JustPaste.it

Sprawdzony sposób motywacji. - Paski progresu(metoda gier RPG)

Łatwo jest dotrzymać postanowienie wymagające zrobienia czegoś raz lub parę razy. Problemy zaczynają się, gdy aby osiągnąć cel musimy pracować systematycznie.

Łatwo jest dotrzymać postanowienie wymagające zrobienia czegoś raz lub parę razy. Problemy zaczynają się, gdy aby osiągnąć cel musimy pracować systematycznie.

 

Łatwo jest dotrzymać postanowienie wymagające zrobienia czegoś raz lub kilka razy. Problemy zaczynają się, gdy aby osiągnąć nasz cel musimy pracować nad nim systematycznie. Jeżeli nasz cel jest trudny do zrealizowania, męczący i nie rodzi bardzo szybkich efektów, to możemy mieć spory problem.

Świetnym sposobem może być zapisanie tego zadania, możemy przykładowo zawrzeć ze sobą umowę. To co jest zapisane, nie uleci z głowy. Możemy wyznaczyć sobie nagrodę za dotrzymanie celu. Jeszcze lepiej wyjdzie jeżeli podzielimy zadanie na kilka okresów. Po każdym takim okresie, dostaniemy nagrodę. Te zasady są bardzo dobre i jeżeli masz słomiany zapał warto(a nawet trzeba) je zastosować.

Metoda pasków progresu:

Ja jednak zaprezentuje ci dzisiaj moją metodę, która oparta jest na powyższych oraz grach komputerowych. Możliwe, że grałeś kiedyś w jakąś grę RPG , w której głównym celem było nabijanie poziomów(np. Diablo – nie kłóćmy się czy jest to rpg. to tylko przykład). Na czym polega fenomen takich gier? Czy są tam ciekawe zadania? Wspaniała grafika? Nie, to co nas tak fascynuje to ulepszanie postaci. Wykonujemy nudne zadania, aby nasza postać mogła posiąść nową umiejętność, atrybut czy przedmiot.

Metoda wygląda podobnie. Rysujemy sobie pasek progresu.

dd764b1f2938c1d945c42136fcc50022.jpg

Tak samo jak w radach na początku artykułu: podzieliliśmy zadanie na 3 okresy(poziomy(level)). Po każdym okresie dostajemy wyznaczoną przez siebie nagrodę(dla mnie było to nie potrzebne, sama świadomość ulepszania była nagrodą). Dodatkowo na końcu wyznaczyłem sobie czas odpoczynku(2.tyg). W tym czasie nie będziemy wykonywać trenowanej czynności, po tym czasie wracamy do treningu. Jeżeli nie chcesz wracać do treningu to zamiast odpoczynku wyznacz jakąś sporą nagrodę.

Przedstawiony przeze mnie pasek dotyczy ćwiczeń fizycznych. Są to ćwiczenia bardzo lekkie, mające na celu utrzymanie kondycji, więc ćwiczę codziennie. Przy cięższych nie można oczywiście wykonywać ich codziennie. Po każdym treningu dodaje sobie 1% do progresu – zamalowujemy część pola[warto też pisać liczbę]. Jeżeli któregoś dnia nie wykonam zadania odejmuje sobie 1%. Chyba, że występuje to z przyczyn fizycznych(ostra migrena, co zdarza się rzadko), wtedy nic nie odejmujemy i nic nie dodajemy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, abyś nie przeciążał się na początku. Jeśli masz ćwiczyć 30 minut, to nie ćwiczysz 1h nawet kiedy możesz. Jeśli masz przerobić danego dnia jeden temat/napisać jeden artykuł, to nie  przerabiasz/piszesz dwóch. Trzeba trzymać się planu, aby uniknąć słomianego zapału.

Jakie zadania możemy sobie wyznaczyć?

Możesz wyznaczyć sobie każde zadanie, które należy wykonywać regularnie(nie koniecznie codziennie). Mogą to być zadania fizyczne: ćwiczenia, umysłowe:nauka do matury, egzaminu , trening szybkiego czytania, nie jedzenie słodyczy, nauka jakiejś umiejętności, twórcze: regularne pisanie artykułów, wierszy czy malowanie.

Ile zadań można sobie wyznaczyć?

Możesz stworzyć tyle pasków progresu, ile tylko chcesz. Musisz jednak zadać sobie pytanie czy poradzisz sobie z ich wykonaniem nie odkładając ich na później.

Osobiście posiadam jedno zadanie, które wykonuje codziennie i siedem, które wykonuje raz w tygodniu. Jeżeli mamy skłonność do zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę, to lepiej wyznaczyć dzień tygodnia, niż zostawić luzem: raz w tygodniu.

Warto też ustalić jakiej poprawy oczekujemy i co jest dla nas największym priorytetem. Pomogą w tym następujące rysunki:

pasek-progesu21

Szary kolor to nasze obecne umiejętności(czarna kropka w każdej dziedzinie). Oczekiwane przez nas umiejętności to kolor niebieski(zielona kropka). Tym lepiej są rozwinięte im dalej znajdują się od czarnej kropki w środku rysunku. Na tym rysunku widać, że nie ma wyraźnego priorytetu. Wszystkie umiejętności są równie ważne. Może u ciebie jest inaczej i w ten sposób dowiesz się nad czym trzeba najbardziej popracować?

Mam nadzieje, że was nie zanudziłem. 

Powodzenia,

yersis

Licencja: Creative Commons