JustPaste.it

Zielona herbata - panaceum na dolegliwości XXI wieku

Zielona herbata coraz częściej gości na naszych stołach. Swoją popularność zawdzięcza właściwościom pro zdrowotnym jakie wynikają z jej regularnego picia.

Zielona herbata coraz częściej gości na naszych stołach. Swoją popularność zawdzięcza właściwościom pro zdrowotnym jakie wynikają z jej regularnego picia. W licznych badaniach naukowych udowodniono jej pozytywny wpływ na układ krążenia, poziom złego cholesterolu we krwi a tym samym przeciwdziałanie arteriosklerozie i miażdżycy, twardość kości i zębów oraz korzystny wpływ na trawienie – filiżanka herbaty po posiłku powoduje produkcję soku żołądkowego. Na szczególną uwagę zasługują też jej właściwości antynowotworowe. W zielonej herbacie występują duże ilości antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki a tym samym bronią komórki organizmu przed niszczeniem i starzeniem.

Galusan epigalokatechiny EGCG

Związek zaliczany do katechinin, w dużych ilościach zawarty właśnie w zielonej herbacie. W warunkach in vitro (w probówce) hamuje rozwój komórek nowotworowych, angiogenezę (tworzenie naczyń krwionośnych) oraz metastazę (zdolność do przerzutów)[1]. Badania wykazały również, że EGCG ma zdolność blokowania receptora CD4 limfocytów co nie dopuszcza do przyłączenia się glikoprotein znajdujących się w otoczkach komórek wirusa HIV a tym samym zabezpiecza komórki naszego organizmu przed inwazją[2]. Odkrycie to może mieć duże znaczenie w pracach nad szczepionką  i lekiem na wirus HIV.

Wpływ zielonej herbaty na poziom dehydrogenazy alkoholowej

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzili badania laboratoryjne w trakcie których badano wpływ spożycia zielonej herbaty na poziom dehydrogenazy alkoholowej w komórkach wątrobowych szczura[3]. Z badań wynika, że regularne spożycie zielonej herbaty powoduje wzrost zawartości wspomnianego enzymu w komórkach co wpływa znacząco na tępo metabolizmu alkoholu. Badania te mogą potwierdzać właściwości łagodzące objawy kaca. A regularne spożywanie zielonej herbaty może mieć wpływ na to czy będziemy mili „słabą” czy „mocną głowę”.

Bogactwo związków bioaktywnych

Zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które odgrywają ogromną rolę w prewencji chorób nowotworowych, chorób układu krążenia i innych schorzeń cywilizacyjnych. Zawiera także spore ilości witaminy C oraz A, B, E, K. Znajdziemy w niej również mikroelementy takie jak fluor, wapń, żelazo, potas, sód, cynk. Dzięki obecności teiny (kofeiny) zielona herbata może być traktowana jako napój pobudzający i orzeźwiający ciało i umysł znacznie lepiej niż kawa.

Umiar jest cnotą

Mimo wielu dobroczynnych właściwości zielonej herbaty trzeba pamiętać o tym, że jej nadmiar może być szkodliwy. Może powodować odwodnienie organizmu a przez to wypłukać potrzebne substancje. Po drugie zawarte w niej związki powodują produkcję soku żołądkowego co może prowadzić do zgagi a nawet wrzodów żołądka.

 


Opublikowano: 28.09.2008
Prace przygotował: Mateusz Gortat

[1] Prozdrowotne właściwości polifenoli, Maria Koziołkiewicz

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Epigallocatechin_gallate

[3] The effect of green tea on the activity of aldehyde dehydrogenase (ALDH) in the liver of rats during chronic ethanol consumption, Chrostek L, Tomaszewski W, Szmitkowski M, Annales Academiae Medicae Bialostocensis

Fotografie pochodzą z:

1. http://shakethepalmtree.files.wordpress.com/2007/09/green-tea-shaded.jpg
2. Prozdrowotne właściwości polifenoli, Maria Koziołkiewicz
3. http://www.jyi.org/articleimages/280/img0.jpg

 

Przedruk dokonany w uzgodnieniu z autorem

 

Źródło: Mateusz Gortat