Login lub e-mail Hasło   

Mudry - Tajemnicze Gesty

Poznaj mudry uzdrawiające, magiczne, do medytacji, ich zastosowanie i działanie.
Wyświetlenia: 100.809 Zamieszczono 26/05/2009

Mudry - Tajemnicze gesty

Mudry są to rytualne, symboliczno duchowe gesty, które mają wpływ na naszą energię lub nastrój. Większość mudr to gesty rąk w których układamy palce w określony sposób.

Każdy z nas spotkał się z mudrami gdyż występują one w wielu obrazach, ikonografiach buddyjskich, hinduistycznych, statuach buddy, w ćwiczeniach jogi itp. Istnieją setki Mudr i są używane w buddyźmie od tysięcy lat. Mudry można podzielić na kilka rodzajów: uzdrawiające, magiczne, do medytacji.

Poniżej przedstawiam najciekawsze mudry.

Jedną mudrę najlepiej wykonywać od kilku do kilkunastu minut.

Fizyczne ciało składa się z pięciu elementów: ogień, powietrze, eter, ziemia, woda. Tych pięć elementów odpowiada pięciu palcom:

kciuk – ogień

wskazujący – powietrze

środkowy – eter

serdeczny – ziemie

mały – wodę.

Brak równowagi tych elementów w naszym ciele zaburza system immunologiczny i doprowadza do chorób. Kiedy palec odpowiadający danemu elementowi dotyka kciuka, element ten jest doprowadzany do równowagi. Wykonując mudrę inicjujemy elektromagnetyczny przepływ, który harmonizuje różne elementy i przywraca zdrowie.

1. Zestaw mudr do harmonizowania energii w naszym ciele.

W ćwiczeniu tym łączymy czubek kciuka z każdym po kolei palcem. Utrzymujemy połączenie z każdym palcem przez 5 sekund lub dłużej i całe ćwiczenie może trwać kilka minut. Starajmy się wykonywać to ćwiczenie na dwóch rękach jednocześnie. Ćwiczenie to możemy wykonywać wszędzie i w każdej pozycji, siedzącej, stojącej, leżącej.

Efekt: zbalansowanie energii, wyciszenie się, zrelaksowanie, skoncentrowanie.

2. Wszystkim nam znaną mudrą jest gest złożenia rąk do modlitwy. Jest to pozycja respektu i czci. Na wschodzie ten gest nazywa się Anjali mudra i Namaste. Namaste jako indyjskie pozdrowienie jest tłumaczone często jako „Kłaniam się boskości wewnątrz ciebie z boskości wewnątrz mnie.”

Efekt: wyciszenie i ześrodkowanie umysłu, otwarcie serca, obniżenie niepokoju i stresu.

3. Dhyani lub Dhyana Mudra – Gest Medytacji

 

Ręcę tworzą jakby miseczkę ułożoną na kolanach, gdzie prawa ręka leży na lewej i kciuki są złączone. Układ rąk formując miseczkę oznacza wewnętrzną wolność, czystość i pustkę, która koresponduje z dążeniem do duchowości. W klasycznej medytacji jest uważane jako obdarzanie pustką.

4. Mudra Hakini

Palce obydwu rąk, polączone opuszkami. Wiele osób nawet nieświadomie stosuje tą mudrę w czasie rozmowy. Efekt: zwiększa koncentrację.

5. Mudra Gyan

Łączymy palec wskazujący i kciuk, reszta palców wyprostowana ale zrelaksowana. Trzymaj obie dłonie w tej pozycji co najmniej kilka minut.

Efekt: wzmaga intelekt, pomaga w chorobach umysłu, wzmaga szczęście, wyostrza pamięć, stymuluje czakrę podstawy.

6. Prana Mudra

Łączymy kciuk z palcem małym i serdecznym, palec wskazujący i środkowy wyprostowany. Ćwiczenie wykonujemy najlepiej obiema rękami naraz od 5 do 30 minut.

Efekt: zwiększa witalność, dodaje energii, dobra na różne dolegliwości, usuwa zmęczenie i poddenerwowanie, poprawia wzrok, dobra do leczenia chorób oczu, dodaje pewności siebie i odwagi, także aktywuje czakrę podstawy.

7. Linga Mudra

Łączymy dłonie i przeplatamy palce. Jeden z kciuków (prawy) pozostawiamy stojącym i otaczamy go drugim kciukiem i palcem wskazującym.

Efekt: wytwarza ciepło wewnątrz ciała, rozgrzewa, dobre przy zwalczaniu zimna, przeziębienia, kaszlu, infekcji płuc, astmy. Jako że generuje gorąc to spala i kalorie, także może być dobre na zrzucenie wagi wtedy zalecane jest stosowanie mudry 3 razy dziennie po 15 minut i picie dużych ilości wody. Długie stosowanie może spowodować ociężałość i ospałość.

8. Surabhi Mudra.

Jak wykonać: Palce wskazujące, serdeczne i małe składamy tak żeby stykały się kostkami, palce środkowe wyprostowane stykają się opuszkami i tak samo kciuki. Ręce trzymamy tak żeby kciuki były skierowane w kierunku naszego ciała a palce środkowe wskazywały na zewnątrz od ciała.

Efekt: Mudra ta jest bardzo silną i efektywną w przełamywaniu wszelkich barier jakie mogą stanąć na drodze osiągnięcia oświecenia lub potężnej medytacji. W mudrze tej niebiańskie elementy są połączone by wzmożyć swe siły i wytworzyć potężne efekty na ciele. Mudra ta uważana jest za najistotniejszą w uzyskaniu szczytowych możliwości umysłu i ciała. Wierzy się też, że mudra ta potrafi spełniać ludzkie życzenia. Zwiększa moc koncentracji i usuwa zanieczyszczenia z ciała.

Można także używać tej mudry w celu otwarcia czakry trzeciego oka. W tym celu powinniśmy koncentrować się na punkcie pomiędzy brwiami i intonować dźwięk OM lub AUM.

9. Uttarabodhi Mudra

Mudra ta symbolizuje perfekcję. Przeplatamy wszystkie palce, palce wskazujące złączone i wyprostowane, kciuki nałożone na siebie krzyżują się. Trzymamy ręce w tej pozycji przed klatką piersiową.

Efekt: Koi nerwy, pozwala przezwyciężyć stres np., przed egzaminem.

10. Naga mudra.

Mudrę tą bardzo łatwo wykonać krzyżujemy ręce i kciuki na poziomie klatki piersiowej. Mudra ta nazywana jest także mudrą głebokiego wglądu.

Efekt: Może być używana efektywnie do rozwiązywania problemów dnia codziennego. Pozwala przezwyciężać przeszkody na ścieżce duchowej, zwiększa jasność umysłu i w związku z tym ułatwia podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, wzmaga siłę, łagodzi napięcia.

11. Mudra Apana

Palec środkowy i serdeczny łączymy z kciukiem, palec mały i wskazujący pozostają wyprostowane.

Efekt: Pomaga w usuwaniu złogów i toksyn z ciała, oczyszcza ciało, usuwa problemy z moczem i reguluje przepływ, leczy problemy menstruacyjne. Dla leczenia chorób oczu, nosa, ust, uszu, efektywna w użyciu razem z prana mudrą.

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 869
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1121
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 713
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 998
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 544
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 673
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 633
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 671
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 615
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 477
8
komentarze: 15 | wyświetlenia: 772
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 765
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 539
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 608
8
komentarze: 18 | wyświetlenia: 839
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje  Suki,  27/05/2009

Przyjemnie się te mudry wykonuje. Przećwiczyłam je sobie po kolei i rzeczywiście poczułam duży spadek napięcia, odprężenie i jakby "przewietrzenie" głowy.

  on_x,  29/05/2009

Ręce są najczęściej używanym "organem" porozumiewania się oczywiście poza słowami (gestykulacja i uniwersalny system "migowy" znany większości z zagranicznych wizyt). Wszystkie ludy mają system znaków przekazywanych za pomocą rąk a większość z nich jest na tyle uniwersalna, że w podobny sposób rozumieją ja także inne nacje (np. znak wyprostowanej dłoni skierowanej wewnętrzną strona do drugiej osob ...  wyświetl więcej

Poza tymi obrzydliwymi paznokciami na zdjęciach przeraża mnie fakt że... ktoś mógłby uwierzyć w to co tutaj napisane.

Taki artykuł trafił na główną?

  Suki,  29/05/2009

Czy któraś z osób, która krytycznie odnosi się do działania mudr spróbowała poćwiczyc osobiście, żeby odczuć na własnym organizmie jak one działają? Jeśli ktoś jest taki racjonalny to dlaczego nie popróbuje praktycznie, żeby potem wyrazić swoja opinię? Jak można dyskredytować czyjeś odczucia fizyczne? Nie można być w skórze drugiej osoby i podważać odczucia fizyczne innej osoby. To chyba nie jest ...  wyświetl więcej

  alchimes,  29/05/2009

Są ludzie co używają mudr. Używane są w różnych sytuacjach i przez różnych ludzi. Mudry występują również w sztukach walki. Na pokazach sztuk walki w TV widzialem jak ćwiczący karate wchodzi na matę i najpierw wykonuje ukłon trzymając przed klatką piersiową dłonie ułożone w mudrę, prawa dłoń spoczywa na lewej złożonej pięści, jest to mudra protekcji i ochrony. Inną mudrę kształtującą trójkąt z dło ...  wyświetl więcej

  on_x,  29/05/2009

Ok, nie neguje skutecznośći (lub nie) mudr ale z artykułu wynika że samo skrzyżowanie palców doda ci energi i witalności co w oderwaniu od całego systemu, którego mudry są tylko widocznym znakiem jest bzdurą. Tak samo jak np "wykonanie przez karatekę ukłonu trzymając przed klatką piersiową dłonie ułożone w mudrę" obroni go przed dostaniem lania jeśli nie ćwiczył on sztuk walki. Same "puste" gesty nic nie dają! I to jest moje racjonalne podejście.

Słuszna uwaga @on_x. Puste gesty nic nie dają, ani nic nie znaczą. Musi iść za tym solidny trening i głęboka wiedza na temat tego co się robi. Oraz odpowiednia postawa ciała. Ale nawet jak się utrzymuje odpowiednią postawę ciała i ma się do tego pozytywne nastawienie, to mudry działają. Może nie tak silnie jak u ninja, ale zawsze przynosi to ulgę w chorobie na przykład.

Ok, skoro to takie dobre i cudowne, to czemu tak mało popularne?

Kilkanaście mudr gruntownie przebadano naukowo w indyjskich klinikach na tysiącach pacjentów, weryfikując nawet w niektórych przypadkach starożytne dzieła medyczne w tym zakresie. I całkiem dobrze wspierają leczenie z wielu chorób. Tylko komu się chce poczytać coś o postępach medycyny w języku hindi albo chińskim. A w Chinach też badano z pozytywnym skutkiem.

Przykładowo, migrena ustępuje

...  wyświetl więcej

  on_x,  30/05/2009

Przy problemach z żylakami lekarz karze leżeć z nogami uniesionymi powyżej wysokości serca. I potrafi to wytłumaczyć w logiczny sposób nie nazywa tego mudrą. A stanie na głowie poprawia ukrwienie mózgu co pomaga walczyć z migreną. Badania naukowe przeprowadzone na wielu pacjentach potwierdzają, że to działa. Tylko, komu się chce poczytać coś o postępach medycyny w języku polskim. Mudry mogą wspoma ...  wyświetl więcej

Nie bądźmy naiwni, jak miało by to niby działać?

Zgadzam się z Tobą. Tych mudr akurat nie znam, ale jest kilkadziesiąt innych , które dobrze działają w kontaktach międzyludzkich.

  Suki,  31/05/2009

Spróbuj - to poczujesz :))

  Stecka,  20/07/2009

Spróbowałam, i od razu chciało mi się uśmiechnąć. Jakby coś z mojego wnętrza zaczęło krążyć i płynąć wyrzucając zmęczenie. Coś w tym stylu. Uspokaja. ;)
Artykuł bardzo mi się podoba ;) Oby więcej takich ^^

Mudry to prawdziwa holistyczna medycyna dla ciała, umysłu, serca i ducha. Sama praktykuję regularnie mudry od 4 lat i widzę, jakie to daje efekty. To, że mudry wspomagają homeostazę całego organizmu jest niesamowite. Ale to, w jaki sposób pomagają nam spojrzeć na świat z większą świadomością i z nieco szerszej perspektywy... to prawdziwa magia. Nie polecam jednak uczenia się mudr z tego typu artyk ...  wyświetl więcej

  tubafon,  26/06/2011

Cóż. W jakiś sposób Starożytność musiała sobie radzić z chorobami, a że bardziej duchowo się rozwijała a nie technicznie mamy znakomite skarby w postaci Indyjskich mądrości. Fakt, mudry działają. Spotkałem się z ich opisem w 90 latach. Do dzisiaj stosuję jedną, której tu nie znalazłem. Mudra, która ratuje ludziom życie w momencie, w którym pojawiają się poważne kłopoty z sercem. Działa jak nitrogl ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  26/06/2011

Lepiej wrzucić link z rysunkiem. Znam mudrę, kiedyś moja mateczka mnie i brata mudr uczyła. Tę stosowała także, by wesprzeć własne serce.

  Noemi*,  26/06/2011

Hussair, podaje link do strony z mudrami:
http://krainazdrowia.ovh.org/mudry.htm

  Strzyga  (www),  26/06/2011

To ja również za niego dziękuję! :)

  hussair  (www),  26/06/2011

Okej. :)

Polecam wam do codziennych ćwiczeń "Suryanamaskar", cudownie prosta technika yogi :-))
http://krainazdrowia.ovh.org/p(...)nca.htmDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska