Login lub e-mail Hasło   

Woda dla malucha

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://babyonline.pl/
Woda jest źródłem życia, trzeba kontrolować jej ilości, którą dostaje maluch, bo odwodnienie może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.
Wyświetlenia: 2.322 Zamieszczono 25/04/2009

Wszyscy wiemy, że aby być zdrowym i mieć dobre samopoczucie, trzeba pić dużo wody. Zasada ta dotyczy także dzieci. I tu rodzi się problem. W jaki sposób, ile i jak często ją podawać?

Przez pierwsze pół roku życia dziecko dostaje wodę głównie z mlekiem modyfikowanym. W drugim półroczu oprócz mleka maluszek je też kaszki, soki, desery owocowe, a także zupy jarzynowe. Wszystkie te dania zawierają wodę. Pamiętaj o tym, gdy będziesz liczyć, ile mililitrów wypija twoje dziecko w ciągu doby.To ważne. Musisz kontrolować ilości wody, którą dostaje maluch, bo odwodnienie może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Kupuj wodę dla niemowląt
Nie każdą wodę można podać tak małemu dziecku. Jego wątroba nie radzi sobie z neutralizowaniem związków mineralnych, z bakteriami czy substancjami chemicznymi. Dlatego do przygotowywania posiłków używaj wody krystalicznie czystej, przebadanej pod kątem przydatności dla niemowląt. Pediatrzy zalecają, aby w pierwszym roku życia dziecka przygotowywać mleko, kaszki, zupki i herbatki na bazie wody mineralnej. 
To ważne. Dla niemowląt odpowiednia jest tylko woda niskozmineralizowana (z zawartością składników mineralnych poniżej 500 mg/l). Powinna mieć niewielkie ilości azotanów (poniżej 10 mg/l), posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny oraz dokładnie określony termin ważności.

Oligoceńską przechowuj krótko
Do przygotowania posiłków dziecka możesz używać też wody oligoceńskiej. Jest czysta, pochodzi bowiem ze złóż głębinowych. W takiej wodzie jednak bardzo szybko rozwijają się bakterie, glony i pleśnie (co łatwo zaobserwować, kiedy na ściankach plastikowej butelki zbiera się osad). 
To ważne. Wodę oligoceńską przechowuj w szklanych butelkach, najlepiej w lodówce. Korzystaj z niej do 24 godzin po nabraniu ze źródła.

Nie używaj kranówki
Jest uzdatniana chemicznie, chlorowana, a chlor i jego trujące związki wraz z innymi zanieczyszczeniami chemicznymi sprzyjają powstawaniu alergii dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Dodatkowo w takiej wodzie mogą być też zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej. W budownictwie z lat sześćdziesiątych stosowano np. rury ołowiane. Woda może więc zawierać śladowe ilości tego trującego związku. 
To ważne. Dobrym pomysłem jest kupienie filtra do uzdatniania wody – redukuje chlor, usuwa zanieczyszczenia i poprawia smak wody.

Wyrabiaj w malcu dobre nawyki
Im wcześniej przyzwyczaisz go do smaku wody, tym lepiej. Zaspokaja ona pragnienie, nie ma kalorii, więc nie tuczy i nie zmniejsza apetytu. 
To ważne. Niemowlęta, które od pierwszych miesięcy życia piły wodę, jako starsze dzieci chętnie po nią sięgają, rezygnując ze słodkich soków.

Tylko wybrane wody podawaj prosto z butelki
Bez względu na to, jakiej wody użyjesz – uzdatnionej z kranu, mineralnej czy oligoceńskiej 
– przed podaniem jej maleńkiemu dziecku zawsze ją gotuj co najmniej 10 minut (i wystudź!) – chyba, że producent umieścił na opakowaniu informację, że jest gotowa do bezpośredniego podania.
Od szóstego miesiąca życia możesz podawać dziecku do picia czystą wodę. Najlepiej między posiłkami. Idealnym rozwiązaniem jest woda butelkowana przeznaczona specjalnie dla niemowląt (taką oferują np. Gerber i Humana). Nadaje się do bezpośredniego użycia bez gotowania (świetnie sprawdza się na długim spacerze). Butelki Gerber mają miarkę, która ułatwia odmierzenie wody do przygotowania posiłku. 
To ważne. Otwartą butelkę wody możesz przechowywać w chłodnym miejscu przez dobę. Nie podawaj jej niemowlęciu, jeśli zagrzała się na słońcu, albo gdy bezpośrednio z butelki pił dorosły.

Kontroluj, ile dziecko wypija
Niemowlęta ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące 10–20 kg – 1000 ml płynów oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kilogramów. Ilość wszystkich wypijanych płynów, a więc mleka, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 1,5 litra dziennie.
To ważne. Wodę podawaj dziecku w kubeczku z dzióbkiem. Dzięki temu będzie miało prawidłowy zgryz. Malca możesz też poić łyżeczką (pamiętaj, że jedna łyżeczka to 5 ml płynu).

Podobne artykuły


157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 257664
22
komentarze: 12 | wyświetlenia: 7794
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 16115
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 42067
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160984
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49905
81
komentarze: 114 | wyświetlenia: 32706
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21351
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186951
29
komentarze: 28 | wyświetlenia: 38604
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13442
 
Autor
Dodał do zasobów: Łukasz Babral
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo ciekawe informacje na temat wody. Wiele matek nie ma najmniejszego pojęcia jaką wodę dzieciom podaje. Matki myślą, że jak woda mineralna, to zdrowa dla dziecka, a tymczasem bywa zupełnie odwrotnie jak opisane jest w artykule! Artykuł wart rozpowszechnienia, bo ludzie żyją w nieświadomości i często krzywdzą się i swoje potomstwo. Warto by było ten artykuł poszerzyć o nowe informacje, bo szkoda, żeby zginął niezauważony na eioba.pl, a młodym mamusiom na pewno się przyda!

co ty wiesz o wodzie??Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska