Login lub e-mail Hasło   

Chamstwa ci u nas coraz więcej

Parę dni temu media ujawniły auto pewnego zmotoryzowanego inteligenta, który na bagażniku ma wielki napis ‘KIEPRZYĆ PACZYŃSKICH’.
Wyświetlenia: 4.422 Zamieszczono 13/05/2009

Ma być to śmieszne i prowokacyjne, a jest kolejnym dowodem na schamienie społeczeństwa, które nie bardzo potrafi korzystać z demokracji, a jeśli już ktoś próbuje korzystać ze zdobyczy wolności słowa, to wydaje mu się, że jest urodzonym geniuszem. Oczywiście, ktoś powie – genialna gra słów i dopuszczalna w ramach wolności słowa. I pewnie coś z prawdy w tym jest. Gawiedź lubi dokopywać wodzom, ale niech no tylko ktoś nazwie takiego Kowalskiego łachudrą albo leniem, to całe życie będzie łazić po sądach i nie daruje. Napis widzą policjanci, prokuratorzy, sędziowie, etycy, menele i mądrale. Śmieją się otwarcie albo tylko dyskretnie się uśmiechają, w zależności od kultury osobistej i od stopnia sympatyzowania z obrażanym politykiem. Nie ulega wątpliwości, że gdyby ktoś zechciał w podobny sposób ośmieszyć owego kierowcę albo dowolnego prawnika (teraz znakomicie niedowidzącego), to dopiero podniesiono by jazgot...

Wolność to także odpowiedzialność? Na koszulkach można wyrażać swoje opinie? Na samochodach także? A na elewacjach własnych domów?

Na pewnym forum jakiś anonim napisał inne hasło - TUCHAĆ RUSKA. Też wesołe i sprośne, a to najbardziej lubi ludek! A to ktoś prezydenta lub premiera nazwie durniem, chamem, zdrajcą, a nawet ch***m i... nic. Żadnego szacunku. W takiej obleśnej atmosferze rośnie kolejne pokolenie. W telewizyjnym cyklu prowadzonym przez sędzię A.M. Wesołowską widać, w jaki sposób do prawników odnoszą się obywatele III RP. Zwłaszcza postawa młodzieży jest szokująca. Czy realizatorzy złośliwie przedstawiają młodych ludzi (w tym wielu studentów), czy tacy oni są w istocie? Aż tylu meneli? Przecież tylko za samo zachowanie powinni mieć rozmowę z wychowawcami, rodzicami lub z kuratorem. Ale kogo to obchodzi? W szkołach uczą się religii, etyki i czort wie jeszcze czego. Może niektórych nauk zbyt wiele, zaś zapomniano o podstawowym przyzwoitym zachowaniu? Potem z takich chamowatych a przedsiębiorczych studentów wyrastają nam polityczne, biznesowe i dziennikarskie "elity". I po takich uczelniach pani minister mówi do swego rządowego kolegi - zmywaj się (ale w menelskiej wersji) i jako kolejna sława przechodzi do historii w parę tygodni po słynnym płynie do mycia uwalonych stołów (lansowany przez sympatycznego pana Kamila). 

Podobne towarzycho gnieździ się na rozmaitych forach i - co zdumiewające! – to nawet wówczas, kiedy każda wypowiedź jest edytowana wespół z danymi osobowymi i zdjęciem autora. Szok! I kiedy jakiś facet omawia na portalu dyskusję toczoną na innym (bodaj najpopularniejszym - Nasza Klasa), to krytykowany twórca spostrzega, że przesadził z wypowiedziami, szybciutko kasuje swój profil (jednak jego wypowiedzi... pozostały), spotyka się z operatywnym a zaprzyjaźnionym adwokatem i wespół żądają przeprosin oraz paru tysięcy europów (w złotówkach, ale w obcej jeszcze walucie brzmi atrakcyjniej) uważając, że naruszono dobra osobiste owego wystraszonego twórcy... Mało tego - tupet owej pary jest aż tak groteskowy, że w pozwie ujawniono, iż likwidator konta jest pisarzem oraz wykładowcą (czyli jest wychowawcą młodzieży!) i dlatego (tak to ujęto!) jego reputacja została wyjątkowo nadwerężona (dopuszczono już wariant „nadwyrężona”) i właśnie dlatego wyceniono jego moralne straty tak wysoko! Gdybyż to był tylko pielęgnator powierzchni płaskich, to pewnie sto europów by załatwiło sprawę, ale pisarz?! Szwejk i Kafka się kłaniają, czyli wkraczamy w świat polskiego absurdu? 

Na najwyższych dostojników w państwie można wylać całe szambo i... nic! A tu pisarz (i wykładowca w jednej osobie) popiera wulgaria młodzieży, kokietuje ją, wreszcie fałszuje wpis na forum i... chce przeprosin (i kasy!) za ujawnienie własnych "sentencji" i przekrętu. A jego mecenasowi nie podoba się prześmiewczy ton faceta, który omówił również jego rolę w całej tej żenującej sprawie oraz mądrości zamieszczone na jego głównej internetowej stronie. On również grozi... sądem. Czy to oznacza, że wodzów można wyzywać od kretynów i tchórzy, ale osobistości niższej rangi nie tylko nie można zwyzywać (pod groźbą ruiny finansowej i odosobnienia), ale nie można nawet zacytować (oraz omówić i skrytykować) ich własnych autorskich wypowiedzi, bo pozwą do sądu?! Czekamy na nowego Bareję, który zrealizuje film na podstawie takich zaskakujących polskich dziwactw. Dziwna jest ta nasza Polska...

Kiedy prawo będzie nareszcie jednakowe dla wszystkich obywateli – albo osoby publiczne mają zbyt słabą ochronę prawną, albo osoby niepubliczne mają zbyt dużą ochronę. Konstytucja 1997 nie wspomina o (nie)publicznych osobach i nie wiadomo – kto pierwszy wymyślił, że wipów można wyzwać od durniów, leniów i tchórzów, ale za obrazę mordercy (pewna matka zamęczonej ofiary, nazwała takiego zwierzęciem) można trafić do więzienia? Gdzie nasze społeczeństwo popełniło błąd? Prawdopodobnie zostało to zaimportowane z Zachodu, na którym schamienie mediów i młodzieży jest jeszcze większe niż u nas.

Dzisiaj media zajmują się dwojgiem 10-latków, którzy zdobyli internetowe hasło do profilu koleżanki i wpisali obraźliwe teksty pod jej podobizną. Policja przypomina dzieciom i młodzieży, że publiczne kierowanie (także przez internet) wobec innych osób obraźliwych epitetów, obelżywych gestów stanowi przestępstwo znieważenia (jest ono ścigane z oskarżenia prywatnego). Dorośli sprawcy podlegają karze grzywny albo karze ograniczenia wolności. A jak tym dzieciom Policja wytłumaczy, że kierowca, dziennikarz lub pijak mogą postponować prezydenta albo premiera, ale pacholęta nie mogą obrażać koleżanki? Może podczas omawiania zasad ruchu drogowego, przy okazji funkcjonariusze objaśnią naszym milusińskim podstawowe zasady etykiety i wyjaśnią nazbyt widoczne różnice w traktowaniu obywateli tego samego państwa...

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2834
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1078
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 936
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 980
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 565
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 832
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 677
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1828
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 973
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 625
9
komentarze: 106 | wyświetlenia: 345
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  probus,  14/05/2009

Zalewa nas szambo. Także z mediów, które pompują z coraz większą mocą. Znakomity i ważny społecznie artykuł. Polecam wszystkim tę lekturę, refleksję nad nią i rozpropagowanie.

Popieram wypowiedź "probusa", czyli popieram też tezy Autora tekstu.

  probus,  14/05/2009

Twoje poparcie to dopiero ma swoją wagę! Pozdrawiam serdecznie.:-))

  moniks,  14/05/2009

A wszystko zaczyna się w rodzinie....
Świat jest daleki od ideału, fakt. Chyba go nie lubię.

"Nic tak dobrze nie charakteryzuje człowieka, jak jego sposób odnoszenia się do głupców"

  mARK m,  14/05/2009

Mnie osobiście razi sposób prezentacji takich chamskich zachowań przez media. O chamstwie mówi się i pokazuje dużo, ale brakuje mi w tym tego niezbędnego napiętnowania takiego zachowania, jasnego przekazu, że jest to złe i niedopuszczalne. Czemu? Czyżby dlatego, by nie spłoszyć chamów przyciągających widownie jak magnes? Pokazać takich każdych ma odwagę, ale od oceny się wzdrygają. I dlatego telew ...  wyświetl więcej

Wczoraj na Interii ktoś krytykował Zientarskiego w sprawe samochodów używanych. Napisał w tytule - Zientarski bredzi (albo cos podobnego - z pamięci). Taki tytuł nie powinien ukazać się w mediach. A jeśli ktoś w dyskusji telewizyjnej tak powie, to albo powinien zaraz przeprosić, albo interlokutor powinien wyjść ze studia. Chamstwo lęgnie sie także w redakcjach mediów. Dziennikarze podgrzewają "niedyplomatyczny" język i robią to cynicznie.

Znalazłem - http://motoryzacja.interia.pl/(...)1305456 Tytuł - Brednie Zientarskiego. Na tej samej stronie - "Kierowców wziąć za mordę" oraz "To był ojciec - idiota!". To media umacniają modę na chamstwo. Należy zbierać takie tytuły i wydarzenia i przesłać do komisji etyki dzienn.

  Darwolf  (www),  15/05/2009

Ogólnie to chamstwa nie lubię - niewiele rzeczy razi mnie bardziej, niż używanie k***a zamiast przecinka. Ale w tym wypadku popieram jak najbardziej! Włącznie z kultowym HWDP!, chociaż z błędem ortograficznym, czego również nie lubię...
Skoro nie wolno mi inaczej wyrazić swojej opinii o złodziejach rządzących naszym krajem (i całą UE) - bo w przeciwnym razie: sądowe oskarżenie o "obrazę urz ...  wyświetl więcej

  ,  15/05/2009

"Kieprzyć Paczyńskich", nie słyszałem tego :-D Widzę, że zabawa Sra Półgłówek - Gra Półsłówek popularyzowana przez NIE się wśród ludu rozwija bulwersując łże-elity intelektualne, i dobrze, że lud ma jakiś sposób kreatywnego odreagowania tego co klasa u koryta lub do koryta dążąca z krajem wyprawia :-)

  ,  16/05/2009

http://stuff.swir.us/th/img/im(...)452.jpg nawet koszulki już można dostać :-)

świat jest stary i oszalały ,zalewa go nie pochamowany brud i brak jakichkolwiek zasad,a do tego media która wpajają w nasze wolne głowy kwas i brzydote ale nie mamy co narzekać podziękujmy samym sobie ,pokój:)

Panie Mirosławie. Kiedy ciąg dalszy pańskiej krucjaty przeciwko chamstwu i wulgarności w mediach ? Może tym razem zamiast cokolwiek wyeksploatowanego Kamila Durczoka czy Doroty Nieznalskiej, na warsztat "postawić" znanego pisarza i erudytę, niezrównanego felietonistę i blogera, Rafała A. Ziemkiewicza ?
Życzę pasma sukcesów w pańskiej walce :)

Stały Czytelnik.

@darkwater (piotr grunt):Tenże bezpardonowy dociekacz prawdy, erudyta Rafał A. Ziemkiewicz, raczył mnie kiedyś korespondencyjnie wyśmiać za stwierdzenie, że KK wymordował miliony ludzi. W swojej ripoście ocenił ofiary inkwizycji na jakieś dwa tysiące, a i to zostały podobno zamordowane niechcący i właściwie nie przez kler... No...

  marian R,  19/01/2010

A jak jest kolego wtedy gdy wszyscy wiedzą że to prawda, jednak wyroku nie ma? Każdy {Polak przecież wie, że Rydzyk zbudował swoje imperium na ukradzionych pieniądzach, każdy wie, ze oszukał ludzi zbierając na Stocznię a potem, powiedział" żadnych pieniędzy na przeżarcie Wam - stoczniowcy nie dam" Niby nie mam prawa nazywać go złodziejem i oszustem a jednak nazywam i będę nazywał. Co się tyczy zdr ...  wyświetl więcej

Panowie!
1. O sprawie Ziemkiewicza nie wiem - jeśli ktoś ma dane i polot niech napisze artykuł.
2. Artykuł jest o chamstwie, nie zaś o oszustwach. Gdybyśmy mieli zrzucać ze szczytu, to pewnie byśmy musieli zrzucić np. Piłsudskiego i Napoleona. To tematy na osobne artykuły.

Mały "tip", pomocny w poszukiwaniach wypowiedzi RAZ.

"Dziadek, spier...aj z anteny". Cytat z pamięci, możliwe drobne nieścisłości.

Zachęcam Państwa do pisania na tematy, które Was bulwersują i których jesteście świadkami. Ja sam mam tyle swoich planów edytorskich, że ledwie nadążam z nimi i za nimi. Pozdrawiam wszystkich pomysłodawców, którzy podpowiadają mi tematy!

Kwestia wypowiedzi RAZa widzi mi się raczej jako kontynuacja tego wpisu. Po pierwsze chamska była niewątpliwie, co można stwierdzić samodzielnie, po drugie znów dotyczyła człowieka mediów/w mediach, po trzecie pasowałaby jako "dopełnienie symetrii", ze względu na przeciwległe położenie okopów w których rezyduje RAZ wraz z przyjaciółmi.

Należy odróżnić wypowiedzi "otwarte" na antenie, czyli raczej przemyślane od podsłuchanych. Z RAZem oraz z Durczokiem i marszałkiem Zychem były podsłuchane, zatem niechcące. Ale nie znam sprawy i nie będę na ten temat ciągnął rozmów, bo cóż mogę dodać. I tak moje artykuły są krytykowane za zbytnią długość, zatem ten wątek by tylko wydłużył notę. Najlepiej samemu coś wysmarować z pożytkiem dla Czytelników.

Do tego tekstu pasuje jak ulał inny:
http://eiba.pl/2o7b

Oba o odmianach tego samego zjawiska...

  serpente,  05/04/2010

Panie Januszu! Pańskie poparcie znaczy dla mnie naprawdę bardzo wiele i nie wiem już, jak wyrazić podziękowania, żeby to w końcu wazeliną nie trąciło. Chyba już zamilknę. W tym temacie.

Tak właśnie jest i nic dodać.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska