JustPaste.it

Windykacja w praktyce

Z problemami windykacji należności ma dziś do czynienia aż 70 proc. polskich przedsiębiorców, gdyż odwlekanie płatności stało się w naszym kraju normą. Coraz więcej firm, z różnych powodów, nie płaci na czas swoich zobowiązań.

 

Niestety, zaczynamy się przyzwyczajać do takiej sytuacji, coraz bardziej przymykając oko na „drobne" opóźnienia płatnicze. Jednak takie postępowanie jest niezwykle ryzykowne! Każdy dzień bezczynności, cierpliwego czekania, że dłużnik sam się odezwie i wreszcie zapłaci, znacznie zmniejsza szansę na odzyskanie pieniędzy. Warto wiedzieć, że co czwarta niezapłacona w terminie faktura nigdy nie jest w Polsce odzyskiwana.

Ostatnio przeprowadzone badania pokazują, że w 90 proc. wypadków można odzyskać należne nam pieniądze pod warunkiem zakończenia procesu windykacyjnego w ciągu 60 dni od momentu „przeterminowania" płatności. Na przykład, Francuzi podejmują procedury windykacyjne już po 15 dniach od upływu terminu płatności. Polacy zaś czekają z tym średnio aż 8 miesięcy.

Wierzyciel może uniknąć konsekwencji związanych z niewypłacalnością kontrahenta, stosując odpowiednie procedury na każdym etapie kontaktów z nim, np. w momencie zawierania umowy, przyjęcia zlecenia, wykonania prac i ich odbioru. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wielu przedsiębiorców nie podejmuje działań zmierzających do uniknięcia sytuacji niewypłacalności kontrahenta. Tam, gdzie działania takie są podejmowane, najczęściej ograniczane zostają tylko do wybranych etapów danego stosunku gospodarczego.

Często mylące w ocenie partnera handlowego mogą okazać się: powszechnie znana nazwa firmy, wielkość firmy kontrahenta, niesprawdzone rekomendacje, przedstawiciele firmy budzący zaufanie swoim sposobem bycia. W Polsce zdobywanie informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstw jest utrudnione.

Zabezpieczenia osobiste charakteryzują się tym, że wierzyciel może dochodzić spłaty swojej należności z całości majątku teraźniejszego i przyszłego dłużnika i osoby udzielającej np. poręczenia. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń osobistych należą: poręczenie cywilne, poręczenie wekslowe, weksel własny, gwarancja bankowa, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem, zgoda dłużnika na dobrowolne poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego. Zabezpieczenia rzeczowe dają możliwości zaspokojenia wierzyciela tylko z konkretnego przedmiotu, bez względu na to, kto jest jego właścicielem. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń rzeczowych należą: kaucja, hipoteka, zastaw, przewłaszczenie, kupieckie prawo zatrzymania. Mimo że istnieją sposoby sprawdzenia wiarygodności kontrahenta, tylko niewielka liczba przedsiębiorców korzysta z tej możliwości. Weryfikację wiarygodności partnera w interesach należy przeprowadzać nie tylko w przypadku kontraktów o dużej wartości, ale również przy udzielaniu kredytu kupieckiego. Sprawdzenie kontrahenta kosztuje niemało wysiłku, jednak pozwala uniknąć często większych strat i kłopotów. Polskie firmy są winne partnerom 237 mld złotych. Zatory płatnicze z kolei paraliżują gospodarkę. Przedsiębiorstwa nie płacą, bo same nie mogą doczekać się pieniędzy od dłużników.

 

Źródło: Agnieszka Gorczyca