Login lub e-mail Hasło   

Jak dobrać kolor?

Kolor odgrywa ważną rolę w naszym życiu, wpływa na nastrój. Dlatego trzeba ostrożnie dobierać kolory do wnętrz, w których przebywamy. Dokonując wyboru koloru, nale...
Wyświetlenia: 10.772 Zamieszczono 26/04/2009

Kolor odgrywa ważną rolę w naszym życiu, wpływa na nastrój. Dlatego trzeba ostrożnie dobierać kolory do wnętrz, w których przebywamy.

Dokonując wyboru koloru, należy uwzględnić m.in. takie czynniki, jak:

- oświetlenie, 

- kolor mebli i tapicerki, dywanów i wykładzin,

- przeznaczenie pomieszczenia.


Ważne wskazówki:

- ciemne kolory optycznie pomniejszają pomieszczenia, jasne je powiększają,

- chłodne barwy (błękit) dają wrażenie większych przestrzeni,

- kolory ciepłe (o odcieniu czerwonym) dają wrażenie mniejszych przestrzeni.

Jak działają na nas kolory?

 • Czerwony jest kolorem radości, ale też agresji, pobudza naszą psychikę, wzmaga funkcje życiowe, podnosi ciśnienie krwi, wprowadza w dobry nastrój. We wnętrzu może wywołać agresję lub złość. Ożywia i ogrzewa ciemne pomieszczenia. Dodaje pewności i zdecydowania. Jako barwa pobudzająca funkcje życiowe jest chętnie stosowany w jadalniach czy restauracjach, jako pobudzający apetyt. W zestawieniu z bielą i czernią ma zimne działanie. Dobry kolor do pomieszczeń, w których wykonuje się czynności wymagające aktywności lub czuwania, lub, przez które się przechodzi: przedpokój, klatka schodowa, korytarz, kuchnia, pokój zabaw.
 • Niebieski – kolor chłodny, uspokajający. Barwa ta wycisza i zwalnia funkcje życiowe, zaspokaja psychiczną potrzebę wyciszenia. Może wprowadzać nastrój melancholii i przygnębienia. Kojący kolor niebieski oznacza wrażliwość, lojalność i oddanie naturze, symbolizuje miłość, wierność, a także przywiązanie. Ciemny niebieski na dużych płaszczyznach może być przygnębiający. Natomiast dobrze łączy się z bielami i pastelami o podobnym natężeniu. Szczególnie przyjazne są jasne odcienie. Kolor dobry do sypialni i pokoju dziecinnego.
 • Zielony zaspokaja psychiczną potrzebę samorealizacji stateczności. Kolor ten oznacza harmonię, naturę, uczucie spełnienia, symbolizuje życie i witalność. Połączenie dwóch barw, od których pochodzi – żółtej i niebieskiej – jest uosobieniem ukrytej potęgi. Zielony optycznie powiększa pomieszczenie. Może mieć ciepłą lub zimną tonację, w zależności od proporcji barw podstawowych, najlepiej stosować ciepłe odcienie: limonka, zieleń wiosenna. Zimną lub ciemną zieleń dobrze połączyć z: mocnym różem, czerwienią, oranżem, albo przełamać turkusem. Kolor ten relaksuje i odpręża, dlatego też zalecany jest do pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku oraz w pokojach dzieci nadpobudliwych i w szpitalach – gdzie ważne jest obniżenie poziomu stresu.
 • Żółty zaspokaja psychiczną potrzebę spokoju i przemiany. Kolor ten oznacza też radość i nowe życie, filuterność, figlarność, swawolę, żartobliwość, światło, kreatywność, ciepło, serdeczność, żywość.. To barwa słońca, druga po białym, która najlepiej odbija światło. Choć potocznie jest uważany za kolor zazdrości, związany jest z dążeniem do szczęścia i radości. Żółty optycznie powiększa i rozświetla pomieszczenie, daje dużo dobrej energii, pomaga w podejmowaniu decyzji. Dobry kolor do chłodnych wnętrz, pozbawionych bezpośredniego dostępu do słońca. Stosowany w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki.
 • Fioletowy łączy pobudzającą czerwień i uspokajający niebieski – jest więc kolorem niejednoznacznym. Niejednoznaczność tego koloru przekłada się na jego symbolikę w naszej kulturze europejskiej – z jednej strony pokuta i pokora, z drugiej jest to kolor o zabarwieniu erotycznym. Rozwija intuicję i kreatywność. Najbezpieczniej stosować go jako dodatek kolorystyczny: w zasłonach, poduszkach lub na pojedynczej ścianie. Lekki i średnio natężony stosujemy do pomieszczeń, w których się odpoczywa natomiast mocny fiolet lepiej stosować do wnętrz używanych czasowo: jadalnie, korytarze.
 • Pomarańczowy jest połączeniem czerwieni i żółtego – im więcej w nim żółtego, tym bardziej jest pobudzający. Kolor pozytywny pobudza umysł do działania, antydepresyjny Podobnie jak czerwony, jest stosowany w restauracjach, jako pobudzający apetyt. Znaczenie pomarańczowego to głównie przedsiębiorczość, energia. W folklorze kojarzony z ogniem, pożarem, płomieniami, pożądaniem, animuszem, podnieceniem, przygodą i zdrowotnością. W związku z tym, że ma wpływ na apetyt raczej ostrożnie należy stosować ten właśnie kolor w jadalniach i kuchniach. Lepiej sprawdza się jako kolor na pojedynczej ścianie lub jako grupa dodatków, niż jako kolor do całego pomieszczenia.
 • Szary oznacza brak zaangażowania, brak pewności. Jest zupełnie neutralny – nie jest pobudzający ani uspokajający, ani ciepły ani zimny, nie jest wreszcie kolorowy, a więc stanowi doskonałe tło dla innych kolorów. 
 • Brązowy to kolor pomarańczowy z lekką domieszką czerni. Oznacza zwyczajność, rozsądek. Jest to kolor neutralny, zaspokaja silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa i stabilności oraz dążenie do wygody i przytulności. Stosujemy go, gdy chcemy wywołać ciepły nastrój i wrażenie przytulności. Wnętrza urządzone w różnych odcieniach brązu są doskonałym tłem dla dodatków w innym kolorze (turkus, róż, zieleń).
 • Różowy sprawia, że czujemy się otoczeni sympatią i opieką, koi emocje. Oznacza: miłość, potrzebę bezwarunkowej miłości. Może być stosowany jako główny kolor w pomieszczeniu. W połączeniu z bielą, beżem, brązem, jasnym błękitem i odcieniami bieli tworzy klasyczne neutralne wnętrza. Natomiast z czernią, czekoladą i złotem albo turkusem i zimną zielenią tworzy wnętrza ekstrawaganckie.
 • Biały to barwa chromatyczna, nie zaspokaja żadnych potrzeb psychicznych. Kolor ten symbolizuje czystość i niewinność, pokój i wieczność. Kiedy zostaje połączony z innym kolorem, dodaje pozytywnych cech i uszlachetnia Biały idealnie odbija światło, a zatem jest neutralnym tłem dla innych kolorów. 
 • Czarny podobnie jak biel jest barwą chromatyczną. Kolor ten symbolizuje żałobę, ciemność, nicość, protest. Czerń odbierana jest jako kolor absorbujący wszelkie światło, nie odbijające żadnych jego promieni.

 

Aby wybrać właściwy kolor, warto skorzystać z wzorników (kart kolorów), dostępnych w większości punktów handlowych.

Podobne artykuły


21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1644
11
komentarze: 18 | wyświetlenia: 846
25
komentarze: 22 | wyświetlenia: 104788
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20580
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6558
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7871
15
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1286
22
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1626
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 84264
17
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1668
7
komentarze: 111 | wyświetlenia: 659
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 271572
49
komentarze: 10 | wyświetlenia: 56426
45
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6186
42
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7539
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Czarny, z czekoladowym, ciemnym brązem i ciemnym różowym plus dużo sztucznego światła. Mmm, cóż za genialna wizja salonu maluje się wewnątrz mojej głowy.. Szkoda że nie mam własnego mieszkania, nie mówiąc już o własnym mieszkaniu z salonem.

Brązowy - czekoladowy tylko w elementach, jako dodatek, czy w meblach, ale na ścianach to prawie jak w grobowcu z lekkim prześwitem światła.

  ,  27/04/2009

cyt.Znaczenie pomarańczowego to głównie przedsiębiorczość, energia.

cyt.Kolor ten symbolizuje żałobę, ciemność, nicość, protest.

Czyli przedsiębiorcy w pomarańczowych koszulinach nie powinni posiadać czarnych dodatków, bo wyczerpią swoją przesiębiorczość { domyślam się, że tu chodzi o zielone...} i popadną w nicość, a być w niebycie to tak jakby wcale nie być. Ach te kolorki napraw

...  wyświetl więcej

To chyba zależy od siły przebicia. Orange Go dobrze wyszło na tym polączeniu.

No tak. Jak się do pomarańczowego doda czerni zwlaszcza w duchowym aspekcie tego koloru jako poświęcenia dla duchowej pracy, ascezy duchowej i oddania sprawom ducha doda czerni to miesznka zaszkodzić może bardzo, bo czarny siłę przebicia ma też dużą.

Chętnie wykorzystam zaproponowane rozwiązania kolorystyczne. Pozdrawiam

Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuję za napisanie przyda się

Tak jak pisarz bawi się słowem my możemy w domu czy mieszkaniu pobawić się kolorem.
Kolorowe ściany nadadzą wnętrzu niepowtarzalny smak i często elegancję.
Nie musimy malować wszystkich ścian w salonie na „czekoladowo”, możemy pomalować tylko jedną ścianę z jasnymi dodatkami np: obrazami czy zdjęciami w jasnych ramkach. Gdy do tego dodamy dyskretne oświetlenie to efekty mogą być zaskakujące.
Artykuł ładnie napisany i zapewne pomocny.
Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska