Login lub e-mail Hasło   

Aborcja bez emocji

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.logbia.republika.pl/art1.htm
Aborcja to nic innego jak sztuczne wywołanie poronienia lub usunięcie zarodka bądź płodu.
Wyświetlenia: 48.211 Zamieszczono 05/05/2009

W ostatnim czasie za przyczyną 14 letniej Agaty a konkretnie mówiąc,  dziennikarzy, którzy nie potrafili uszanować tragedii i prywatności małoletniej dziewczyny i jej bliskich znowu zrobiło się głośno o aborcji. Na wstępie wyjaśnię znaczenie tego słowa. Wywodzi się ono z łacińskiego abortio – poronienie. Z biegiem lat zyskało całkiem innego znaczenia niż było to pierwotnie. Aborcja to nic innego jak sztuczne wywołanie poronienia lub usunięcie zarodka bądź płodu. Można ją przeprowadzić na kilka sposobów, podając chemiczne środki poronne,    dokonując    zniszczenia    płodu i usunięcia jego resztek a w ostatnim trymestrze najczęściej stosuje się wywołanie przedwczesnego porodu i zniszczenie płodu.


Ryć. 1 Etapy rozwoju zarodkowego. Fot. AP Biology  Ryć. 2   1-oocyt, 2-zygota, 3- stadnium 4 komórkowe moruli, 4-stadium 8 komórek moruli, 5-morula, 6-blastula.

Około tygodnia po zapłodnieniu powstałe w trakcie wielokrotnych podziałów  komórki formują się tworząc pęcherzyk wypełniony płynem czyli blastulę. Blastula zwana także blastocystą unosi się kilka dni w macicy poczym ulega implantacji czyli zagnieżdżeniu w ścianie macicy co jest uważane za zakończenie aktu poczęcia. Blastula, dzięki enzymom trawiącym śluzówkę macicy, wnika w błonę macicy. Prowadzi to do uszkodzenia naczyń krwionośnych z których wydzielana jest krew będąca „pokarmem” dla zarodka, aż do momentu wytworzenia łożyska.

W 12 dniu od zapłodnienia następuje proces tworzenia się błon płodowych. Od tego momentu komórki się różnicują na 3 listki zarodkowe z których w okresie rozwoju zarodkowego powstają tkanki i narządu. Z ektodermy (zewnętrzny listek zarodkowy) rozwija się m.in. komórki naskórka i jego wytwory (włosy, paznokcie), nabłonki pokrywające zatoki nosa, rogówki, soczewki oka, szkliwo zębów, układ nerwowy, gruczoły łojowe i potowe.

Komórki entodermy, kolejnego listka zarodkowego, różnicują się w nabłonek wyścielający układ pokarmowy i oddechowego, nabłonek pochwy oraz wyścielają część ucha i układu moczowo – płciowego.

Pomiędzy Ekto i Egzodermą znajduje się środkowy listek czyli mezoderma, z której powstają m.in. narządy wewnętrzne, krew, limfa, szkielet chrzęstny i kostny, mięśnie gładkie, szkieletowe i mięsień sercowy. Z niej w 4 tygodniu życia płodowego powstają zawiązki kończyn oraz zaczyna pracować serce, tworzą się zawiązki tchawicy, płuc i nerek. W części głowowej płodu widoczne są już zawiązki oczu i uszu oraz powstaje przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. W tym okresie tworzy się również łożysko. Stanowi ono swoistą barierę łączącą organizm matki i dziecka.

W piątym tygodniu życia zarodkowego zaczyna formować się twarz dziecka, płód ma już dłonie i stopy. W tym tygodniu kształtują się narządy płciowe co pozwala nam rozpoznać płeć dziecka. Mózg ulega dalszym podziałom w skutek których powstaje kresomózgowie, międzymózgowie, móżdżek i rdzeń przedłużony.Ryć. 3  Płód w 5 tygodniu ciąży. Fot. Wikipedia.

Szósty tydzień dla płodu to czas kiedy ma ono już w pełni wykształcone serce, tkanka łączna zaczyna kostnieć tworząc kości czaszki. Główka dziecka stanowi wtedy największą część ciała.

Siódmy i ósmy tydzień to czas w którym powstają przewody nosowe, uszy zewnętrzne, oczy przesuwają się na przód twarzy przez co główka dziecka staje się bardziej wyraźna. Palce kończyn oddzielają się od siebie i następuje kostnienie tkanki łącznej prowadzące do powstania kości długich kończyn. W tym czasie płód ma ok. 10 cm  i zaczyna wykonywać pierwsze ruchy.              

 
Ryć. 4   Zarodek w 7-8 tygodniu ciąży. Fot. Wikipedia.

 W dwunastym tygodniu łożysko jest całkowicie wykształcone. Ciało dziecka pokrywają włoski tzw. meszek płodowy. Swoją pracę rozpoczynają nerki a narządy rozrodcze są już w pełni zróżnicowane w zależności od płci. Na paluszkach pojawiają się zawiązki paznokci.Ryć. 5.  Zdjęcie USG 3D płodu w 12 tygodniu ciąży.

W szesnastym tygodniu ciąży twarz płodu staje się już ostatecznie ludzka. W kolejnych tygodniach na głowie dziecka pojawiają się włosy.

Dziewiętnasty tydzień to czas kiedy zaczyna bić serce dziecka a matka wyczuwa wyraźne ruchy płodu. Pięć tygodni później otwierają się zrośnięte dotychczas powieki pojawiają się brwi i rzęsy. Ruchy płodu są coraz wyraźniejsze. Dziecko ma ok. 30cm i waży ok. 600 g. W ten sposób dziecku upływa 6 miesięcy życia, jego organizm jest już w pełni ukształtowany, kolejne miesiące to czas intensywnego wzrostu po to aby w dziewiątym miesiącu płód osiągnął wagę 3.5 kg i 55cm wzrostu.

Kończąc chciałbym jeszcze w kilku zdaniach streścić na czym polega zabieg aborcji. Jak wspomniałem na wstępie można ją przeprowadzić na 3 sposoby.

Pierwszy ograniczony upływającym czasem to aborcja farmakologiczna. Można jej dokonać do 9 tygodnia ciąży. Polega na podaniu dwuskładnikowego środka farmakologicznego, który powoduje uszkodzenie lub deformację zarodka a następnie prowadzi do skurczów macicy i wydalenia zarodka. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży stosuje się metodę podciśnieniowego opróżnienia macicy lub rozczłonkowania zarodka a następnie oczyszczenia macicy.

W ostatnim trymestrze ciąży stosuje się tzw. „ poród częściowy”. Polega on na wydobyciu nóg i tułowia płodu w taki sposób aby głowa została w kanale rodnym a następnie wbija się szczypce chirurgiczne  w tył głowy aż do rdzenia kręgowego(ryć. 6). Po wykonaniu tego zabiegu w celu ułatwienia wydobycia resztek głowy zmniejsza się jej objętość przez wyssanie mózgu za pomocą próżnio ciągu. Zabiegi te przebiegają bez znieczulenia płodu.


Ryć. 6  Schematyczny przebieg zabiegu aborcji metodą " częsciowego porodu". 1- wywołanie porodu, 2-  zniszczenie rdzenia kręgowego, 3- odessanie mózgu.    
 

Przedstawione informacje stanowią wyłącznie biologiczny opis ciąży i aborcji. Zabieg aborcji musi podlegać jeszcze ocenie etycznej oraz światopoglądowej. Religie takie jak katolicyzm, buddyzm, hinduizm, islam, judaizm, prawosławie potępiają przerywanie ciąży stając na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Polskie prawo w szczególnych przypadkach np. gwałtu, dopuszcza do przeprowadzenia zabiegu aborcji przed 12 tygodniem ciąży.


Obecnie obserwuje się, dużą akceptację wśród społeczeństwa dla aborcji. Moim zdaniem spowodowane jest to brakiem rzetelnej wiedzy biologicznej lub wygodą i ucieczką przed odpowiedzialnością i konsekwencjami swoich czynów.

Owoce takiego bez stresowego podejścia do życia będziemy mogli zapewne ocenić w przyszłości…

 

Przedruk dokonany w uzgodnieniu z autorem

Podobne artykuły


13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 634
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1146
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1106
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 817
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1414
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1319
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 661
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1086
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1237
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1385
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 841
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 507
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 437
 
Autor
Dodał do zasobów: Krzysztof Gregorczyk
Artykuł  Ania S.,  05/05/2009

To straszne w jak łatwy dziś sposób można dokonać tego zabiegu. Jak dla mnie do zabójstwo i nie kieruje mną żadna religia, po prostu zwykłe uczucia. Rozumiem, że można nie chcieć dziecka, które się nosi ( aczkolwiek może warto pomyśleć przed rozpoczęciem współżycia), ale przecież takie dziecko można oddać, jest tyle rodzin nie mogących mieć dziecka i chcących zaadoptować malutkie dziecko.
Nie rozumiem i nie zrozumiem jak można zabić cząstkę siebie...

Żadna religia? Czyli rydzykizm to dzięki Bogu jeszcze nie jest religia, tak? Tylko światopogląd?

  yersis,  05/05/2009

Zgadzam się z tobą, też uważam że to nie do przyjęcia. Po za tym to jest ucieczka od odpowiedzialności, w najgorszy możliwy sposób. Jest przecież wiele możliwości, o których wspomniałaś. Najbardziej przeraziło mnie to z wysysaniem mózgu. Moim zdaniem na takim etapie ma się na pewno świadomość i czuję się ból :/

Z mojego punktu widzenia aborcja to przerwanie naturalnego procesu, ktory prowadzi do powstania zywej, swiadomej istoty. Tyle jesli chodzi o kwestie techniczne, biologiczne.
Jesli rozwazac aborcje od drugiej strony, argumentem przeciw zabiegowi jest twierdzenie, ze po prostu odbiera sie ludzkiej istocie szanse na zycie, istnienie, zabawienie itp. Przyjscie na swiat tej konkretnej istoty, cz ...  wyświetl więcej

Wolno czy nie wolna. Dla mnie powinien byc wybor i ten wybor powinna miec kobieta czy tez malzenstwo. Oni sie decyduja, oni narazaja sie na koszty, oni narazaja sie na jakis dół psychiczny, to jest ich swiadoma decyzja.
Sam nie wiem co o tym myslec dlatego niech kazdy decyduje wedlug siebie. A to ze kościół twierdzi ze nie wolno, to niech sobie twierdzi, KK wiele rzeczy uwaza i opowiada i co z tego.
Temat kontrowersyjny i trudny

"W ostatnim trymestrze ciąży stosuje się tzw. „ poród częściowy”. Polega on na wydobyciu nóg i tułowia płodu w taki sposób aby głowa została w kanale rodnym a następnie wbija się szczypce chirurgiczne w tył głowy aż do rdzenia kręgowego(ryć. 6). Po wykonaniu tego zabiegu w celu ułatwienia wydobycia resztek głowy zmniejsza się jej objętość przez wyssanie mózgu za pomocą próżnio ciągu. Zabiegi te pr ...  wyświetl więcej

Mateusz, wybór masz - pójśc do łóżka albo nie pójść. Proste.
A zeby za własną głupotę i nieodpowiedzialność zabijać dziecko...
I moje poglądy nie mają odzwierciedlenia w KK - nie jestem katoliczką.

do Ania S.: Co do drugiej linijki(twojej wypowiedzi) się zgadzam, ale z pierwszą linijką nie ;]
Przyszłość ciężko przewidzieć, organizm ludzki ma skłonności do myślenia "pewnie nie będzie dziecka, mała prawdopodobność itd." i liczenia na odpowiedzialność drugiej osoby. Wiara w odpowiedzialność człowieka jest trochę przesadzona. W krótkich chwilach działa się pod wpływem emocji.

Mam

...  wyświetl więcej

Oczywiscie najlepiej nie miec takich problemow i wszystko robic z glowa czego sobie i wam zycze.
Naturalnie ze zabijaniu mowimy NIE. Tylko w tym przypadku niewiadomo kiedy czlowiek jest czlowiekiem i dlatego wynikaja spory. I bron boze sie nie chce z nikim klucic. Tez jestem przeciw zabijaniu tylko kiedy czlowiek jest czlowiekiem ? ;>

Ania S. wy zawsze patrzycie na to jak na zabijanie człowieka za swój błąd... A dlaczego nikt nie pomyśli o tym, że ten człowiek powstał przez ten błąd? Nie popełnić błędu to nie stworzyć człowieka, popełnić błąd to stworzyć człowieka, naprawić błąd to go zabić. Możecie na to mówić zabić, zamordować, uśmiercić, wszystko jedno, ale ten człowiek powstał na wskutek błędu. A raczej pomyłki. Każdemu moż ...  wyświetl więcej

Gratuluję "pomysłowości"! A co, jeżeli i Ty jestś efektem pomyłki? Może nikt Cię nie zabił, bo miał skrupuły? Żyjesz więc nie wiadomo po co, jako bezsensowna "pomyłka". Lecz się chłopie na nogi...

Jestem efektem pomyłki. Moi rodzice uprawiali seks na obozie bodajże harcerskim. I co z tego? Przeze mnie moja mama musiała porzucić studia. Ani mama, ani tata nie nadają się do rodzicielstwa, prawdopodobnie byli po prostu za młodzi. Happy? I co, myślisz że się cieszę że mnie nie zabili zanim się urodziłem?

Twoje prywatne demony to twoja sprawa. Nie rozciągaj swojej porażki zyciowej na innych. Znam kilka "przymusowych" szczęśliwych małzeństw, w których te "niechciane" czy jak je nazywasz "pomyłkowe" dzieci są kochane i mają normalny dom. A jeżeli uważasz, że błędem było nie zabicie ciebie, to zawsze możesz to naprawić...

No ale gdyby Max King-a zabito jeszcze przed daniem mu zycia to mysle ze nie wiele by stracil bo jeszcze tak naprawde nic nie mial, to jedynie rodzice by stracili bo mogli a nie chcieli. A naprawienie bledu po miesiacu czy dwoch to jednak jest roznica niz naprawieniu bledu po 20 latach :-|.

Dokładnie, Mateusz. Cały czas staram się przekazać, że zabicie takiego niemowlaka może być tragedią tylko i wyłączenie dla matki (ew. ojca) bo tylko dla niej to dziecko istnieje. Jeśli matka chce się go pozbyć, to powinna mieć prawo do tego. A zabicie urodzonego człowieka to już kompletnie inna kwestia.

Twoje postrzeganie człowieka jest przerażające...No tak ale co was egoistów obchodzi świat nie ? Człowiek jest człowiekiem niezależnie gdzie kiedy i jak się narodził...A prawo do tego czy będzie żył czy nie powinno pozostawić się jemu a nie decydować już przed jego narodzinami...Nie chce ktoś dziecka ? Są domy dziecka , ale takie postępowanie z drugim człowiekiem sprawia , że staczamy się do rzędu zwierząt...O ile nie gorzej...

  ,  06/05/2009

http://www.youtube.com/watch?v(...)x9Qa3UU coś na wesoło a propos aborcji ale i do zastanowienia :-)

U normalnych kobiet aborcja ma wymiar tragedii antycznej, jest zawsze dramatycznym wyborem, ale najważniejsze, by nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, rozterek dobrze czy żle zrobiłam, czy noszonego latami poczucia winy wpojonego np. przez księdza na spowiedzi i nie dającego odpuszczenia grzechu, nawet, gdyby dziecko było poczęte z gwałtu. Wtedy to jest jeszcze bardziej tragiczne.

Nie rozumiem? Jak nie będzą miały wyrzutu sumienia, to wkrótce przyjmie się to jako normę. Wyrzuty sumienia to dobry znak.

  Darwolf  (www),  07/05/2009

Rzeczowy, konkretny artykuł, co rzadko się zdarza w takim temacie.
A czy aborcja powinna być dozwolona? Uważam, że tak, ale tylko do momentu wykształcenia się u płodu układu nerwowego.

  thelinked  (www),  08/05/2009

Dobry art

Świetny artykuł, dobre fotki i przerażające informacje pewnie dla niektórych czytelników. Ale lepiej jest być ŚWIADOMYM niż nie mieć pojęcia co to jest aborcja... Lepiej jest zapobiegać, niż udawać nieświadomość, że aborcja to nic strasznego!

Jest to oczywiście zawsze decyzja należąca do kobiety, ale nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć wyrzutów sumienia jak celowo łamie się kręgosłup płodu

...  wyświetl więcej

Kara śmierci za aborcję!

  marian R,  07/09/2009

Człowiek jest w różnym wieku. Najpierw ma tydzień , potem rok,potem 20 lat potem 50, może nawet 100. A teraz zastanówmy się w jakim wieku człowieka można a w jakim już nie wolno zabijać? Jak myślicie 10 lat jeszcze można czy już nie można zabić . Może to rzeczywiście zbyt mało? Może w wieku piętnastu lat? A może 15 dni? Przecież to człowiek i to człowiek. Jeżeli go nie zabijemy to zapewne ten i te ...  wyświetl więcej

Zadajcie sobie pytania. Czy każdy z nas chciałby być w ten okrutny i bez litosny sposób potraktowany? Czy rodzice chcieli mi to zrobić i nie ważne czy jest się zdrowym, chorym, a może samotna matką, lub pochodzi się z gwałtu. Jest niewinne, krzyczy, cierpi, odczuwa ból, ale nawet jeśli ktoś usłyszy niewinny krzyk cierpienia, myślicie że przestaną? To małe stworzonko nie potrafi się bronić, w od ró ...  wyświetl więcej

Gdy przeczytałem opis trzeciego sposobu "usuwania problemu" to mnie mało nie odrzuciło...Takich rzeczy w dawniejszych latach nie wymyślił by nawet nawet największy pisarz horrorów...A my to mamy naprawdę...Brak słów...

Wiele niedoszłych matek po dokonaniu aborcji ma problemy psychiczne. Ciagnacy się uraz do samej siebie i straszliwe wyrzuty sumienia sa dowodem, iz aborcja nie jest rozwiazaniam – jest tylko chwilową ucieczką od odpowiedzialności.

Opis niszczenia płodu jest przerażający. Jeśli kogoś interesuje jak wygląda rozwój płodu u kobiety ciężarnej w rożnych etapach ciąży polecam zapoznać się ze stroną http://trymestr.pl

  ulmed,  05/11/2010

Tak powinna wyglądać edukacja, człowiek powinien wiedzieć, widzieć, a nie wierzyć w pro-aborcyjny bełkot.
Gdyby, taka edukacja była, to wielu dramatów, nieszczęść nie zdarzyłoby się.

  57kerenor  (www),  14/03/2011


``NIE BĘDZIESZ MORDOWAŁ``!

W tym akurat wypadku, wybaczcie, ale powiem, że artykuł jest bardzo zły.
To straszne, co wyprawia człowiek, który wyrzucony został z ogrodu w Eden, na wygnanie i tułaczkę.

Temat jest straszny, a psychologiczne podejście autora, rozumiem. Zresztą, choć tytuł jest taki, jaki jest, to bez emocji przejść obok niego się nie da!
Gratulować

...  wyświetl więcej

  Jan T.  (www),  17/08/2012

Nie ma zgody na aborcję!

  liwa,  17/08/2012

Moje ciało, mój brzuch, moja wola, moje sumienie... co komu do tego?

Ahh Ci konserwatywni katolicy, jaki ten świat byłby niedobry bez was...

Przy początkach tworzenia znieczulenia miejscowego - jednego z pierwszych, ale zawsze coś - to kto nie zgodził się na upowszechnienie tego sukcesu medycznego? Kto swoje argumenty ograniczał do cytatów typu: „I w bólu rodzić będziesz…" dzięki czemu porody były wciąż bolesne mimo nowych odkryć? Religia, wasza religia.

...  wyświetl więcej

Ludobójstwo? Zabijanie komórki, która nie jest świadoma. A zabijane zwierzęta dla zysku, (skóra,mięso,poroża itd), można je zabijać bez winy? Warto zastanowić się nad współżyciem. A co z ocena publiczną, prawiczek 30 letni biorący ślub nie wytrzyma tyle czasu bez seksu. Chyba, że ma spaczone potrzeby i może ręcznie sprawiać sobie przyjemność. A urodzenie niechcianego dziecka i oddanie do adopcji n ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska