Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego w Polsce lepiej pracować "na czarno"?

Waldek stracił pracę. Pomyślał sobie wtedy - w sumie dobrze się stało. Założę w takim razie firmę i zacznę realizować swoje pasje jednocześnie zarabiając na siebie.
Wyświetlenia: 108.794 Zamieszczono 09/04/2009

... Pełen entuzjazmu i chęci do realizacji swojego pomysłu zabrał się za zdobywanie informacji. Udał się do Powiatowego Urzędu Pracy w Parzymiechach, jednak po wizycie i uzyskaniu upragnionej wiedzy ochota i zapał, które tliły się w nim do tej pory prysnęły jak bańka mydlana...

Co się stało, że Waldkowi tak nagle się odechciało działania?

Ano usłyszał magiczne słowo-klucz: ZUS. Dowiedział się bowiem tego, że od nastepnego miesiąca będzie musiał zacząć regularnie opłacać składki społeczne w wysokości 337,70 zł. Gdy usłyszał od urzędnika tę kwotę zapytał:

- Ale, jak to? To ZUS od przedsiębiorców nie jest powiązany z dochodem tak jak ZUS od pracownika?

- Nie, proszę Pana. ZUS od przedsiębiorców jest stałą składką, którą obowiązek ma pan uiścić bez względu na wysokość dochodów.

- Ależ to przecież spora kwota. Mój przyjaciel w Irlandii założył firmę i mówił, że ubezpieczenie kosztuje go w tej chwili 175 Euro na rok. A ja mam miesięcznie tyle płacić?

- Niech się Pan tak nie denerwuje. Dobrą informacją jest to, że to jest tak naprawdę stawka obniżona, którą będzie Pan płacił przez pierwsze 2 lata. Taka rządowa promocja.

- Co mam przez to rozumieć?

- Tzn. po dwóch latach składka wzrośnie do kwoty podstawowej, czyli ok. 850zł w tej chwili.

- Ile? 850zł składki miesięcznie? A jeśli nic nie zarobię? To idę z torbami?

- Może Pan zawiesić działalność i wtedy nie płaci Pan składek, ale również nie może Pan podejmować działalności związanej z Pańską firmą. Firma istnieje ale jest zawieszona.

- No to mnie teraz wcale nie dziwi, że w Polsce lepiej pobierać zasiłki pracując na lewo.

- Przykro mi proszę Pana, ale taka jest w tej chwili rzeczywistość. My tutaj nic nie możemy zrobić, jedynie Ci u góry, rząd, posłowie, Sejm, Senat, to w ich rękach są możliwości zmiany takowego stanu rzeczy.

- Proszę Pana mnie też przykro gdy tego słucham. Bo na tym prostym przykładzie widać, co dla naszego państwa, które szczyci się konstytucyjną ochroną praw obywatela jest na pierwszym miejscu. Najpierw trzeba zarobić na ZUS, by myśleć o wyżywieniu siebie i rodziny. Ja w takim razie dziękuję.

 

A jak być powinno?

 

Znajdzie się pewnie kilka mądrych głów, które powiedzą - no ale jak nie zarobisz na ZUS to znaczy, że jesteś kiepskim przedsiębiorcą. Inni dodają - przecież to niewiele te 340 zł na początek. A czy ktoś zapyta - Dlaczego lepiej dla państwa jest gdy mi daje zasiłek zamiast dawać możliwości zarobku?

Bo powiedzmy sobie szczerze - jeśli chcesz zacząć od kompletnego zera, nie masz szans. W Polsce amerykański sen "od pucybuta do biznesmena" jest niemożliwy do zrealizowania. Niemożliwe bo w chwili obecnej, gdy ludzie żyją za 800zł miesięcznie, a chcieliby uczciwie, zgodnie z prawem zarabiać na własną rękę, nie zarabiając jeszcze ani grosza, muszą już mieć na ZUS bo wyciąga do nich łapę po 850zł.

Takiej patologii nie ma chyba nigdzie na świecie. Polakom udaje się dokonać zbrodni doskonałej na własnym narodzie. Przecież to wszystko odbywa się w świetle polskiego prawa i podobno zgodnie z konstytucją. Ta zaś gwarantuje nam poszanowanie własności i równość wobec prawa.

A co to za równość wobec prawa, skoro właściciel korporacji, której obroty są gigantyczne, płaci taką samą musową składkę, jak szary Kowalski, który założył jednoosobową działalność gospodarczą i usługowo strzyże trawniki za 1500 miesięcznie? Gdzie ta ochrona własności, skoro ZUS bezkarnie rujnuje drobnych przedsiębiorców, skutecznie likwidując klasę średnią w społeczeństwie?

Powyższy rysunek oddaje istotę tego, za kogo mają nas elity polityczne: najważniejsze jest państwo - najpierw oddajesz jemu, potem możesz sobie żyć za to co Ci zostanie! 

Bo nie może być tak, żeby fryzjer musiał ostrzyc 50 głów żeby mieć na ZUS! Trochę powagi ludzie i szacunku dla cudzej pracy! 

 

Kto może to zmienić i kto jest za to odpowiedzialny?

 

Zastanówmy się, czym teraz zajmuje się rząd? Tłumaczy się kryzysem, który dla większości Polaków trwa od parunastu lat? Ogląda sondaże pokątnie szykując się do następnej kampanii (do parlamentu europejskiego), by dokopać opozycji? Forsuje w Sejmowych korytarzach kolejny pomysł będący zagrywka pod publikę (czyt. poparcie)?

No gdzie te niskie podatki Panie Premierze? Pół Polski oglądało Pańskie wystąpienie na konwencji PO w 2007 roku. Niemal cała Polska wsłuchiwała się w to osławione już exposé, gdzie nie raz, nie dwa jako wzór stawiał Pan Irlandię.

Rzućmy zatem okiem na warunki dla przedsiębiorczość w Irlandii... 

na stronie bankier.pl znajdujemy informacje:

Irlandzkie rozwiązania podatkowe w połączeniu z minimalną ilością formalności i ułatwieniami dla małego biznesu stanowią ciekawą alternatywę zwłaszcza dla firm jednoosobowych. Są one zwolnione z podatku VAT, a prowadzący je przedsiębiorcy płacą zaledwie 175 euro (ok. 650 zł) rocznie za ubezpieczenie społeczne. A firmę na Zielonej Wyspie założyć można... przez Internet.

Ważne informacje:

- podstawowa stawka podatkowa to 20%, istnieje jednak wiele ulg;
- podstawowa stawka VAT wynosi 21%, zwolnione są firmy do 55 tys. euro obrotu przy dostarczaniu towarów i do 27,5 tys. euro przy świadczeniu usług;
- rozliczenia podatkowego dokonuje się raz na 2 miesiące;
- podstawowa składka na ubezpieczenie wynosi 175 euro na rok, opłacane na koniec roku - jednak ubezpieczeniem jest się objętym już od dnia rejestracji firmy;
- dodatkowa składka na ubezpieczenie społeczne (PRSI - Pay Related Social Insurance) wynosi 5% od dochodów po pierwszym roku działalności.

Oj daleko nam w takim razie do takich standardów. No ale wierzyć się nie chce, że ludzie po prostu tak się z tym godzą, zaciskają zęby i płacą, myśląc, że jakoś to będzie. Czy o to chodziło w walce o wolną Polskę, w walce o wolny rynek?

Rzućmy jeszcze okiem na wyniki światowego rankingu systemów podatkowych.

Ranking  Paying Taxes 2009

Dominującą cechą w tabeli jest prostota systemu podatkowego (Ease of paying taxes). Po  jednokrotnym kliknięciu w pierwszą kolumnę pod nazwą "Ease of paying taxes" otrzymujemy zatrważającą statystykę, według której znajdujemy się w ogonie świata  systemów podatkowych.  142 miejsce, nawet Burkina Faso (najbiedniejsze państwo świata)  jest przed  Polską.

Czy to jest śmieszne? Raczej wymaga natychmiastowej interwencji i zintensyfikowania prac nad upraszczaniem przepisów . Ale czy nasi wybrani, reprezentanci  narodu, którego wołania słyszą, którego pragnienia znają, mają na to czas i ochotę? A Wy kochani, mielibyście na to czas i ochotę gdybyście mieli zagwarantowane ustawowo 10tys zł diety + 10 tys. zł na biuro poselskie + premie + odprawy + darmowe komórki + przejazdy + immunitet? Marna motywacja mości panowie.

Konkluzja

 Czy tylko ja mam wrażenie, że w Polsce uczciwość się nie kalkuluje? Pozostaje tylko zauważyć, że to nie wyłącznie wina naszych wybrańców. Również nasza, bo jesteśmy bezsilni. Nie reagujemy, nie działamy razem, nie współpracujemy. Istnieją realne alternatywy, które zamiast być forsowane giną w czeluściach internetowych. Sprawiamy wrażenie obojętnych i niewzruszonych. Świat nam ucieka, lata lecą, a my jesteśmy zaściankiem podatkowym świata. Kolejne ekipy rządzące boją się przemian, boją się o siebie i własne posadki. W dniu kampani każdy zna lekarstwo na sukces a potem jakby zbiorowa amnezja wszystkich dopada.

Władzo, obudź się wreszcie! My naprawdę wolimy zakładać firmy w Polsce! Ale zimne kalkulacje i żelazna logika podpowiadają nam:

- Zakładajcie firmy na Wyspach

- Uciekajcie stąd i sami zadbajcie o własne emerytury w innych "cywilizowanych" krajach

- Nie dajcie się okradać niewydajnemu systemowi

- Pracujcie na czarno

- Bierzcie zasiłki 

Ludzie na prawde nie mają tutaj po co wracać Panie Premierze. Do czego? Do pracy za 1500brutto? Do antyprzedsiębiorczego systemu podatkowo-składkowego? Do ZUSu, który nam nie gwarantuje emerytur? Przepełnionych szpitali i zapchanych gabinetów lekarskich?

Jest Pan człowiekiem odpowiedzialnym to niech Pan sobie z młodych ludzi jaj nie robi.

 

Czy PIS, czy PO, czy SLD, PSL, to wciąż Ci sami ludzie, którzy swoją nieudolnością już niejedną kadencję się popisywali. A My jak błazny ciągle im ufamy...

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2838
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1082
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 937
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 580
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 834
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 678
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1829
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 626
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 975
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 534
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 595
 
Autor
Artykuł  m4kpl,  09/04/2009

Wspaniały artykuł.

Zgadzam się. Jak nic poszukam po necie i firmę będę zakładał w Irlandii czy innym tego typu kraju. W Polsce się nie opłaca.

  m4kpl,  09/04/2009

Proponowałbym abyś wysłał swoje przemyślenia do gabinetu premiera i zapytał co o o tym sądzi.

Autor zignorował przymus.

  mopsu,  09/04/2009

337,70 zł? to malo ja zakladalem firme w 2000 roku i placilem 3 razy wiecej, i nie mialem zadnych znizek wiec Panie Waldek. Do roboty !

  gibro,  03/03/2011

ja miałem kiepsko więc i mój syn niech ma do dupy; wydoroślej kolego

  bartekkg,  09/04/2009

Pare lat temu, świeżo po studiach, będąc w Irlandii w przypływie Twórczych myśli postanowiłem założyć działalność. Nie mając pojęcia o prawie, podatkach, procedurach zajęło mi to 30minut + czekanie pare dni na list z dokumentami potwierdzającymi założenie działalności. Podatki? tak jak pisał autor dopiero kiedy zacznie sie zarabiać.

  Jan Kow,  10/04/2009

Heh, tak sobie myśle. Ten temat już był wiele razy poruszany to tu to na wykopie. Ogólnie sprawa jest bulwersująca. Naturalnie ja jestem przeciw powiększaniu lenistwa. Sam jestem uczciwy. Pracuje na etacie w firmie, która uczciwie placi polowe mojego zusu druga polowe odlicza mi z pensji.

Chce jednak wytlumaczyc dlaczego jest jak jest i dlaczego szybko sie to nie zmieni. ZUS to system wg k

...  wyświetl więcej

Do tego trzeba dodać gigantyczne wydatki na kościół, nie wspominając o emeryturach dla księży którzy nigdy nic nie płacili. O tym się nie mówi i nie jest to oficjalna wiadomość. Ja jako ateista muszę płacić na jakąś instytucje która mnie nie obchodzi. To tak jak by katolicy musie płacić na nowo powstałe meczety.

  thot,  10/04/2009

super artykuł :)!

Super artykuł........same prawdy sa w nim zawarte........Zyjemy w jakims komicznym kraju,który jest zawieszony pomiedzy wschodem a zachodem i czasami mysli,że jest centralnym srodkiem EUROPY i wszystko sie kreci wokół niego.Zawieszenie to jest tylko psychologiczne,natomiast realnie brniemy w krwiozerczy kapitalizm kompletnie bez umiaru i poszanowania jednostki?

Dobry artykuł. To dobrze, że zwracasz uwagę na sytuację polskich przedsiębiorców. Sam prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rzeczywiście Państwo mi w niczym nie pomaga (2 lata obniżonej składki to naprawdę minimum).
Jednak nie przedstawiłeś prawdziwego problemy Polskiego przedsiębiorcy, jakim jest Podatek Dochodowy.
ZUS mogę płacić. I tak musiałbym się ubezpieczyć, czy wyku ...  wyświetl więcej

Dobry tekst. Pozdrowienia

  sci,  10/06/2009

Sama racja, jak ktoś wyżej napisał - pokazać ten artykuł komuś z "góry"

  KKlB,  03/07/2009

Więcej ludzi jak Pan, najlepiej na wysokich stanowiskach!

  tokkotai,  09/08/2009

Wlasnie wrocilem po 5ciu latach z Irlandii. I wlasnie sie wybieram tam znowu w celu zalozenia firmy. Nie ma to jak ZUS. Zakład Utylizacji kaSy.

Idealny komentarz do artykułu : http://www.youtube.com/watch?v(...)nkEvY3c
; )

Patologia ZUS, trzeba przypominać im o tym co dzień, jak będą chcieli mieć "wybory". Ciekawe czy można wziąć ich za "kochnes" za publiczne okłamywanie wyborcy ? Czy polityk jest równy wobec prawa ?

  Peter K,  23/08/2010

Brawo,brawo..celne wnioski. Czas działać...kieruję to do wszystkich okradanych i olewanych przez ten system .Dość z tym patologicznym pseudo państwem, pseudo rządam..Może czas na społeczne nieposłuszeństwo ?

  Tomasz Het  (www),  14/09/2010

Tak robią nasi politycy aby tak było

  dannalc,  26/04/2011

Nic się nie nauczyliście nie umiecie zobaczyć eóżnicy pomiędzy rządem kraju, a rządem okupacyjnym tzw. namiestnikiem? co stanowi namiastkę czyli do złudzenia przypomina.
Różnica jest prosta te pierwszy ma zysk z tego że kraj się rozwija, ten drugi ma pilnować żeby sciągać łupy wojenne, i żeby komuś nie przyszło do głowy się buntować.
A kolejna prosta rzecz Obywatel ma prawa i obowiąz ...  wyświetl więcej

  boros,  24/01/2012

Świetny artykuł;)
Myślę że większość o tym doskonale wie;)
Moim zdaniem żadna partia nie zmienia tego z bardzo prostego powodu.
Nikt nie lubi konkurencji hahaha
Zauważcie że większość z nich ma już swoje firmy i jakiś kapitał zanim wlezie na stołek,partiom są potrzebni ludzie z kasą,a ludzie z kasą nie życzą sobie konkurencji ze strony tych co na nich głosują;)


Znam kilku przedsiębiorców. Jeden ma w tydzień kilka milionów złotych, ale udaje że nie stać go na 1200 złotych dla 100 pracowników!

ozumiecie to!!

Drugi w miesiąc zarobił 50 tysięcy, ale kłamał, że nie stać go na 1200 złotych na miesiąc dla jedynego pracownika!

SZOK!

Chcę dodać jeszcze jeden paradoks. Za te wysokie składki (płaciłam od 1976 roku, poczynając od 880 zł miesięcznie, mam po 30 latach płacenia 631 zł emerytury. Nie dajcie się zwieść, że najniższa wynosi 880 zł, bo to jest brutto, a żeby było śmieszniej, kiedy ja płaciłam ponad 800 zł miesięcznie, moja koleżanka na KRUS płaciła ok.240 zł kwartalnie, czyli rocznie 960 zł, a emeryturę ma znacznie większą niż moja. To o ciemiężonym chłopie!

@Sabina R: Nie no, 30 lat płacenia i 631 zł emerytury? Mykam z tego kraju pókim młody, teraz dodatkowe zmiany idą z zus i ofe i jedno czego jestem pewien - jeszcze nigdy nie zdarzyło się żeby takie zmiany na lepsze wyszły pracownikowi.

Nie dziwię się, że coraz więcej ludzi wyjeżdża i zakłada firmy albo pracuje za granicą. Pracowałem już w Niemczech i polecam, myślę właśnie żeby na stałe tam podjąć pracę, ale okazyjnie pracując też można dużo zarobić. Trzeba tylko pamiętać jeszcze żeby sie ubiegać o zwrot podatku, to są grube hajsy! Najlepiej załatwić to przez biuro, np. http://lohnsteuer.pl/ - ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska