzie zostania w przyszłości rentierem. Z tym ryzykiem utraty części środków zgromadzonych to jest różnie. Wszystko zależy od skłonności do ryzyka. Bo przy zakładaniu PI wybieramy fundusz w jaki inwestujemy nasze pieniądze tj. f ...  wyświetl więcej

A może, Mądrze oszczędzać - to nie oszczędzać ! Ponieważ kryzysy gospodarcze i tak zjedzą Ci kasę !

  plbankpl  (www),  02/01/2013

Inwestowanie to idealne rozwiązanie mamy przecież do dyspozycji giełdę oraz rynek forex.

  progres  (www),  27/09/2013

Z tymi promocjami to święta racja. Kupię coś za mniej, ale czy na pewno tego potrzebowałem? Artykuł zawiera kilka wartościowych myśli.

  sunny66  (www),  16/12/2013

Opinie, że może lepiej nie oszczędzać, bo kryzy, bo może nie dożyjemy, bo przydarzy się coś niespodziewanego, bo wygramy w LOTTO to typowe malkontenctwo. Lepiej oszczędzać i inwestować nawet jeżeli wiąże się z tym jakieś ryzyko na przykład w funduszach inwestycyjnych. Po latach okazuje się że nawet jeżeli jednostki funduszy trochę straciły to i tak mamy pokaźną zaoszczędzoną gotówkę, a gdybyśmy ni ...  wyświetl więcej

Do punktu "Rób listę zakupów, a później się jej trzymaj" trzeba dodać, że na zakupy powinno się iść najedzonym, bo wtedy mniej wydaje się na słodycze czy śmieciowe jedzenie.

  niezalzny  (www),  22/12/2014

zdecydowanie się zgadzam, promocje to nie obniżki tylko promowane produkty przez sklep.

Biorąc pod uwagę obecne czasy, warto pomyśleć o przyszłości i zacząć oszczędzać. Najlepiej skorzystać z jakiegoś rankingu lokat bankowych, ja ostatnio powierzyłam swoją gotówkę aż na trzy depozyty bankowe.

  Justyna K  (www),  30/07/2015

Oszczędzać można poprzez wykupienie najtańszej polisy. Warto sprawdzić http://ocetka.pl/ porównać sobie polisy i wybrać najkorzystniejszą.

Oszczędzanie to ostatnio bardzo modny temat, i dobrze, odkładając małą sumkę co miesiąc można uzbierać całkiem dużą kwotę, polecam blog o oszczędzaniu http://latwe-oszczedzanie.pl/ .

Z oszczędzaniem zgadzam się w 100% ale na pewno nie na książkach to kopalnia wiedzy :)
więcej o Oszczędzaniu i Wolności Finansowej na http://inwestycyjnawolnosc.pl

Stosowanie się do wymienionych powyżej 8 zasad spowodowałoby spowolnienie gospodarki. Pieniądze napędzają wszystkie gałęzie przemysłu dlatego muszą być w ciągłym ruchu. Jeżeli coś kupujemy to logicznie myśląc ktoś musiał to wcześniej wyprodukować, a w konsekwencji dać pracę, kupić surowiec itd.. Zatrzymanie tego cyklu wprowadziłoby recesję.

Ja polecam korzystac z wszelkich porównywarek, np.: OC https://ubezpieczamy-auto.pl/

Witamy wszystkich,, którzy chcą oszczędzać i inwestować.
Na stronce do której podajemy link znajdziecie wszystko w jednym miejscu. Można tam inwestować i oszczędzać kto jak woli a wszystko to online bez wychodzenia z domu. Znajdziecie tam Państwo wiele innych produktów od multimediów i ubezpieczeń OC/AC czy podróży po kredyty hipoteczne, gotówkowe czy pożyczki. Pozdrawiamy zespół twojefinan ...  wyświetl więcej

  emil21  (www),  12/04/2018

najlepiej to oszczędzać na koncie oszczędnościowym dołączając do tego lokatę. http://kredyt-od-zaraz.pl

Długoterminowe oszczędzanie można poprzez założenie lokaty. http://pozyczkaklub.pl/

  icetea  (www),  13/04/2018

lokaty i konto oszczędnościowe to najlepsza opcja oszczędzania http://superchwilowki.pl/pozyc(...)-minut/

  lila26  (www),  16/04/2018

albo w domu można trzymać pieniądze ale tej opcji nie polecam nikomu. http://invico.pl

  aragz  (www),  27/09/2018

W oszczędzaniu najważniejszy jest motyw. Jeśli posiadamy przed sobą konkretny cel do oszczędzania, to łatwiej będzie nam odłożyć pieniądze. Jeśli myślimy o oszczędzaniu, a nie o inwestowaniu to specjalnie bym tu nie główkował i założył jakieś w miarę rozsądne konto oszczędnościowe z dobrym oprocentowaniem. Lokaty terminowe na dzień dzisiejszy niestety nie posiadają oprocentowania które przyciągało ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska