Login lub e-mail Hasło   

Weeds - Trawka

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Trawka
Amerykański serial, czarna komedia wyprodukowana przez telewizję Showtime. Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym kalifornijskim mieście Agrestic.
Wyświetlenia: 1.079 Zamieszczono 31/05/2009
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako niskiej jakości

  Amerykański serial, czarna komedia wyprodukowana przez telewizję Showtime. Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym kalifornijskim mieście Agrestic, którego wielu mieszkańców kupuje bądź rozprowadza marihuanę (stąd tytuł).

  Pierwszy sezon liczy dziesięć odcinków; była to najlepiej oceniona produkcja Showtime'u w 2005 roku, pokonała nawet ostatni sezon popularnego wtedy Queer as Folk. Premierowe odcinki drugiego sezonu emitowane były od 14 sierpnia do 30 października 2006 roku, a trzeciego – od 13 sierpnia do 19 listopada 2007. Na początku listopada 2007 telewizja Shotwime potwierdziła stworzenie czwartego, trzynastoodcinkowego, sezonu, jego emisja rozpoczęła się 16 czerwca 2008.

  W Polsce licencję na serial zakupiła stacja HBO, która w 2006 roku wyemitowała pierwszy sezon. W 2007 roku HBO Comedy wyemitowało drugi sezon, natomiast w lipcu pierwsza seria wydana została na DVD.

Fabuła

  Pochodzące z języka angielskiego słowo agrestic oznacza 'cechę pola lub wsi' (stanowi też angram słowa cigarets), stało się nazwą dla nieistniejącej w rzeczywistości miejscowości, w której rozgrywa się akcja serialu.

  Zlokalizowane na obrzeżach Los Angeles kalifornijskie przedmieście jest domem Nancy Botwin (Mary-Louise Parker), której mąż zmarł nagle na zawał serca. Nancy zostaje dealerką "trawki" – rozprowadza ją w sąsiedztwie, aby zapewnić utrzymanie sobie i dwóm synom oraz podtrzymać ich styl życia klasy średniej. Dwójka synów Nancy, Silas (Hunter Parrish) i Shane (Alexander Gould), uczęszczają do miejscowej szkoły. Nancy, wraz z jej wiecznie zaniepokojoną o swoją urodę i pozycję przyjaciółką Celią znajdują się w zarządzie szkoły, którego to Celia jest przewodniczącą. Heylia James, poprzez swojego siostrzeńca – Conrada – dostarcza Nancy marihuanę. Andy, brat męża głównej bohaterki, jest czarną owcą w rodzinie, powodując problemy od momentu, w którym się pojawił.

O serialu 

  Serial spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony publiczności oraz krytyków, na swoim koncie ma dwie nagrody, w tym Złoty Glob.

  Trawka nie jest produkcją w stylu młodzieżowych komedii o narkotykach (np. Superzioło), w których to palenie marihuany jest sensem życia bohaterów. Serial jest wielowątkowy, koncentruje się nie tylko na Nancy i jej narkotykowym biznesie, ale jednocześnie jest dramatem – przedstawia skomplikowane międzyludzkie relacje, zwłaszcza wewnątrz rodziny. Mimo to zgrabnie łączy w sobie elementy czarnej komedii i dramatu.

  Serial przedstawia w krzywym zwierciadle nie tylko społeczność przedmieść takich jak Agrestic, ale także pojedynczych jednostek. Cięty humor dotyka w jakimś stopniu każdego: chrześcijan, żydów, "białych", "czarnych", Azjatów czy homoseksualistów. Nie oszczędzono także filmów, takich jak np. Pasja, Ojciec chrzestny czy Iniemamocni.

  W serialu poruszone zostają różne kwestie, takie jak np. religia, seksualność, dorastanie, problemy ze samym sobą, polityka, uzależnienie od narkotyków. Potraktowane zostały one w różny sposób, np. narkotyki przez większość pierwszej serii wydają się być traktowane bardzo na luzie; połowa Agrestic chodzi na haju i ciągle ma ochotę na więcej; dopiero w pewnym momencie Nancy zaczyna zastanawiać się, czy dobrze robi, będąc dealerką. Równie złośliwie traktuje się kwestie związane z religią – zarówno chrześcijańską, jak i żydowską – ale inne problemy, np. seksualność i dorastanie, przeważnie traktowane były poważnie.

Podobne artykuły


14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1268
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 946
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1067
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1193
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 767
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 919
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 812
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 681
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 761
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 825
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 777
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 695
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 386
 
Autor
Dodał do zasobów: Łukasz Babral
Artykuł

Powiązane tematy

Nic ciekawego nie znalazłam w tym artykule...

Czyli ?

Żenujący jak liczba wyswietleńDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska